Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Radni byli jednogłośni. W naszym regionie będzie pierwsze miasto z bezpłatną komunikacją miejską

Radni jednogłośnie opowiedzieli się za pomysłem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Wskazano też szereg korzyści dla mieszkańców. Wstępnie wiadomo, że za bilety zostaną zlikwidowane we wrześniu przyszłego roku.

W środę Radni Rady Miasta Chełm zajmowali się projektem uchwały w sprawie zamiaru wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jest to jedna z wyborczych obietnic urzędującego prezydenta miasta Jakuba Banaszka. Radni byli w tej sprawie jednogłośni, za opowiedzieli się wszyscy obecni, czyli 21 z nich. Decyzja ta oznacza, że teraz prezydent będzie mógł przystąpić do wdrożenia bezpłatnej komunikacji. Wstępnie ustalono, że mieszkańcy Chełma będą mogli podróżować autobusami po terenie miasta od września przyszłego roku.

Zamiar wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dotyczy jednak tylko granic administracyjnych Miasta Chełm. Najważniejszym celem jest poprawa sytuacji życiowej mieszkańców, gdyż bezpłatne przejazdy odciążą ich domowe budżety. Nie bez znaczenia jest również promowanie transportu zbiorowego w stosunku do indywidualnego. Dzięki bezpłatnym przejazdom ma się rozpocząć proces budowania pozytywnych postaw społecznych u najmłodszych chełmian, którzy przyzwyczają się do korzystania z komunikacji miejskiej, a ta w przyszłości stanie się ich pierwszym wyborem wśród form transportu.

Brak opłat za bilety ma też pomóc w realizacji polityki społecznej poprzez zapewnienie możliwości korzystania z transportu miejskiego wszystkim bez wyjątku grupom społecznym. Jak zaznaczono, kolejnym pozytywnym aspektem ma być ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych w mieście, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i likwidacja problemu związanego z brakiem miejsc parkingowych w centrum miasta.

Wśród korzyści wymienia się również pozytywny efekt środowiskowy. Mniejsza ilość pojazdów na drogach miasta ma ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. To zaś przełoży się na poprawę jakości powietrza w centrum miasta, a także wpłynie na niższy poziom hałasu. Wzrośnie też atrakcyjność życia w mieście, co powinno powstrzymać migrację chełmian do ościennych gmin.

(fot. CLA)

19 komentarzy

 1. Bezpłatna czyli kto płaci? Komuna 2.0

  • Ci sami, tyle że zamiast wpłacać część w biletach i część w podatkach wpłacają wszystko w podatkach.

   • Zwłaszcza ci zameldowani poza miastem a mieszkający w Chełmie.

    • oczywiście to na razie obiecanki… za rok się okaże że kasa pusta i bilety jednak będą…
     ale ile radości przez te miesiące niecierpliwego wyczekiwania szczęśliwego ludu…

    • Czyli nieznaczący margines, który i tak płaci pośrednio.

   • …i sporo więcej zapłacą podatnicy bo trzeba jeszcze utrzymać wspaniałomyślnych urzędasów i biurw…
    „za darmo”….. aaaaaaaahahhahahahahhahahaha
    Ponadto w spółkach miejskich są fajne stanowiska dla swoich…

  • Lepiej by brzmiało nieodpłatna komunikacja miejsca. Ludzi trzeba edukować, że ona też kosztuje, tylko przy korzystaniu z niej nie płacą.

  • Nie rozumiem tych totalnych. Trzaskowski podwyższa to jest dobrze. Banaszek daje za darmo – to jest źle. Trzaskowski podwyższa opłaty parkingowe – to jest dobrze, Banaszek zniósł – to źle. Trzaskowski robi podwyżki mediów w czynszu – to jest dobrze, Banaszek obniża – to jest źle. Wytłumaczcie mi to!

   • Jest to bardzo proste. To nie jest za darmo, nie ma nic za darmo. Płacą za to ludzie w podatkach. I rozumiem ich irytację. Ja nie mam ochoty płacić za „darmową” komunikację miejską bo z niej nie korzystam i nie zamierzam. Niech płaci ten kto korzysta.

    • Takie to proste, a jak trudno to niektórym zrozumieć. Najtrudniej oczywiście zrozumieć tym co chcą dostawać 'za darmo’.

 2. a u nas też trzeba zrobić darmową komunikację dla osób LGBT+Qnie wiem co jeszcze

 3. Za komuny wszystko było niby wspólne, czyli niczyje. Jak się skończyło wszyscy wiemy. Teraz darmowa komunikacja za czyje pieniądze? Przecież nic nie ma za darmochę, tym bardziej miasto nie posiada własnych pieniędzy, tylko pieniądze od mieszkańców. Zwykłe propagandowe robienie ludzi w wała.

  • Wspólne czyli wspólne, a jak ktoś głupi i dał się nabrać że to oznacza niczyje – żeby obcy mogli przejąć – to szkoda, bo głupi.

 4. Mieszkańcy miasta w ramach podatku będą płacić a ci zameldowani poza a też mieszkający w mieście będą korzystać.

 5. Jednak można? Darmowa komunikacja to szansa na mniej samochodów na ulicach. Na mniej trucia spalinami. każdy na tym zyskuje. Tylko trzeba zmienić mentalność ludzi. A tego od zawsze w czerwonym Chełmie w ciągu roku nie zmienisz. Tam ciągle jest 1944 rok i manifest PKWN.

 6. Kształtowanie negatywnych postaw – przyzwyczajanie do tego że w życiu „mi się należy”, że „za darmo”. Najlepiej jeszcze obłożyć dodatkowym podatkiem przedsiębiorców, podwyższyć podatki od nieruchomości, opłaty targowe, no skądś przecież na to trzeba będzie brać, Unia nie da, unia się kończy, lewizna doprowadzi ją do upadku może i za naszego już życia jak tak dalej pójdzie. A za darmo w życiu to można jedynie po pysku dostać. Ale cóż gimby nie wiedzo.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo