Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydenci Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w drodze do Kijowa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą udali się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wczoraj wieczorem w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także Minister Spraw Zagranicznych Estonii Eva–Maria Liimets spotkali się na nadzwyczajnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Obecnie przywódcy czterech krajów są w drodze do Kijowa.

W środę rano szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Andrzej Duda wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Estonii Alara Karisa, przebywa na Ukrainie. Głowy wspomniany państw jadą do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

– Naszym celem jest wsparcie Prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie – powiedział PAP Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który wraz z Szefem BBN Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy Prezydentowi.

– Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo – dodał Szef BPM.

(fot. KPRP/Jakub Szymczuk)

21 komentarzy

 1. Jadą po wytyczne do Żełeńskiego ???

 2. Nie boją się… tak to pokazują w TP1 ze strach się bać a tu proszę głowa Państwa się wybiera na wycieczkę czyli jednak nie lecą te bomby na głowę, bo gdyby tak było nikt by nie ryzykował…

  • Pan prezydent byłby sporo bezpieczniejszy jakby (na szczęście były już) towarzysz prezydent Bolek użyczył mu tej matki boskiej z klapy (nie wiem która to z nich, bo w Polsce jest ich bez liku).

 3. Motorienko Lublinienko

  Taka to wojna, że Borys z „jukej” sobie chodzi na luzie po Kijowie, a teraz ci tam jadą. Tymczasem w TV teatrzyk dla mas trwa.

 4. duda pewnie chce sie teraz zaprezentować jak borys, bo będzie w tvp zaraz ze prezydent też ma jaja

 5. Przecież Andrzej dzisiaj gości we Lublinie, to co, rozdwoi się?

 6. Taka ta wojna prawdziwa jak covid.

  • Ja wiem, że wg rosji nie ma wojny, ale zabójcy zostaną rozliczeni. A kłamliwe komentarze są pod KAŻDYM artykułem

   • Czuły Wojtek Narrator

    Jest wojenka na wschodzie Ukrainy, gdzie azjatycki dzikus pod flagą biało-niebiesko-czerwoną tłucze się z azjatyckim dzikusem pod flagą zółto-niebieską. Zostawmy ich sobie, bo na rękę jest nam żeby jeden i drugi kraj by słaby, podzielony i skorumpowany.

    • Zgoda, w polskim interesie jest, żeby się wykrwawiali jak najdłużej, szczególnie ci bardziej wschodni ruscy, a jak wiadomo większe straty ponosi atakujący. Jest jednak pewna dysproporcja sił, dlatego trzeba mniej czy bardziej dyskretnie dozbrajać Ukraińców. Oni pracują dla nas – rakietą za 80 tysi strącają samolot za 20 milionów, albo czołg za bańkę. Jeszcze ze dwa miechy i Rosję mamy z głowy na co najmniej 10 lat. Przykre zaś jest to, że ta polityka nie jest realizowana celowo i z wyrachowaniem, a niejako przy okazji – bo przecież niewiniątka zostały zaatakowane, więc mają Słuszność, a to dla naszych inteligencików ze wszystkich partii jest rzecz święta.

  • naprawdę taki głupi jesteś, czy tylko się zgrywasz??

 7. jak kaczor jechał pociągiem do Ukrainy to podczepiono specjalne wagony. Pierwszy wypełniony czystymi pampersami a drugi przystosowany do przewozu papmpersów z zawartością .

  • A twój herszt ryży ściskał się z Putinem.

  • Za to jak Tusk jeździł do Berlina i Brukseli to brał ze sobą klęcznik.

   • A jak pojechał na Węgry, to do kogo? Przeciwko Orbanowi poparł skrajnie prawicową partię, jeszcze bardziej radykalną niż nasz LPR za czasów, jak rządził nim pan Giertych.

Z kraju