690 680 960

Pracowałeś na emeryturze lub rencie? Do 1 marca masz czas, aby powiadomić ZUS

Dorabiałeś/aś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do 1 marca masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi więc między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Świadczeniobiorcy muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2020 roku, w rozbiciu na poszczególne miesiące. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy. Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawowy termin dostarczenia informacji mija z końcem lutego, ale w tym roku to niedziela, dlatego dokumenty należy przesłać do ZUS do 1 marca.

Takie rozliczenie jest konieczne, bo rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Przekroczenie progu przychodów ma wpływ na wysokość świadczeń należnych za ubiegły rok.

Co ważne, limity nie obowiązują osób, które mają prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn. Te osoby nie muszą więc informować ZUS o przychodach osiągniętych po ukończeniu wieku emerytalnego.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

  Pracowałeś na emeryturze lub rencie? Nie, w chwili kiedy nabyłem praw do emerytury nabrałem takiego wstrętu do pracy, że od 12 lat nie ciągnie mnie do niej.

 2. Sprawiedliwość społeczna:
  Karać ludzi pracujących podatkami za pracę – czyli zabieraniem kasy, a nagradzać innych za symulowanie niezdolności do pracy (rencistów) i tych, którym nie chce się pracować (emerytów) rozdając kasę tych którzy pracują.

 3. A po co jest ZUS?

  Po co gromadzą dokumenty od pracodawców żeby później pytać się czy się pracowało??? Gorszego bałaganu nie widziałem jeszcze
  To jest na zasadzie że opłac nam swoje składki a później będziemy się pytać czy
  aby na pewno pracowałeś. Zlikwidować to badziewie. Nic nie chce od nich
  Place składki a chodzę prywatnie do lekarza bo na zasadzie teleporady to niech mnie ZUS cmoknie w tyłek on-line. Moje wpłaty też będą na zasadzie pokazaniu kwitka wypełnionego i tyle

 4. Jednak lublin112 powinien brać również pod uwagę, że żyjemy w państwie, w którym robi się wszystko aby podzielić społeczeństwo.
  Jednym świadczenia wypłaca ZUS a innym Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
  Obie instytucje są „państwowe”.
  Ale przykładowo górnik, który uzyskał wcześniejsze świadczenia emerytalne musi do ZUS taki wniosek złożyć do końca lutego.
  Strażak natomiast na złożenie podobnego wniosku do ZER ma do końca marca.
  I tak kolejny rok żyjemy sobie w „tekturowym” państwie a PIS i PO wymyślają tylko jak sobie wzajemnie „przyłożyć”.
  Może niech umówią się z Najmanem – jak ma być wesoło to pośmiejmy się wszyscy 🙂
  Taką galę transmitowałyby wszystkie stacje telewizyjne 🙂

 5. Kśonc Tadełusz

  Precz z tymi złodziejami. Zamknąć to i wywalić na zbity pysk tych darmozjadów co tam siedzą.
  Banda złodziei!

  • Podaj konkretnie, kto kradnie i zgłoś to na Policję, inaczej to idź się, np. napij i wylej swoją frustrację, że ci w nocy nie wyszło z kobitką…

   • zgłaszający :)

    @Drzaga – nie ma dnia aby w jakiejś jedynie słusznej stacji telewizyjnej lub radiowej nie mówili ile to nakradł Tusk i PO.
    I mówią to przedstawiciele obecnej władzy.
    To komu jeszcze muszę to zgłaszać aby tego Tuska wsadzili do więzienia? 🙂

 6. ZUS upadnie

 7. A uj was to obchodzi czy pracowałem złodzieje ZUSowskie

 8. Pocałuj nas w du pe

 9. Jak myślicie, w co może ZUS pocałować pracujących ,,na czarno”?

 10. Bo tam tylko piją kawę i pierdzą w stolki 😊

Kursy walut

 • USD 4.3501zł 0.07%
 • GBP 5.3803zł 0%
 • EUR 4.6529zł 0.15%
 • CHF 4.8483zł -0.05%

Polub nas