Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pracownicy mówią o segregacji sanitarnej i braku świątecznych nagród dla niezaszczepionych. Firma zapewnia, że jedynie zachęca do odpowiedzialnej postawy

Akcja, jaką lubelska fabryka wódek zaproponowała swoim pracownikom, wzburzyła część załogi. Pojawiły się zarzuty o segregację sanitarną, jak też karanie osób, które są niezaszczepione. Firma zapewnia, że nic takiego nie ma miejsca.

W ostatnich dniach otrzymaliśmy szereg sygnałów związanych z wiadomością, jaką pracownicy Stock Polska otrzymali od swoich przełożonych. Chodzi o to, że osoby, które dostarczą zgodę na przetwarzanie danych dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 oraz okażą certyfikat szczepieniowy, otrzymają świąteczny prezent. Ma to być SmartBand, czyli elektroniczna opaska monitorująca aktywność. Wzburzyło to część załogi, która wskazuje, iż firma wprowadziła segregację pracowników.

Zatrudnieni w lubelskiej fabryce wódek alarmują, że kto się nie zaszczepi, nie otrzyma prezentów na święta. Dodają jednocześnie, iż to już kolejna podobna sytuacja, w której załoga dzielona jest na lepszą i gorszą. Wcześniej zaszczepieni mieli otrzymać dodatkowy dzień urlopu oraz zostać zwolnieni z noszenia maseczek.

– Teraz Mikołaj z prezentami przychodzi tylko do tych, którzy się zaszczepili. Co więcej, firmie nie przeszkadza nawet fakt, iż część z zaszczepionej załogi przebywa na kwarantannie, najważniejsze jest to, że posiadają paszport covidowy. Prezent trafi nawet do niezdecydowanych, którzy np. zaszczepią się w styczniu. Pamiętam z historii i opowiadań rodzinnych, że do walki z zaraza już używano opasek… te są czarne, tamte były żółte… Niesmak jednak pozostaje i nikt nie widzi w tym nic złego – mówi jeden z pracowników, który chce zachować anonimowość.

Co ważne, w tej sprawie zgłosili się do nas nie tylko osoby niezaszczepione. Wśród nich są również ci, którzy szczepienia mają za sobą. Jednak wskazują, że tego typu działanie firmy nie prowadzi do niczego dobrego.

Przedstawiciele Stock Polska zapewniają jednak, że akcja ta w żadnym przypadku nie jest segregacją sanitarną, gdyż żaden z niezaszczepionych pracowników nie ponosi z tego powodu żadnych konsekwencji. Władze firmy postanowiły jedynie zachęcić załogę do odpowiedzialnej postawy w obliczu pandemii, a jednocześnie postawę taką nagrodzić. Co więcej, działania te nie dotyczą tylko lubelskiej fabryki, lecz prowadzone są w całym kraju. Podkreślono nam również, że osoby, które twierdzą, że Stock karze pracowników za działania związane ze szczepionkami, posługują się kłamstwem.

– Stock Polska od wielu tygodni promuje zachowania prozdrowotne i wspierające wspólne bezpieczeństwo swoich pracowników. Firma nie odbiera jakichś przywilejów niezaszczepionym, a jedynie nagradza tych, którzy poprzez szczepienie dbają o dobro wspólne. Akcja oferująca prezent, jest skierowana do wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Każdy, kto dostarczy zgodę na przetwarzanie danych dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 oraz okaże certyfikat szczepienia, otrzyma ten podarunek. Akcja nie jest ograniczona w czasie, co daje możliwość zaszczepienia się w kolejnych tygodniach i uzyskania prezentu. SmartBandy są w całości finansowane przez pracodawcę – informuje Małgorzata Małolepsza.

Firma wskazuje jednocześnie, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a podobne akcje prowadzone są w wielu miejscach i przede wszystkim, mają one bardzo pozytywny oddźwięk. Benefity w celu promowania szczepień funduje nawet nasze Państwo, mowa tu o Loterii Narodowego Funduszu Szczepień, w której przekazywano samochody oraz wysokie nagrody pieniężne. Dodatkowo tego typu działania wspierają wiodące firmy i instytucje w Polsce.

(fot. archiwum)

100 komentarzy

  1. stop ograniczaniu wolności

    Żenada do kwadratu to co robią zakrzepieńce.

  2. stop ograniczaniu wolności

    nie widziałem tego artykulu wcześniej ale płatnych szczepionkowców wysyp 🙁