Przemysław Czarnek o protestujących: „Wypowiadają się w temacie, w którym nie mają rozeznania” (wideo)

Sporo kontrowersji wzbudziła wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na temat uczestników ostatnich protestów. Stwierdził on, że m.in. nie mają rozeznania ani wiedzy w tym zakresie, jak również nie posiadają argumentów.

Od czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, lub też nieuleczalnej choroby dziecka zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją, w całym kraju rozpoczęły się protesty. Tysiące ludzi, zarówno w dużych miastach, jak też małych miasteczkach wyszły na ulice aby wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego.

W poniedziałek na profilu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek dokonał oceny ogólnopolskich protestów. Jak wyjaśniał, wypowiadają się w nich osoby, które nie mają rozeznania ani wiedzy w tym zakresie, jak również nie posiadają argumentów. Dodał, że wszystko co robią protestujący jest skandaliczne i nie mieści się w żadnych, nawet najbardziej poszerzonych granicach demokracji.

– To, że się wypowiadają w temacie, w którym nie mają rozeznania, to nie jest kwestia tylko wczorajszych demonstracji, to jest demonstracji w ogóle. Taka też jest specyfika demokracji. Nie zawsze wypowiadają się w poszczególnych tematach ludzie, którzy rzeczywiście mają wiedzę w tym zakresie. No ale jest wolność głoszenia poglądów, choćby tych, które nie są ugruntowane odpowiednimi argumentami. Nie o to chodzi, chodzi o poziom wulgarności, obsceniczność i zakłócenia porządku publicznego, profanowania symboli religijnych, przeszkadzania w realizacji swojej wolności religijnej przez wiele osób znajdujących się w kościołach. To jest rzecz skandaliczna, która nie mieści się w żadnych, nawet najbardziej poszerzonych granicach demokracji – mówił Przemysław Czarnek.

Z kolei wczoraj Minister Edukacji i Nauki tłumaczył z kolei, że należy respektować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczy zgodności ustawy z Konstytucją RP. Natomiast co do protestujących wyjaśniał, że są to ci sami ludzie, którzy w ostatnich latach chodzili po ulicach miast i krzyczeli: konstytucja, konstytucja.

(wideo – KUL)

Zobacz również

90 komentarzy

 1. Drogie władze KUL, Czarnek stał się waszą wizytówką!
  Dzięki wam KUL lada chwila wyląduje na śmietniku historii. Zastanówcie się kogo promujecie!

  • Zgadzam się. I zapewne nie tylko ja.
   Sprawa nabierze większego rozgłosu ponieważ nie jest to pierwsza niefortunna wypowiedź Pana Czarnka.
   KUL – jako uczelnia z wieloletnią tradycją powinien zabrać głos w tej sprawie, a co najważniejsze odciąć się od Pana profesora. Niestety ale właśnie takie wypowiedzi „markują” instytucje.

 2. Profesur ma rację,niewiasty do kuchni,fachowcy z PIS wiedzą czego niewiasta oczekuje,i czym winna się zajmowac na pewno nie aborcją,przecież kazdy pissowiec setki godzin rocznie spędza na czynnej pomocy rodzicom dzieci niepelnosprawnych,robia zakupy,wyprowadzaja na spacer,pilnują w domu,żeby rodzice mieli kilka godzin dla siebie,biskupi też pomagaja,proboszcze też

 3. Chciałem to jednym, dosadnym słowem skomentować, ale nie przeszło… wy i tak wiecie, drodzy czytelnicy, co to za słowo, co się na „w” zaczyna, a na „ć” kończy.

  • cyt: „trzeba respektować orzeczenie Trybunału”
   a to jest jakiś trybunał ?
   chyba nie ma co się przejmować jakimś nieważnym orzeczeniem, skoro sam suweren, jak i jego Andrzej go olewają:
   „Jarosław Kaczyński powiedział, że Trybunał Konstytucyjny ma „bardzo słabą legitymację” i jest „organem partyjnym”. Według Zbigniewa Ziobro, „ten TK to jest trybunał polityczny”. Prezydent Andrzej Duda wygłosił 3 grudnia orędzie na temat konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zrobił to kilka godzin po wyroku Trybunału, który rozstrzygał najważniejsze aspekty tego konfliktu (wyrok stwierdzał, którzy sędziowie zostali wybrani zgodnie z Konstytucją, i ustalił, jakie obowiązki ma prezydent w związku z tą sprawą). W orędziu prezydent nawet nie wspomniał o tym wyroku — tak, jakby wyrok Trybunału nie zasługiwał na najmniejszą uwagę.”
   a ponadto: B.Szydło nie publikowała wyroków Trybunału, widocznie jest to organ on nieważny dla naszego życia

  • @Kuba No tak. Ot, i cała inteligencja, gdzie poziom umysłowy nie przekracza rozmiaru buta, choć i tak to zawyżona wartość. Jedyny wasz argument, jako abnegatów umysłowych to jest wachlarz od wulgaryzmów, przemoc słowną i siłową po dewastacje. Tyle jesteście warci, co spuścizna z Czajki i to co wywożą po całej Polsce.

