Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przewoził gaz drogą krajową nr 12 w niewłaściwej cysternie

31 tysięcy litrów gazu propan-butan przewożono w niewłaściwej naczepie-cysternie, która była też nieprawidłowo oznakowana. Nie był to pełen katalog naruszeń stwierdzonych w przewozie towaru niebezpiecznego przez pojazd należący do ukraińskiej firmy.

W miniony poniedziałek na krajowej „dwunastce” w okolicach Chełma patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą-cysterną. Zestaw należący do ukraińskiej firmy przewoził z Łotwy na Ukrainę 31 tysięcy litrów gazu propan-butan (UN 1965).

W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono, że materiał niebezpieczny przewożony jest w niewłaściwej do tego ładunku cysternie. Miała minimalne ciśnienie próbne 18 barów, a zgodnie z obowiązującymi normami wymagana była cysterna o minimalnym ciśnieniu próbnym 23 bary. Nie była to jedyna nieprawidłowość. Pojazd przewożący gaz był nieprawidłowo oznakowany, a kierowca nie został wyposażony w tzw. instrukcje pisemne, które mówią o czynnościach jakie należy podjąć w razie wypadku lub awarii.

Inspektorzy skierowali zestaw ciężarowy na wyznaczony parking strzeżony. Odjechał z niego dopiero po przepompowaniu gazu do odpowiedniej cysterny. Przewoźnik musiał również wpłacić 8 300 zł kaucji na poczet przewidywanej kary. Wobec niego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Kierowcę ukarano 200-złotowym mandatem karnym.

(fot. ITD)

6 komentarzy

 1. Wiadomo. nastolatek bije kierwonika pociągu, jego rodak z gazem jedzie jakby wiózł mleko. Gonimy Europę tylko nie tą zachodnią.

 2. dziwne to wszystko

  To on nie walczy z moskalami tylko gaz wozi? To jest ta wojna czy jej nie ma?

 3. rozjeżdżają nam tylko drogi i smrodzą

 4. --------------------

  takich cysterna na trasie Chełm – Lublin – mijam kilkanaście na trasie

 5. I na Łotwie to nikomu nie przeszkadzało ?

  As skoro z Łotwy i o przez Litwę jechał, tam też to nikomu nie przeszkadzało.

  Dopiero w Polsce ładunek zrobił się strasznie niebezpieczny.

 6. Pytanie brzmi kto mu to zatankował….

Z kraju