Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Promem na Podlasie. Przeprawa rusza po zimowej przerwie

O 60 km skróci się droga dla turystów oraz rowerzystów, którzy z woj. lubelskiego kierują się na Podlasie. Wznawia działalność przeprawa promowa przez rzekę Bug.

Od poniedziałku 1 kwietnia, po zimowej przerwie wznawia działanie przeprawa promowa Niemirów – Gnojno na rzece Bug. Prom pozwala przeprawić się przez rzekę zarówno okolicznym mieszkańcom, jak też turystom. Z roku na rok nadbużańskie tereny stają się bowiem coraz bardziej popularne wśród osób z całego kraju. Również rowerzyści, dzięki szlakowi Green Velo licznie przemierzają te malownicze tereny. Przeprawa łączy bowiem województwo lubelskie z podlaskim na trasie szlaku. Dodatkowo prom jest usytuowany przy granicy polsko-białoruskiej.

Każdego roku z promu korzysta ponad 30 tysięcy turystów. Wszystko dlatego, że najbliższy most znajduje się w Kózkach, a więc aby w ten sposób dostać się z Niemirowa do Gnojna trzeba pokonać 60 km. Największe zainteresowanie jest podczas weekendów, kiedy to niejednokrotnie trzeba odstać swoje w kolejce. Jednorazowo prom może przewieźć dwa samochody, do tego oczywiście grupę pieszych i rowerzystów.

Przez pięć lat korzystanie z promu było bezpłatne. Przeprawa promowa Niemirów – Gnojno, a także sąsiednie: Drohiczyn – Góry i Zabuże – Mielnik powstały bowiem w ramach projektu unijnego „Bug Rajem Dla Turysty”. W tym czasie obowiązywała umowa na bezpłatne udostępnienie promu, w ramach dofinansowania projektu przez unijne fundusze. Obecnie za przewóz auta pobierana jest opłata w wysokości 7 zł, ciągnika rolniczego 3 zł a roweru, motoroweru lub motocykla 2 zł. Osoby piesze płacą 2 zł.

(fot. UG Mielnik)

2 komentarze

  1. Nie moge skorzystać – ilekroć wodę mam bliżej niż w wannie, mam chorobę morską. Dlatego używam prysznica.

Z kraju