   Ale czego tu oczekiwać od opłaconego tłumu (z Moskwy, z Brukseli, a może przez tego żydowskiego węgra?), którego jedynym zadaniem jest walka bolszewicko-nazistowskimi metodami? Tak to było w latach 30tych ubiegłego wieku i wiadomo jak się skończyło. Prostactwo ze zdewastowanym umysłem pełnego szamba zawsze daje się łatwo manipulować, a szczególnie jak im się dobrze zapłaci. I faktycznie przydał by się taki niezły wpi…l jak np. we Francji czy Niemczech.

   Jak ci tak źle, to zgodnie ze swoim hasłem wy…j stąd jeden z drugim. Nikt tu nikogo na siłę nie trzyma. U nas na Melmac z takimi jak wy robimy miazgę na nawóz.

   • Alf,jeśli tak nie pasują Ci miernoty umysłowe jak np.ja to zawsze możesz w-ć z Polski. Zobaczysz wtedy jak ten kraj wtedy będzie piękny, jak masz kumpli to też ich zabierz.

 4. Powiedział co sam tylko wiedział….

  • Takie postanowienie TK było do przewidzenia – orkiestra tak gra jak dyrygent każe.
   Nie mogą postanawiać inaczej jak Jarosłam ustalił – w końcu to on jest, marnym, bo marnym, ale dyrygentem…

 5. A czy Przemysław Cz. ma jakiekolwiek rozeznanie w kwestiach, którymi się zajmuje? Wybór jego osoby na szefa ministerstwa, mającego tak ważny wpływ na rozwój młodego człowieka, to potwarz dla ambitnych i inteligentnych uczniów i studentów. Prorządowe wykształciuchy mają dziwną tendencję do zamykania się we własnej bańce i krytykowaniu wszystkiego, co wykracza poza ich własny interes. A szkoda, bo świat nie jest czarno-biały, tak jakby chcieli, jest bardzo złożony, ale może właśnie ta złożoność przekracza ich możliwości rozumienia, dlatego upraszczają wszystko, aby znaleźć w rzeczywistości miejsce dla siebie, jako dzielnych rycerzy.

 6. Konstytucja RP:
  Art. 13.
  Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji …, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, …. (apropos paru organizacji w naszym kraju)
  Art. 18.
  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się
  pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
  Art. 25. (apropos LGBT)
  2.
  Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
  Art. 34.
  1. Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa. (czyli dopiero po urodzeniu jest się obywatelem?)
  Art. 38.
  Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. (brak określenia od kiedy to jest liczone).
  Art. 68.
  1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
  2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. (teleporada dla wszystkich i nic więcej)
  3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. (widać jak to robią)
  4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych …. (widać jak to robią)
  Art. 69. (i gdzie to jest?)
  Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.
  Art. 71.
  2. Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa. (o jakiej pomocy tu mowa?)

 7. Niestety Czarnek i jemu podobni ynteligenci (na prawicy ich bez liku) mają dziwną tendencję do bezustannego wypowiadania się w każdej kwestii, wzbudzania emocji i obrażania oponentów. Być może powinni zrozumieć, że słowa mają swoją moc i wartość, a czasem milczenie jest złotem, więc należałoby wypowiadać się w kwestiach, o których mają stosowną wiedzę i mogą coś konstruktywnego zakomunikować odbiorcom. Przemądrzałe dyrdymały znamionują zakompleksionych cwaniaczków, którzy na każdym kroku muszą dowartościować się cudzym kosztem. Bez innych ludzi taki Czarnek byłby zrozpaczonym bubkiem, który nie miałby przed kim popisywać się swoją wysublimowaną wiedzą. Któż by go docenił, pogłaskał, zapewnił stołek? To byłby dla niego kryzys egzystencjalny. Tymczasem nie brakuje podobnie myślących, którzy będą sumiennie klaskać w dłonie i lajkować bzdurne wypowiedzi ministra.

 8. Profanowaniem symboli religijnych jest pedofilia, alkoholizm, hazard, pycha, bogactwo, rozpusta księży. To Was nie rusza i nie oburza. W……….ć.

 9. ***** *** !!!!!!!!!!!!

 10. A kim jest ten czarnek? To jakiś kolejny patokatolicki pajac?

 11. Czarnek byłeś w ciąży ? rodziłeś ? a może masz upośledzone dziecko ? NIE ? to *** pisowski .

 12. Czy ktoś z tych tępych bab słuchał lub czytał ostatnią wypowiedź prezes TK Juli Przyłębskiej??? Nie? To pozwolę sobie co niektórym damskim pustakom (nie obrażając tych rozumnych kobiet) wkleić tutaj jej treść. Tylko czytać ze zrozumieniem!!!

  „Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu – powiedziała PAP we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.
  Przyłębska podkreśliła też, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych.

  Trybunał Konstytucyjny orzekł wyłącznie w kwestii przesłanki eugenicznej uzasadniającej przerywanie ciąży. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu – powiedziała Przyłębska w rozmowie z PAP.

  Według niej, całkowicie bezzasadne są więc oskarżenia kierowane pod adresem orzeczenia, jakoby pozbawiało ono kobiety prawa wyboru, gdy zagrożone jest ich życie lub zdrowie.

