Sobota, 21 czerwca 202521/06/2025
690 680 960
690 680 960

Rafał Trzaskowski w Lublinie. „Nas jest więcej. Rozwiązuję prawdziwe problemy” (zdjęcia)

4 maja Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wygłosił w Lublinie przemówienie, które było nie tylko politycznym manifestem, ale także głębokim apelem o jedność, szacunek i odbudowę wspólnoty narodowej. Stojąc przed lubelskim Ratuszem Trzaskowski odwoływał się do historycznych wydarzeń, współczesnych wyzwań i wartości, które jego zdaniem powinny kształtować przyszłość Polski.

Sentyment do Lublina i historyczne inspiracje

Przemówienie rozpoczęło się od ciepłych słów skierowanych do mieszkańców Lublina:

– Dzień dobry państwu. Bardzo się cieszę, że jestem po raz kolejny w Lublinie i dziękuję wam bardzo za to, że tutaj jesteście. Dziękuję wam.

Trzaskowski podkreślił swoje osobiste związki z miastem, wspominając, że wychowywał się niedaleko Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, co sprawia, że wizyty w Lublinie są dla niego szczególnie emocjonalne:

– Zawsze jak się spotykamy na Krakowskim Przedmieściu, co prawda w Lublinie, to zawsze serce mi bije jeszcze mocniej.

Kandydat szybko przeszedł do wątków historycznych, które stanowiły oś jego przemówienia. Odwołał się do kluczowych momentów w dziejach Polski, które wzmacniały narodową wspólnotę. Wspomniał koronację Bolesława Chrobrego, która „w pewnym sensie można powiedzieć, że wtedy powstał naród polski”, oraz Unię Lubelską, która uczyniła Polskę prekursorem współpracy między narodami:

– Byliśmy prekursorem współpracy narodów, współpracy niezależnych narodów, które zachowały swoją odrębność, ale jednak budowały wspólnoty.

Podkreślił, że Unia Lubelska była inspiracją dla współczesnej Unii Europejskiej, co miało uwypuklić znaczenie Lublina jako miasta o europejskim dziedzictwie.

Trzaskowski przywołał także inne momenty historyczne, takie jak insurekcja kościuszkowska, Bitwa Warszawska 1920 roku czy Konstytucja 3 Maja, która była „pierwszą Konstytucją w Europie” i miała ratować Rzeczpospolitą przed podziałami. Te odniesienia nie były przypadkowe – kandydat chciał pokazać, że Polska zawsze była najsilniejsza, gdy działała wspólnie:

– Jak byliśmy razem, to zawsze byliśmy silni.

W kontekście współczesnych podziałów politycznych przesłanie to wybrzmiało szczególnie mocno.

Krytyka podziałów i apel o jedność

Centralnym motywem przemówienia była krytyka obecnych podziałów w polskim społeczeństwie. Trzaskowski stwierdził:

– Nigdy nie byliśmy tak podzieleni jak dzisiaj – wskazując, że polityka oparta na konfliktach i negatywnych emocjach osłabia naród.

W odpowiedzi na to zaproponował wizję prezydentury, która będzie łączyć, a nie dzielić:

– Potrzebujemy prezydenta Rzeczpospolitej, który będzie łączył, który będzie prezydentem wszystkich całego polskiego narodu, a nie tylko jednego plemienia, który będzie prezydentem niezależnym.

Kandydat odniósł się także do aktualnych wydarzeń, krytykując prezydenta RP za wykorzystanie obchodów Konstytucji 3 Maja do politycznych komentarzy:

– Zmartwiło mnie, kiedy pan prezydent użył tej historycznej chwili do tego, żeby, no niestety, komentować politykę.

Jeszcze ostrzej zareagował na słowa prezydenta, że „nikt nie będzie pamiętał nazwisk zwykłych żołnierzy czy prostych oficerów, że zapamiętani będą tylko generałowie”. Trzaskowski nazwał to „wielkim błędem” i „brakiem szacunku” dla tych, którzy walczyli o wolność Polski. Przywołał nazwiska takich bohaterów jak rotmistrz Witold Pilecki, porucznik „Anoda” czy major Hieronim Dekutowski „Zapora”, podkreślając, że każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek:

– Każdy kto nosi mundur zasługuje na szacunek. I dzisiaj to ważne, żeby to powiedzieć tutaj w Lublinie.

