690 680 960

Prof. Marek Chmaj: „Wprowadzenie zakazu przemieszczania się będzie niezgodne z Konstytucją”

Do przedstawionych dzisiaj nowych rządowych obostrzeń, w związku z epidemią koronawirusa, odniósł się prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista. Jak przekazał profesor, wprowadzenie zakazu przemieszczania się będzie niezgodne z Konstytucją.

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił dzisiaj nowe obostrzenia w ramach Kwarantanny Narodowej. Jednym z nich jest zakaz przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok. Do tych informacji odniósł się prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista przekazując, że wprowadzenie zakazu przemieszczania się będzie niezgodne z Konstytucją.

Przypomnijmy, jak wynika z informacji przekazanej przez Andrzeja Niedzielskiego, zakaz przemieszczania ma obowiązywać od godz. 19:00 31.12 2020 r. do 6:00 01.01 2021 r.

– Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności” – napisał profesor Chmaj na swoim profilu na Facebooku.

Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się?

– Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się – wyjaśnia Marek Chmaj.

Profesor dodaje, że zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej, co więcej, niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej).

– To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP. I na koniec moja osobista konkluzja: nikogo nie zachęcam i nie podżegam, ale ja osobiście deklaruję, że dla ochrony naszych wolności, nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej „godziny policyjnej” – wyjaśnił prof. Marek Chmaj.

(fot. pixabay.com)

53 komentarze

 1. Niby uczony a jednak głupi i prosty. Podstawowe pytanie brzmi w jakim celu zostało wprowadzone owe ograniczenie. Ale skoro jest się nadętym kretynem który w imię głupio pojmowanego formalizmu woli namawiać innych krewkich i dumnych kretynów do głupiego bojkotu to nie ma sensu z takim człowiekiem. W ogóle dysutować. Myślę że dalsze rozpowszechnianie tego typu wypocin jest rownie szkodliwe co głupie. Ktoś dla kogo czyjeś zdrowie lub życie nie wsrte jest nic powinien zostać pozbaeiony tytułu profesorskiego, bo to zwykły cieć.

 2. ZDRAJCY OJCZYZNY PRZED TRYBUNAŁ STANU!

  SKORO ZAPADŁ WYROK SADU, ŻE TESTY SĄ NIEWIARYGODNE, TO CZY NIE MOŻNA ZAKAZAĆ UŻYWANIA OKREŚLENIA ,,PANDEMIA” W STOSUNKU DO ZJAWISKA SZTUCZNIE POMPOWANEGO PRZEZ OPŁACANE SŁUŻBY WŁĄCZNIE Z MEDIAMI???
  NIE MOŻNA POSTAWIĆ PRZED SĄDEM NP. KOMENDANTÓW, KTÓRZY ZAMIAST DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO WYSYŁAJĄ PATROLE, BY GNĘBIĆ LUDZI?
  NIE MA JAKIEGOŚ SPOSOBU, BY ZMUSIĆ NASZ RZĄD, BY ZESZLI ZE ZŁEJ DROGI???
  PRAWNICY!!!
  DO ROBOTY!!!
  WY NIE MUSICIE WYCHODZIĆ NA ULICE!!!
  ZNAJDŹCIE PODSTAWY PRAWNE, BY WYTRĄCIĆ TYM ZNACHOROM ORĘŻ, KTÓRYM JEST SŁOWO ,,PANDEMIA”!!!

 3. FAŁSZYWE TO FAŁSZYWA PANDEMIA!!!

  Wierzysz w TV i Rząd???
  Faktycznie, lokazują ciągle cuda których dokonali…
  WYLECZYLI LUDZU NIEMAL Z WSZYSGKICH CHORÓB!!!
  POZOSTAŁ TYLKO KOWID, ALE TO JUŻ MAŁY PIKUŚ- ZA CHWILĘ WYSZCZEPIĄ LUDZI I BĘDZIE PO COWIDZIE..
  P.S.
  Sprawdź, czy dyr. PFIZERA zaszczepi się..
  albo Szumowski czy inne znachory z rządu.
  POZDRAWIAM WYKSZTAŁCONYCH IDIOTÓW!!!

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!