690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki: „Chcemy zobaczyć Ukrainę w Unii Europejskiej” (wideo)

Sytuacja na Ukrainie oraz bezpieczeństwo związane z polityką obronną i energetyczną Unii Europejskiej to główne tematy rozmów podczas dwudniowego nieformalnego spotkania szefów państw i rządów UE w Paryżu. Przywódcy opowiedzieli się za eurointegracją Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest wielka determinacja, aby uniezależnić się od surowców rosyjskich.

Przywódcy UE opowiedzieli się za ukraińską integracją

Unijni liderzy w oświadczeniu w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie uznali europejskie aspiracje i dążenia Ukrainy do integracji europejskiej. 28 lutego 2022 r. prezydent Wołodymyr Zełenski złożył wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Rada Europejska natychmiast zwróciła się do Komisji o przedłożenie opinii w sprawie tego wniosku zgodnie z postanowieniami Traktatów.

– Z przyjętych zapisów deklaracji jasno wynika, że wszyscy zgadzamy się z tym, żeby Ukraina przystąpiła do UE – mówił premier Mateusz Morawiecki w Paryżu. Jak wskazał, ważny jest zapis w deklaracji, wskazujący na to, że chcemy wspierać Ukrainę w jej wysiłkach, aby przyłączyła się do naszej Europy – Słowo „naszej” Europy jest jednoznaczne i świadczy o tym, że chodzi tutaj również o Unię Europejską – kontynuował.

Polska opowiada się za jak najszybszym potwierdzeniem przez Radę Europejską perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii i podjęcia kroków w celu przyznania jej statusu państwa kandydującego. Jesteśmy zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Uniezależnienie się UE od dostaw paliw kopalnych z Rosji

– To jest najlepsze potwierdzenie, że nasze rozmowy przyniosły skutek – mówił premier zapytany o decyzję Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która podczas nieformalnego szczytu powiedziała, że Unia Europejska powinna przestać wykorzystywać rosyjskie paliwa kopalne do 2027 r.

– Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dyskusja dotycząca tych najtrudniejszych elementów pakietu sankcyjnego była konstruktywna. – Mamy jasne zobowiązanie do przedstawienia planu w maju, czyli bardzo konkretna data, odejścia od gazu i ropy z Rosji. My ten plan będziemy obserwować i skrupulatnie przestrzegać jako Unia Europejska – podkreślił.

Bezpieczna Europa – wzmocnienie obronności

Przywódcy Unii Europejskiej podkreślili potrzebę rozwoju w zakresie obronności – we współpracy i w sposób komplementarny z NATO. Wiąże się z tym wzrost wydatków na obronność. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na odporność na zagrożenia hybrydowe oraz mobilność wojskową.

Nacisk został położony także na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Polska od dawna podkreśla wyzwania w tym obszarze, związane m.in. ze zwalczaniem dezinformacji i ataków zagrażających bezpieczeństwu danych.

Wezwanie szefów państw i rządów UE do zaprzestania przez Rosję agresji przeciwko Ukrainie

– Żądamy, by Rosja niezwłocznie i bezwarunkowo zaprzestała działań wojennych oraz wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy, a także by w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy – czytamy w oświadczeniu w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Sygnatariusze dokumentu wyrazili w nim żądanie, aby Rosja niezwłocznie i bezwarunkowo zaprzestała działań wojskowych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz by w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w ramach jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową.

Jednocześnie w oświadczeniu szefowie państw i rządów obecni w Paryżu, wyrazili uznanie dla narodu ukraińskiego za odwagę w obronie swojego kraju oraz wartości, które podzielamy: wolności i demokracji. „Nie pozostawimy Ukraińców samym sobie. UE i jej państwa członkowskie będą nadal zapewniać skoordynowane wsparcie polityczne, finansowe, materialne i humanitarne.” Wskazali, że są zdecydowani udzielić wsparcia na rzecz odbudowy demokratycznej Ukrainy po tym, jak zakończy się rosyjska agresja. ”Jesteśmy zdeterminowani, by jeszcze bardziej zwiększyć presję na Rosję i Białoruś.”

(fot. wideo KPRM, źródło KPRM)

14 komentarzy

 1. Panie Morawicki a my chcemy zobaczyć należne NAM pieniądze z UE !

  • Zdrajcy ciągle działają

   To zobacz łbie kto głosował przeciwko Polsce, to zrozumiesz dlaczego nie widzisz jeszcze tych pieniędzy, potem zabieraj głos.

   • Co ta Ukraina zrobiła mu złego? Polakom ta UE już bokiem wychodzi. Brytyjczycy gapnęli się jako pierwsi.

   • I tak ma być. Nie będzie magister prawa prostował unijnych traktatów

 2. Jestem za. Może w końcu moja rodzina odbierze kamienicę we Lwowie

  • Pies miał buty a ty kamienicę we Lwowie.

   • A ciebi
    E ye bau chudy bociek. Nawet nie wiesz ile ludzi na akty notarialne przedwojenne akty własności na nieruchomości w UA. Niemcy też odbierają swoje na Mazurach, Eskimosi w polskich miastach. Jak byłeś goło doo piec to guzik wiesz

 3. do zdrajcy działają , nabierz kultury i dopiero zabieraj głos !

 4. Won z unią europejską.

 5. „Chcemy zobaczyć Ukrainę w Unii Europejskiej”, niech pan Morawiecki mówi za siebie, ja np. jakoś nie pragnę zapraszania „gości” na nasze coraz droższe utrzymanie.
  Na ten przykład: jeszcze w ub. roku szynkę (w „Biedronce”, żeby nie było, że szastam pieniędzmi) kupowałam w cenie kaszanki, którą kupiłam wczoraj.
  Nie powiem, smaczna, ale droższa.
  O innej inflacji, przez wrodzoną mi skromność, nie wspomnę (tym razem).

 6. Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Ja też nie mam zamiaru brać kredytu w banku, żeby przysłowiowym chlebem i solą, witać coraz droższych (w przenośni i realu) „gości” dekowników.
  I nie obrażajcie się za tych dekowników, właśnie w telewizji pokazywali jak stado dorosłych, wyżartych byków, z pustymi rękami przekracza (nie mylić z: przechodzi) granicę.
  A bronić, kur…a, Ojczyzny, a nie dekować się za jej granicami !!!

 7. Ten typ znowu majaczy.

  • Chichotnik, jajcarz (niepotrzebne skreślić)

   Jest premierem, chyba uważa, że jak u fermentuje pod deklem, to w interesie Narodu I każdy, ale to absolutnie każdy statystyczny Polak/Polka powinien myśleć dokładnie tak samo.

 8. mateo zdjęcia z wakacji przysyła bo nic innego nie robi

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas