Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Ukrainy złożył podziękowania dla Lublina i Chełma. Za pomoc udzieloną Ukraińcom (zdjęcia)

Podczas wczorajszego przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego Wołodymyr Zełenski wielokrotnie podkreślał swoją wdzięczność dla Polski, jak też wszystkich Polaków. Słowa podziękowania padły też dla naszego regionu.

W trakcie środowej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, było spotkanie z Polakami oraz Ukraińcami przebywającymi w naszym kraju. Odbyło się ono wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie i przyciągnęło prawdziwe tłumy. W trakcie swojego przemówienia Wołodymyr Zełenski wygłosił podziękowania również dla naszego regionu.

Prezydent Ukrainy rozpoczął w języku polskim słowami: Witaj, Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski i wielki narodzie ukraiński. Tu, ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem się przybliżamy. Dalej, już po ukraińsku oznajmił, że jest to dla niego wielki honor gościć w Polsce.

Do Polaków skierował słowa wdzięczności i siły, zacytował także słowa polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy” zapewniając, iż za każdym razem, kiedy flaga ukraińska wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjski najeźdźca ucieka, wzmacnia się też flaga polska. Natomiast każda udana bitwa ukraińskich bohaterów o niepodległe państwo ukraińskie zapewni ochronę również dla polskiej niepodległości.

W dalszej części swojego przemówienia wielokrotnie podkreślał swoją wdzięczność dla Polski, jak też wszystkich Polaków. Złożył też szczególne podziękowania m.in. dla Lublina i Chełma za otwarcie się na Ukraińców w momencie, gdy to było najbardziej potrzebne. Dziękował też za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy otrzymali takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy. Dziękował także wolontariuszom, którzy pomagają Ukraińcom zarówno w Polsce, jak też na Ukrainie, gdzie ryzykują życie.

Prezydent Zełenski tłumaczył, iż do zwycięstwa Ukrainy w tej wojnie jeszcze daleko, jednak trzeba trwać w solidarności. Swoich rodaków zapewnił, że codziennie pracują nad wypędzeniem wroga z Ukrainy oraz przywróceniem bezpieczeństwa we wszystkich miastach i wsiach, aby osoby, które znalazły schronienie w Polsce, mogły wrócić do domu. Polakom złożył zaś życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Prezydent Ukrainy złożył podziękowania dla Lublina i Chełma. Za pomoc udzieloną Ukraińcom (zdjęcia)

Prezydent Ukrainy złożył podziękowania dla Lublina i Chełma. Za pomoc udzieloną Ukraińcom (zdjęcia)

Prezydent Ukrainy złożył podziękowania dla Lublina i Chełma. Za pomoc udzieloną Ukraińcom (zdjęcia)

(fot. KPRP)

18 komentarzy

 1. Popłakałem się ze „wzruszenia” … czyżby nic dziś nie brał ?

 2. Skowyt kacapii nic nie pomoże. Przegraliście.

 3. Rzygać się chce na głupotę polską. Wystarczy ich pogłaskać jak psa a będą lizać po rękach.

 4. Do „historyka”
  Czyzby nie przeszkadzło Ci wymordowanie milionów Polaków przez Niemców . Pewnie. Ich trzeba rozgrzeszyć . Trzeba jak napisałeś gałaskać ich po rękach bo przecież może Twoja siostra matka , ciotka jeżdżą tam by podcierać tyłki starym SS- manom , byłym żołdakom służacym w Werhmachcie itd. Nie przeszkadza Ci historyku Majdanek, Sobibór , Treblinka , Oświęcim , zburzenie Warszawy i innych polskich miast .? Nie przeszkadza Ci wymordowanie Żydów w warszawskim gettcie ? Nie przeszkadza Ci ekstreminacja Dzieci Zamojszczyzny ? Dziwne . Nie . Bo przecież liczy sie tylko Euro . I to ich Twoim zdaniem rozgrzesza .Więc trzeba jak najszybciej zapomnieć . Prawda ?

 5. --------------------

  ale już ciężko było przeprosić za ludobójstwo ok 100 tyś Polaków na Wołyniu ?

  • Obcy wywiad czuwa widzę. Były przeprosiny poprzedniego prezydenta. O takie
   „Zabijanie niewinnych nie ma usprawiedliwienia. Prosimy o wybaczenie za wyrządzone zbrodnie i krzywdy. Prosimy o przebaczenie i przebaczamy zbrodnie i krzywdy uczynione nam. Jest to jedyna formuła, która powinna być motywem dla każdego ukraińskiego i polskiego serca, które pragnie pokoju i porozumienia”

   A kiedy kacapia przeprosi i ZREKOMPENSUJE śmierć MILIONÓW POLAKÓW?!?!?!?! Podkreślam MILIONÓW!

   • jeszcze niech im zmienią książki do historii,bo całe pokolenia ukraińców uczą się,że Polska do Krakowa to ich byłe tereny,które polacy im zagrabili.

 6. Jest takie powiedzenie ,,sprzedać działu duszę” ,ale żeby za darmo oddać?

 7. Widzę, że mniej kałmuków. Czyżby kończyły się ruble w kasie?…

  • Wymienili kałmuków na dagestańczyków, teraz ci uczą się klepac bzdury i chwile to potrwa, nie bój się, wywiad obcy działa tutaj. Śmiech propaganda. Polacy na codzień pokazują jak silnym narodem jesteśmy.

 8. Dużo zdrowia , wytrwałości Panie Prezydencie i powodzenia w dalszym tępieniu tego wschodniego barbarzyństwa z naszą pomocą !

 9. Szanowna Redakcjo

  Czyżby wracała w najlepsze cenzura lat 50-80 ubiegłego wieku . Mój komentarz nie został zamieszczony . Co było tego powodem ? Nikogo nie obraziłem . Odniosłem sie do słów „historyka” Napisałem między innymi ,że ma krótką wybiórczą pamięć dotyczącą eksterminacji narodu polskiego i żydowskiego przez naszych zachodnich sąsiadów niemców . Nie zamieszczenie mojego komentarza podlega pod między innymi pod antysemityzm , a to w dzisiejszych czasach może byc dla Szanownej Redakcji kłopotliwe
  Pozdrawiam

 10. Szanowna Redakcjo
  Dziękuję
  Pozdrwaiam

Wiadomości z info112