Szacunek dla bohaterów i walka z nietolerancją

Trzaskowski poświęcił znaczną część przemówienia pamięci polskich bohaterów, szczególnie tych z Lublina i Lubelszczyzny. Wspomniał powstańców warszawskich, w tym Krystynę Krahelską, autorkę piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”, oraz młodych bojowników getta warszawskiego, którzy „z gołymi pięściami rzucili się na hitlerowców”. Podkreślił, że brak szacunku dla powstań czy gloryfikacja takich postaci jak Władimir Putin są niedopuszczalne w polskiej debacie publicznej:

– Nie wolno zostawać obojętnym na haniebne słowa tych, którzy chwalą Putina, na haniebne słowa tych, którzy hasła okropne, antysemickie biorą na swoje sztandary.

Kandydat zaapelował o szacunek dla wszystkich, którzy walczyli o wolność, niezależnie od ich rangi czy roli. Podkreślił, że Lubelszczyzna, jako „wrota do Europy”, odgrywa szczególną rolę w ochronie granic wolnego świata, a polscy żołnierze strzegący tych granic zasługują na najwyższe uznanie.

Patriotyzm codzienny i gospodarczy

Trzaskowski zaproponował nowoczesne rozumienie patriotyzmu, które wykracza poza historyczne upamiętnienia. Mówił o „patriotyzmie dnia codziennego”, który obejmuje uprzejmość, solidarność, uważność i przejrzystość. W tym kontekście zaapelował do swoich konkurentów politycznych o jawność, w tym publikację oświadczeń majątkowych:

– Tak, trzeba publikować swoje oświadczenia majątkowe, nie należy niczego ukrywać.

Podkreślił, że prezydent powinien być transparentny i otwarty na pytania obywateli. Dużą część przemówienia poświęcił patriotyzmowi gospodarczemu, wskazując na sukcesy Lublina, który według „Financial Times” jest jednym z najlepszych miast w Europie do prowadzenia biznesu. Trzaskowski chwalił mieszkańców za ich wkład w rozwój miasta, które w 2029 roku będzie Europejską Stolicą Kultury:

– Trudno znaleźć miasto, które bardziej na to zasługuje.

Jednocześnie zaproponował odrodzenie tradycji przemysłowych regionu poprzez „Centralny Okręg Przemysłowy 2.0”, który miałby wspierać rozwój Lubelszczyzny, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Przywołał przykłady inwestycji, takich jak produkcja części do Patriotów w Dęblinie czy amunicji w Kraśniku, podkreślając znaczenie samowystarczalności gospodarczej:

– Musimy stawiać na nasz własny przemysł, po to, żeby pokazać naszą potęgę i naszą siłę.

Wizja prezydentury i zaproszenie do dialogu

Na zakończenie Trzaskowski przedstawił swoją wizję prezydentury jako arbitra sporów, który wsłuchuje się w głos obywateli i działa na rzecz ich codziennych potrzeb:

– Ja to robię na co dzień, bo rozwiązuję prawdziwe problemy.

Podkreślił, że chce być prezydentem, który zapewni każdemu dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i godnej pracy, a także więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. Zaapelował o zaangażowanie Polaków w budowanie wspólnoty:

– Więcej jest nas, którzy chcą być razem, którzy chcą odtworzyć wspólnotę i właśnie wtedy wygramy.

Przemówienie zakończył wezwaniem do wspólnego działania:

– Cała Polska wygra wtedy, kiedy będziemy razem, pójdziemy naprzód, kiedy będziemy dumnie patrzyli w przyszłość.

Podkreślił, że biało-czerwona flaga, symbol czystości intencji i odwagi, powinna łączyć, a nie dzielić Polaków.

66 komentarzy

  1. Ocena: 64

    Szykują piekło dla Polaków!!! ,,Wpuście tych ludzi. Kim są, ustali się później!”

  2. Poseł z reklamówką na granicy białoruskiej
    Ocena: 61

    Jakie poglądy ma Trzaskowski? Odpowiedź jest prosta, wszystkie.

  3. Ocena: 58

    Trzaskowski zdrajca Polski. Ile autobusów z postubeckimi klakierami przywieźliście na ten spęd? Widać banda chrabąszcza to za mało gdzie są działacze lgbtxyzqwerty? Gdzie brukselczyki? Gdzie obrońcy napływowych inżynierów i lekarzy? Co te przywiezione dziadki się tak rozglądali jakby w Lublinie nigdy nie byli? Wycieczka za darmochę a nawet dietka wpadła od globalistów. Rafałek to błazen i nie wiem czego on tu szuka, guza chyba bo nikt normalny nie zagłosuje na tą dwulicową niedojdę. I jeszcze złoty warkocz drący jadaczkę na litewskim, normalnie parada absurdów Monty Python mógłby się od nich uczyć.

