Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Lublina odznaczony ukraińską odznaką honorową „Za wspieranie wojska” (zdjęcia)

W minioną środę prezydent Lublina otrzymał ukraińską odznakę honorową „Za wspieranie wojska”. Krzysztof Żuk zaznaczył, że jest to podziękowanie za wszystkie działania Miasta Lublin i mieszkańców na rzecz Ukrainy, jej ludności i armii.

W minioną środę prezydent Lublina Krzysztof Żuk otrzymał od generała Walerija Załużnego odznakę honorową „Za wspieranie wojska”.

– Niespodziewane wyróżnienie od niezwykłego człowieka. Generał Walerij Załużny, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy to obok prezydenta Wołodymyra Zełenskiego postać, która jest symbolem oporu Ukraińców wobec brutalnej rosyjskiej agresji. W czasie wizyty ukraińskich kolędników, ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem nadaną przez generała Załużnego odznakę honorową „Za wspieranie wojska” – poinformował Krzysztof Żuk.

Prezydent Lublina podziękował za odznaczenie, zaznaczając jednocześnie, że wyróżnienie jest podziękowaniem za wszystkie działania Miasta i mieszkańców Lublina na rzecz Ukrainy, jej ludności i armii.

Odznaka Honorowa Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy „Za Wspieranie Wojska” przyznawana jest od 2021 r. Odznaczenia państwowe Ukrainy to najwyższa forma wyróżnienia obywateli Ukrainy za wybitne zasługi w rozwoju ekonomii, nauki, kultury, sfery socjalnej, obrony Ojczyzny, ochrony praw konstytucyjnych i wolności, budowy państwowości i działalności społecznej, oraz za inne zasługi dla Ukrainy.

Zgodnie z artykułem 106 Konstytucji Ukrainy, Prezydent Ukrainy może ustanawiać odznaczenia oraz nagradzać nimi. Ukraińskie odznaczenia może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, a także obywatele innych państw za zasługi dla Ukrainy, na podstawie decyzji Prezydenta. Oprócz samego odznaczenia, osoba odznaczona otrzymuje dokument poświadczający prawo do odznaczenia.

Prezydent Lublina odznaczony ukraińską odznaką honorową „Za wspieranie wojska” (zdjęcia)

Prezydent Lublina odznaczony ukraińską odznaką honorową „Za wspieranie wojska” (zdjęcia)

Prezydent Lublina odznaczony ukraińską odznaką honorową „Za wspieranie wojska” (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

33 komentarze

  1. Pier…lone matoły jesteście , jakby Ukraińcy się poddali to wy byście spie…alali na zachód jak teraz oni , nie rozumiecie tego ????

  2. Żuk?? Serio??

  3. „Dobrze” że nie dla polakòw bo jakby to wyglądało…….

  4. A ja bym wolał żeby prezydent Żuk dostał nagrodę za wspieranie Polaków i mieszkańców Lublina na rzecz poprawy ich statusu i bezpieczeństwa.

    • Ja też, ale pewnie „bidulek” inaczej nie może, takie to zaprzedane „elyty”. Nasz los przesądzony, skoro nad nami jest coś takiego jak kraina „U”.

  5. Dość już tego

    Zabierajcie juz te odznaki, ukrainców i wyjazd na ukraine.

  6. Banderowskie nic nie znaczące odznaczenia.. prezydent pewnie pęka z dumy..

Z kraju