Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezentowali swoje umiejętności w lataniu precyzyjnym. Najlepsi piloci rywalizowali koło Chełma (zdjęcia)

Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym odbyły się na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Wydarzenie było cyklem przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do Mistrzostw Świata.

W minionym tygodniu należące do Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie lotnisko w Depułtyczach Królewskich gościło najlepszych pilotów samolotowych. Byli oni uczestnikami 66. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów oraz 52. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym – Juniorów. Na wydarzeniu nie zabrakło również członków Narodowej Kadry Samolotowej.

Podczas zawodów zostały rozegrane 3 konkurencje nawigacyjne oraz 4 lądowania precyzyjne. Rywalizacja polegała m.in. na oblocie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezieniu wyłożonych w terenie znaków, oraz utrzymaniu stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do 2 sekund.

Kolejną konkurencją były lądowania precyzyjne. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań: tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Pierwsze miejsce w kategorii Seniorów zajął Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, na drugim miejscu uplasował się jego kolega Michał Wieczorek, natomiast trzecie miejsce wywalczył Michał Bartler z Aeroklubu Stalowowolskiego. Natomiast w kategorii Juniorów zwyciężył Konrad Partyka (L/NS Fly), drugie miejsce zdobył Szymon Kut (Aeroklub Częstochowski), a trzecie reprezentant PANS w Chełmie Albert Małek.

Zawody traktowane są jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 26. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym. Organizatorem wydarzenia była PANS w Chełmie, przy współudziale Komisji Samolotowej Aeroklubu Polskiego, partnerem zaś Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.