Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pył znad Sahary zmierza nad Polskę. Może być widoczny nad regionem

Nad Polskę zmierza chmura pyłu znad Sahary. Co to oznacza? W niektórych regionach południowej części kraju może dojść do pogorszenia jakości powierza, głównie zmiany jego przejrzystości. Jak pokazują prognozy, może on się pojawić również na terenie woj. lubelskiego.

Sahara, największa na Ziemi pustynia, jest źródłem ogromnej ilości pyłu mineralnego unoszącego się w powietrzu. Ten pył, nazywany „pyłem saharyjskim”, może podróżować tysiące kilometrów nad oceanami i lądami

– Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski – poinformowało IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Pył znad Sahary to zjawisko atmosferyczne, które polega na unoszeniu się cząstek pyłu mineralnego z pustyni Sahary w Afryce i przenoszeniu ich przez wiatry nad obszary Europy oraz inne części świata. Zjawisko to może mieć wpływ na jakość powietrza, również w Polsce.

W miarę jak wiatry przenoszą pył znad Sahary, może on podróżować na długie dystanse, docierając nawet do krajów europejskich, w tym do Hiszpanii, Francji, Włoch czy nawet Polski. Ten pustynny pył może być przenoszony na różne wysokości i pogarszać jakość powietrza. Chociaż pył znad Sahary może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia i środowiska, jest to naturalne zjawisko, które zachodzi od setek lat.

Jednym z najbardziej spektakularnych aspektów pyłu znad Sahary jest jego wpływ na spektrum barw na niebie. Gdy pył unoszący się z pustyni dostaje się do atmosfery, może powodować piękne zachody słońca o ciepłych, pomarańczowych kolorach. Jednakże, gdy pył staje się gęstszy, może także prowadzić do powstawania mgieł pyłowych, które zmniejszają widoczność i mogą powodować problemy zdrowotne, zwłaszcza u osób z problemami oddechowymi.

9 komentarzy

 1. To wszystko będzie się działo w czwartek.
  Premiera drugiej części pewnego filmu 🙂

 2. Aresztować Saharę niszczy klimat

 3. Cały świat ma w ###ie ekologię tylko tłumoki z Europy dają się nabierać i okradać pod pretekstem poprawy klimatu.

  • Z azbestem też nas oszukują. Weź sobie boazerię z tego zrób w mieszkaniu.

  • Masz rację. Bez starego diesla i kopciucha na węgiel nie da się żyć. Ja się źle czuję, jak raz do roku nie wrzucę akumulatora do rzeki.

 4. Ściema. Kolory na horyzoncie pewnie będą miały inną przyczynę .

 5. Uwaga dziewczyny, będzie masowe zapylanie!

Dodaj komentarz

Z kraju