690 680 960

Rekordowe poparcie dla Kopalni Węgla Kamiennego Jan Karski

74% mieszkańców województwa lubelskiego opowiada się za budową nowej kopalni w regionie – wynika z sondażu niezależnej firmy badawczej, CBM Indicator. Zdaniem respondentów z województwa lubelskiego wybudowanie kopalni znacznie przyczyni się do spadku bezrobocia w regionie.

Taką opinię wyraziło 80% badanych. 92% wie, że polski przemysł oparty jest na węglu. Według szacunków dzięki powstaniu kopalni Jan Karski zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 000 miejsc pracy.

Kopalnia Jan Karski jest najbardziej zaawansowanym projektem uruchomienia nowej kopalni w Europie. Sprzyjające warunki geologiczne, nowoczesne technologie wydobycia i odpowiednia organizacja pracy pozwolą na uzyskanie rekordowo wysokiej, jak na europejskie warunki, efektywności oraz osiągnięcie niskich kosztów produkcji na poziomie poniżej 25 USD za tonę. Produktem końcowym będzie poszukiwany przez europejskich producentów stali węgiel koksujący typu 34.

Strategicznym partnerem Prairie przy finansowaniu i budowie kopalni Jan Karski jest China Coal, jeden z największych producentów węgla na świecie. China Coal ma bezprecedensowe doświadczenie w budowie nowych kopalń, zrealizowała ponad 300 projektów w Chinach i na arenie międzynarodowej.

 

W październiku bieżącego roku Prairie złożyła Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która jest zobowiązana do wydania decyzji środowiskowej, będącej ostatnim elementem wniosku o koncesje wydobywczą dla złoża „Lublin”. Wcześniej Projekt zagospodarowania złoża został pozytywnie zaopiniowany przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla gminy Siedliszcze został zatwierdzony przez Radę Miasta Siedliszcze. Prairie złoży wniosek o koncesję wydobywczą niezwłocznie po uzyskaniu decyzji środowiskowej.

W listopadzie z inicjatywy Prairie zorganizowane zostały konsultacje społeczne w gminie Cyców. Spółka, we współpracy z lokalnymi społecznościami, kieruje się międzynarodowymi standardami IFC. Kolejne konsultacje odbędą się w gminie Wierzbica 13 grudnia oraz w gminie Siedliszcze 14 grudnia 2017 roku.

blabla22017-12-12 07:37:26
(fot. pixabay.com, pdz.com.pl)

16 komentarzy

 1. Z jednej strony chcą walczyć ze smogiem, z drugiej dalej wynglem będą palić.

  • Bo to zależy, kto pali…

   • Popieram, Dziś można śmieci spalić w centrum miasta z emisją zanieczyszczeń mniejszą niż z jednego źle użytkowanego „śmieciucha” w domku jednorodzinnym… Nakupili drogiego gazu jak mokrego zboża to i „walka ze smogiem” nabrała medialnego charakteru… Oczywiście problem niskiej emisji istnieje ale to wynik błędów indywidualnych użytkowników piecy i kotłów!

  • SMOG TO TYLKO WYMYSŁ ZACHODU ONI CHCĄ PRZEJĄĆ NASZE KOPALNIE A POTEM TEN SAM WĘGIEL NAM BY SPRZEDAWALI DROŻEJ I SMOGU BY NIE BYŁO

   • racja, strach przed ptasią, świńską grypą, SARS, BSE i innymi tego typu pierdołami już dawno minął. Trzeba ludziom wmawiać istnienie kolejnego zagrożenia ich życia. Za 10 lat nam powiedzą że jak dziadek wyjedzie swoim dieslem na ulicę to z pewnością należy do ISIS. Za to kopcące pudło MPK na ropę – oczywiście już nie diesla (!) będzie „oddechem dla miasta”.

 2. Ludu wiecie kiedy była rewolucja przemysłowa i co to było i co leciało z kominów i ile tego było? W Lublinie może 1÷3 kominy stoją nie ma żadnego przemysłu i powietrze zanieczyszczone. EU nie kryje się z tym że chce zrobić z Polski „zielone płuca Europy”. A co z przemyslem na zachodzie? Tam przemysł nie szkodzi środowisku?

 3. Dlaczego Polacy nie potrafią sami zagospodarować swoich zasobów? Dlaczego Polskie spółki są maszynami do wyprowadzania publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni?

 4. Już nam Chińczycy autostrady wybudowali i jak widać, doświadczenia niczego nie nauczyły. To Polacy kopalni nie potrafią sami wybudować? Znowu obce kapitałowo koncerny łapę na zyskach położą. Kto z Polski chce zrobić kolonię,bo z Polaków, dzięki PO już zrobiono niewolników Teraz ich rękami będzie się złoża eksploatować i wywozić za bezcen za granicę. Ludzie, otwórzcie oczy. Ślązacy latami dla Niemca węgiel fedrowali a teraz mieszkańcy Lubelszczyzny na Australijczyków mają robić? Napiszcie kto będzie właścicielem tej kopalni. Ile udziałów będzie miał Skarb Państwa Polskiego w tej inwestycji? Dlaczego Bogdance uniemożliwiono budowę tej kopalni? Ta kopalnia tylko z nazwy będzie Polska.

  • Właścicielem będzie firma-matka z Australii. Udziały Skarbu Państwa – 0%, bo będzie to w pełni prywatna kopalnia. Bogdanka nie była zainteresowana tymi złożami, bo myślała, że nikt nie wejdzie na „jej” teren. Trochę się przeliczyła.

 5. wyprzedzą POlskę a potem Tusk będzie winny , sprytne

 6. Marian Kowalski-ipptv

  Zwykły węgiel powinno się pozyskiwać metodą podziemnego zgazowania węgla, którego produktem jest gaz spalany na powierzchni i zamieniany na energię elektryczną. Tani prąd to tanie koszty w gospodarce, auta elektryczne, ogrzewanie elektryczne domów, podgrzewanie elektryczne wody itd = czyste powietrze. Polski węgiel to zysk wyłącznie dla Polski. Zero zagranicznych wyzyskiwaczy!

  • szkoda tylko że wyzyskiwacze nie tylko z zagranicy zapłacili „naszym” politykom żeby tak nie było…

 7. Z takim podejściem to większość się wytruje i dobrze. Ludzi nic nie przekona tylko jak na własnej skórze doświadczą to może zrozumieją co to znaczy zatrute powietrze.

 8. Znowu poziom wód gruntowych opadnie.

 9. I szlag trafi jeziora, znowu pospadają poziomy wód i z bajor zostaną kałuże .

 10. Rbx …u nasz przemysł nie truje…za to tysiace „kowalskich ” ,nieumiejetnie paląc w swoich utylizatorach opału , produkuje wiecej smrodu i dymu niz wszystkie fabryki w polsce razem wzięte …i nie jest to palenie smieci ,jak twierdzą co niektórzy ,tylko nieumiejętnie spalany norlmalny opał …faktem jest że umozliwiają to „wyroby kotlopodobne ” wyprodukowane dzięki radosnej twórczosci „zakładów kotlarskich ” …w których bez kombinacji nie da się spalić czysto .A wystarczy prawidlowo skonstruowany kocioł dolnego spalania …bez żadnych wentylatorków i innych świecących i migających wodotrysków …ale nie …teraz cuda 5 klasy będą produkować …tylko co z tymi „cudami ” których setki tysiecy codziennie truje i zadymia okolicę

Kursy walut

 • USD 4.1903zł -1.17%
 • GBP 5.2543zł -0.31%
 • EUR 4.5148zł -0.36%
 • CHF 4.6332zł -0.52%

Polub nas