    • Ocena: -21

      Komentarz ukryty, pokaż

      „Ile autobusów z postubeckimi klakierami przywieźliście na ten spęd?”- wyślij zapytanie do policji. Przy dużym ludzkim transporcie liczą te autobusy. Wydaje mi się że pomyliłeś osoby. To za prezesem Kaczyńskim jeździli ci sami przysypiający emeryci, na hasło krzyczący JA-RO-SŁAW! Jeżeli nie jeżdżą za Nawrockim, Menzenem czy innym Braunem to tylko z braku kasy. Choć osobiście znam beton pisowski, który podąża śladami Nawrockiego po calym kraju 🙂

  4. Ocena: 55

    widać jak sprawdził się przy awarii czajki – łapy w górę i czekał na działanie wojska

    • Komentarz ukryty, pokaż

      awarie kolektora do Czajki to konsekwencja decyzji, żeby zamiast zbudować nową oczyszczalnię na lewym brzegu Wisły, rozbudowywać Czajkę. Podjęto ją za rządów Lecha Kaczyńskiego w warszawskim ratuszu.

    • Komentarz ukryty, pokaż

      pislamiski parchu.

  5. Ocena: 52

    Poznajecie swoich sąsiadów lub znajomych z Lublina?

    • Ocena: -21

      Komentarz ukryty, pokaż

      Oczywiście. Normalnych ludzi widać z daleka.

    • Komentarz ukryty, pokaż

      … JA tu jestem z całą rodziną i wołam !!!
      … młodzi do wyborów ! … niech zmanipulowane moherowe berety nie wybierają NAM przyszłości !!!

  6. Ministerstwo Prawdy
    Ocena: 45

    sześć kopalni do zamknięcia. Jeszcze do tego dopłacimy!
    : „Niemal 10 mld zł zapłacimy za zamknięcie sześciu kopalni węgla kamiennego – to informacje zawarte w projekcie ustawy górniczej. Projekt przygotowało Ministerstwo Przemysłu.

    Głównymi założeniami projektu jest umożliwienie finansowania świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych oraz to, że likwidacja kopalń będzie prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli na ten cel dostawać państwowe dotacje, a nie jak dotąd, przez spółkę restrukturyzacyjną. Przez 10 lat wygaszania sześciu kopalni wydać mamy 9,1 mld zł na ten cel.
    Zamknięte zostaną kopalnie Bobrek, Wujek, Sośnica, Bolesław Śmiały, Bielszowice oraz Halemba. Wszystkie ze Śląska. Pracę stracić może tam bezpośrednio niemal 50 tys. osób.
    Tak się kończy brak pomysłów na przyszłość polskiej energetyki, brak modernizacji kopalni oraz uległość wobec Brukseli.”🥸

    • Ocena: -1

      Całe szczęście, węgiel po 3500/t nie pomógł opłacić i zus-u i związkowców? „Czarne złoto” xd, bo 240 mld złotych w czarną dziurę wpakowała IIIRP.

  7. Ocena: 44

    Przecież trzeba być totalnym intelektualnym marginesem żeby popierać takich ludzi jak Trzaskowski…..

  8. Ocena: 35

    Jak patrzę na jego parszywa m,,,,,e to mi się zyg,,,,,c chce , on jak Tysk fałszywe zdradliwe itp taki prezydent to ruina Polski

    • Ocena: -23

      Komentarz ukryty, pokaż

      Nie musisz się patrzeć. Wyrzygaj się i tyle. Twoje wypowiedzi świadczą tylko o Tobie i o tym że do szkoły miałeś pod górę.

  9. Jakubas kazał kibicom motoru przyjść bo powiedział że klub sprzeda… A jak wiemy już wszyscy, oni wspierają tą żydo komunę bo chyba jako jedyni nie wywieszają transparentów z pozdrowieniami dla bążura…

  10. Ocena: 27

    Rafał ani ty ani nikt inny reprezentujący POwski reżim i interesy niemcuw nigdy nie bendziesz moim prezydentem

    • Ocena: -9

      I pomyśleć, że taki niedouk ma prawa wyborcze jak normalni ludzie… Stąd to wysokie poparcie dla Puci.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia