Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Premier podpisał nowe zarządzenie dotyczące wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP w kraju i drugiego BRAVO na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenie dotyczące wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Stopnie alarmowe będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59.

Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, natomiast stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.

Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Stopień CHARLIE–CRP, dotyczący bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych w przypadku stopnia CHARLIE-CRP należą m.in.:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów;
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku;
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Z kolei w stopniu alarmowym BRAVO zadania obejmują w szczególności:

  • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
  • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;
  • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń samochody (szczególnie transportowe).

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

15 komentarzy

  1. Przecież na lublin112 komentujący atakują co chwilę Uchodźców i chcą skłócić naród, ale w rzeczywistości im nie wychodzi na szczęście.
    Tyle jesteś wart ile możesz dać bliźniemu.

  2. Ania ,tyle jesteś warta ile jesteś samowystarczalna .Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane a pomagać trzeba umieć .

  3. Pisiory to bezrozumne panikarze.

    • Sam uciekniesz jak się wojna zacznie.

      • Jak na razie to Jarek chowa glowe w piasek i znika ze sceny przy każdym większym przypale, który zresztą sam sobie gotuje. Strajki kobiet, polski ład, Wojna na Ukrainie i koleboracja z Orbanem, wyjazd do Kijowa i niepoprawne politycznie propozycje. To tylko te grubsze przypadki ostatnich czasów. Prawidziwi Polacy nie uciekną, nie tak jak Ci co biora przykład z Jarosława, więc przestań piep***ć.

      • No pewnie, że uciekniemy. Nikt nie będzie bronił pisowskiego kraju.

    • Jakby noe pisiory to bybci już ibrahim rowa szlifował no,ale pewnie tak lubisz?‍♂️.

  4. Mat zmień hasło do poczty bo mię kochanki to za słabe jest :p

  5. A u nas w Tworkach wiosna

Z kraju