Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przez 10 lat zgromadzili 10 tys. eksponatów. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie obchodzi rocznicę powstania (zdjęcia)

To największe tego typu miejsce w regionie, w którym prezentowane są zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Przez ostatnie lata Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie stało się nowoczesną placówką, w której można poznać całą historię polskiego lotnictwa.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie świętuje dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji w czwartek zorganizowana została uroczysta gala jubileuszowa, podczas której uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla funkcjonowania oraz rozwoju placówki. Przypomniano też o początkach Muzeum, które do łatwych nie należały. Jednak z roku na rok było ono unowocześniane, a zbiory powiększane. Dzięki temu placówka gruntownie zmieniła swoje oblicze.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność w dniu 10 stycznia 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Dowódcy Sił Powietrznych, którą wspierali pasjonaci awiacji, lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego oraz żołnierze Sił Powietrznych. Obecnie jest wyrazem hołdu dla środowisk lotniczych i żołnierzy sił powietrznych, a lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie dęblińskiej „Szkoły Orląt”, jak również 4 Skrzydła Lotnictwa Szkoleniowego, stanowi dodatkową atrakcję dla pasjonatów awiacji.

Dziesięć lat temu można było podziwiać głównie zabytkowe statki powietrzne ustawione przed budynkiem. Teraz jest to nowoczesny obiekt prezentujący wiele ciekawych eksponatów, jak też całą historię polskiego lotnictwa. Znajduje się w nim blisko 10 tys. eksponatów, z czego najważniejszym jest sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Rocznie placówkę odwiedza 41 tys. osób.

Muzeum Sił Powietrznych jest największym tego typu miejscem w regionie, w którym prezentowane są zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Jego celem jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okazji dziesięciolecia istnienia Muzeum odsłonięta została rzeźba popiersia generała pilota Andrzeja Błasika, który był inicjatorem powstania placówki. do tego dochodzą specjalne wystawy. „Skrzydlata Husaria” prezentuje ponad 60 orłów lotniczych z kolekcji pana Tomisława Paciorka. Z kolei ekspozycja „The Airmen” w nowatorski i artystyczny sposób ukazuje projekt fotograficzny artysty Michała Solarskiego. Została ona przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nie zabrakło też wystawy prezentującej najważniejsze wydarzenia z historii placówki.

(fot. MSP)

Jeden komentarz

  1. Muzeum fajna inicjatywa

Z kraju