690 680 960

Przynieśli elektrośmieci, otrzymali sadzonki kwiatów i ziół (zdjęcia)

Od wczoraj w SKENDE i IKEA trwa wymiana elektrośmieci na sadzonki. Na parkingu przed wejściem do IKEA od strony ul. Kupieckiej można zostawić niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Ilość sadzonek, jaką można otrzymać, zależy od gabarytów przywiezionego sprzętu. Są to odpowiednio: 1 sztuka za sprzęt drobny (np. suszarka, żelazko, mikser), 2 sztuki za sprzęt średniej wielkości (np. mikrofalówka, telewizor) oraz 3 sztuki za wielkogabarytowe elektroodpady (np. lodówka, zmywarka). Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Już po 4 godzinach, jeden kontener został w całości zapełniony elektroodpadami.

Inicjatywa ma charakter edukacyjny i organizowana jest po raz kolejny. W tym roku akcja realizowana jest z okazji Dnia Bez Śmiecenia, który obchodziliśmy 11 maja. Hasło przewodnie tego święta brzmi „Elektrośmieci to nie odpady, to surowce”. Organizatorzy chcą podkreślić, że elektroodpady powinny trafiać w przeznaczone do tego miejsca, a nie na zwykły śmietnik. Dzięki temu z odpadów można odzyskać potrzebne surowce i zmienić je w kolejne przedmioty codziennego użytku.

Z tej okazji w SKENDE można także zobaczyć mini wystawę edukacyjną, która prezentuje, jakie surowce powstają z najpopularniejszych elektrośmieci: lodówek, pralek i komputerów.

Stoisko będzie czynne jeszcze dziś do godziny 18:00. Akcja trwa do wyczerpania sadzonek. Partnerem inicjatywy jest Polska Korporacja Recyklingu, która zapewnia zbiórkę i odbiór elektrośmieci.

(fot. nadesłane SKENDE)

6 komentarzy

 1. Niektórzy to pazery, pobrały tyle kwiatów.

 2. Taki telewizor to zabytek. Lepiej było zostawić na pamiątkę albo odsprzedać do TVP – może zniżka na abonament za udział w produkcji filmowej.
  A lampki biurkowe to kolejna cenna rzecz. Więcej warta niż ta sadzonka.

 3. Parę
  „żonkili” za metale ziem rzadkich?!? Kitajce to jednak mają „łeb” do interesu.

 4. kierowca fiata

  a panele fotowoltaiczne.?

 5. Organizator zbiórki

  Pazerne cebulatory. Zawsze by chcieli coś za coś,a za darmo to nikomu sie nie chce utylizowac takich odpadów.

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej