Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przemilczane wymieranie. „Gdybym był prezydentem tego miasta zachomiczyłbym reklamami chomikowymi całe ulice” (wideo)

W serwisie YouTube pojawił się film z udziałem Adama Wajraka prezentujący żyjącego na Roztoczu i w centrum Lublina jednego z najpiękniejszych ssaków, mianowicie chomika europejskiego. Niestety zwierzę to znika z naszego otoczenie, m.in. za sprawą intensywnego budownictwa w miejscach, gdzie chomiki europejskie mają swoje nory, gdzie żyją, rozmnażają się i zimują.

– Zobaczcie jak naszych oczach dokonuje się wymieranie. Jeden z najpiękniejszych ssaków, chomik europejski znika z naszego otoczenie. Znika, bo większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie zwierzę mieszka w naszym kraju, znika bo wielu woli na jego temat milczeć. Dlatego chcemy wam o nim opowiedzieć – tak zachęca do obejrzenia filmu o tym zwierzęciu Adam Wajrak, polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz, który nakręcił w Lublinie część filmu poświęconego chomikowi europejskiemu, żyjącemu m.in. na terenie górek czechowskich.

Z pewnością wiele osób nie wie, że na terenie Lublina mieszkają zwierzęta, które zostały wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na Czerwoną listę jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Mowa o najbardziej kolorowym ssaku na starym kontynencie, czyli chomiku europejskim. W ostatnich latach zasięg występowania chomika zmniejszył się w Polsce o ponad 75 proc. Co więcej naukowcy szacują, że jak tak dalej pójdzie, to w 2030 roku zwierzę to wyginie całkowicie.

Przyczyn zmniejszania się liczebności tych gryzoni jest kilka. Mowa jest m.in. o mechanizacji rolnictwa, czy też zwiększaniu areałów pól uprawnych poprzez likwidację miedz, które stanowią schronienie dla tych zwierząt, a także degradacji środowiska przez wszelkiego rodzaju budowy. Chomik uważany jest też przez niektórych za szkodnika, przez co przez lata był tępiony. Dlatego też na terenach miejskich może liczyć na względny spokój. Jednak nie wszędzie, na co wskazują miłośnicy zwierząt.

Jednym z miejsc, gdzie można spotkać chomiki europejskie, są górki czechowskie. To m.in. tam był z kamerą Adam Wajrak. W drugiej części opublikowanego dzisiaj filmu, pokazał chomiki żyjące w Lublinie, tuż obok nas, obok chodników, parkingów, jezdni, czy myjni samochodowej.

– Właśnie za mną je sobie spokojnie chomik europejski, chomik europejski najbardziej ginący ssak w Europie. Nie jesteśmy już na Roztoczu, nie jesteśmy w Szczebrzeszynie, tylko jesteśmy niemalże w centrum Lublina. Wielkiego żyjącego miasta, dla mnie to jest niesamowite przeżycie, że te wspaniałe zwierzęta można oglądać w takim miejscu właściwie. Nie wiem, co mnie bardziej by cieszyło, zobaczenie rysia w Puszczy Białowieskiej ,czy chomika w środku Lublina. To jest niesamowite, że takie piękne zwierzę może żyć tuż obok ludzi. Po prostu gdybym był prezydentem tego miasta zachomiczyłbym reklamami chomikowymi po prostu całe ulice, place, wszystko. Bym był z niego dumny, po prostu stanąłbym na czubku głowy, żeby je ratować i żeby ludzie mogli je oglądać – powiedział Adam Wajrak w czasie realizacji nagrania w Lublinie.

20 komentarzy

  1. Piękny film i bardzo wymowny argument przeciwko zabudowie Górek Czechowskich. A są przecież w tej sprawie jeszcze ważniejsze argumenty natury historycznej.

  2. Tego odziobe , bieleckiego interesuje jakiś chomik , oni interesują się żukami .

  3. Chomiki są fajne ale tylko gdy robią szkody u sąsiada 🤣

  4. Niestety zwierzę to znika z naszego otoczenia – a my nic nie róbmy (bo se jeszcze kto krzywdę zrobi), ino na kolanka, stosownie złóżmy łapki i módlmy się… albo protestujmy (to tuż po modlitwach) wychodzi nam najlepiej.

  5. Często można było spotkać te gryzonie w rejonie sklepu ,,orfeusz,,. Niestety cały teren rozkopał własnie deweloper 🙁

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112