  Za „manipulację” Przyłębska uznała oskarżanie TK, że jego orzeczenie to cios wymierzony w osiągnięcia nauk medycznych. Przyłębska podkreśliła, że orzeczenie Trybunału nie zabrania badań prenatalnych. Przeciwnie – wskazuje, że Rzeczpospolita Polska, zgodnie z konstytucją, zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia i zdrowia, a jednym ze środków tej ochrony, w przypadku kobiet w ciąży, są badania prenatalne – oświadczyła Przyłębska.

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych. Te podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowi – powiedziała prezes Trybunału.

  Według niej, „akceptowanie agresji, brutalnego i wulgarnego języka, zachęcanie do dewastowania mienia publicznego i miejsc kultu religijnego, bezczeszczenia miejsc pamięci, symboli polskiej kultury, zakłócania modlitwy a więc prawa do sprawowania praktyk religijnych, to jawny gwałt na prawach, które chroni także konstytucja”.”

  Mam nadzieję że ktoś kto operuje dobrze rozumem nie będzie miał problemu z przyswojeniem sobie tej treści. Jednym słowem wszystkie te burdy, protesty i dewastacje miejsc kultu religijnego są celową ustawką Lewaków, a co niektóre osoby są nieświadomie wciągane w te incydenty i protesty, jak się okazuje zupełnie nie potrzebne.
  Tyle w temacie.

  • Przeczytaj co skopiowałeś i wkleiłeś. A później sprawdź o co walczą kobiety i się wypowiadaj. Bo to ty jesteś pusty.

   • one walczą o legalną aborcję – to lewackie bojówki sponsorowane zza granicy

   • @Robson One nie walczą prosty umyśle, tylko wykonują polecenia z zewnątrz! Tak jak i całe PO-KODziarstwo! Tyle i aż tyle. To szumowiny i obszczymurstwo, prawie jak terroryści, ale na razie bez broni!

    Wystarczy się doedukować, skończyć więcej niż gimnazjum, aby widzieć trochę więcej dookoła niż swój własny nos i pieniądze, choć mało prawdopodobne, że to coś da. Lewactwo jest niereformowalne i zawsze będzie brnąć po bagnie i udawać, że jest twardy grunt. Jak się odetnie kranik z kasą, to wszystko wróci do normy.

   • Robson sam jesteś pustak. Nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Tak działa to wasze lewicowe szambo. Plotka rodzi plotkę.

 13. Bazyl,
  „W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wchodzi w życie z dniem publikacji.”

 14. Ej, ja nie krzyczałam „konstytucja”, a teraz protestuję. Coś pan kłamie panie Czarnek

 15. Pasztety na ulice….

 16. Najwięcej w temacie wypowiadają się biskupi i Kaczyński – czyli najwięcej wypowiadają się osoby, które w kwestii ciąży i macierzyństwa mają największe rozeznanie :D:D:D

 17. Hahaha odezwał sie kompetentny człowiek… ludzie zróbmy coś, to nie może tak dalej wyglądać, tacy ludzie mówią nam jak mamy zyc, jakie decyzje podejmować?? Czarnek co ty wiesz o rodzeniu chorych dzieci?? Jesteś ŻADNYM autorytetem!!!

 18. Kocham Polskę i PIS

  Czytam te komentarze i zastanawiam się dlaczego Was nie ma w rządzie czy na wysokich stanowiskach? Wszyscy tacy wszystko wiedzący !

 19. Super gość mam nadzieję, że zostanie Prezydentem Polski.

 20. ciekawe do czego doprowadzi ten rząd nieudaczników , jeszcze takich protestów nigdy nie było brawo PIS jesteście najlepsi nikomu sie tak nie udało podzielić narodu …

 21. BRAWO PANIE MINISTRZE!!!

 22. Taki mymłon aż się prosi o wyskrobanie. Kiedyś ktoś przeoczył, ale …. na dobry uczynek nigdy nie jest za późno !!!

 23. Brawo dla tego pana.
  Taka prawda manifestujący to marionetki, które nawet nie wiedzą w jakiej sprawie manifestują.
  W większości to małolaci, uczniowie, studenci przyszłe pokolenia, które nawet nie wiedzą co jeszcze w życiu będą robić a chętnie manifestują (bo taska moda) na wszelkich manifestach.
  Te same osoby manifestują bycie LGBT (nie wiem przeciw czemu, są chorzy i to manifestują) te same teraz chcąc mieć wybór i dokonywać aborcji (no bo są chorzy to już wiemy).
  Jeszcze podciągają wszystko pod politykę minister edukacji im się nie podoba to przy okazji podkleimy protest, protestujmy przeciwko niemu.
  Uczy się, do nauki wróćcie, a nie wszystkim zainteresowani tylko tym co nie trzeba.
  Zwykła hołota oj na prawdę skoro taka młodzież wyrasta to biada temu krajowi.
  To zapewne wyrasta teraz pokolenie gim, pokolenie których ministrem edukacji był kiedyś sławny R.G. prawnik z wykształcenia.
  Macie w główkach nie po kolei.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach