Pozyskali nielegalne programy komputerowe. Spowodowali 24 mln złotych strat

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Lublinie przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie zatrzymali na terenie Lublina i Świdnika trzech mężczyzn w wieku od 45 do 52 lat. W okresie kilku lat pozyskiwali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej programy komputerowe o znacznej wartości, bez zgody uprawnionych podmiotów.

– W trakcie zbierania materiału dowodowego śledczy ustalili, że jedna z firm działających na terenie Świdnika pozyskiwała w sposób nielegalny programy komputerowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez zgody osób uprawnionych pozyskiwane były specjalistyczne programy komputerowe o łącznej wartości ponad 24.000.000 złotych – informuje KWP Lublin.

– Firma zajmowała się wykonywaniem technicznej dokumentacji projektowej. Programy pozyskiwane w przestępczy sposób miały charakter prestiżowy. Dotyczyły wysokospecjalistycznych drogich oprogramowań technologicznych. Programy były przeznaczone m.in. do badania wytrzymałości towarów, do produkowania urządzeń technicznych. Sprawcy łącznie działali na szkodę 40 różnych firm polskich i zagranicznych – opisuje proceder KWP.

Do zatrzymań doszło na terenie Lublina i Świdnika. Zatrzymani to dwaj prezesi firmy 52-letni Ryszard N. i 53-letni Jerzy K. Ponadto zatrzymano 45-letniego Dariusza P., który prowadząc własną działalność gospodarczą zajmował się obsługą systemów komputerowych w firmie należącej do wymienionych.

Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty uzyskiwania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oprogramowania komputerowego o znacznej wartości, bez zgody uprawnionych podmiotów. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek policjantów z Wydziału do Walką z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prokurator, wobec podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie od 15.000 zł do 30.000 zł oraz zakazu opuszczania kraju wobec Ryszarda N. i Dariusza P. i dozoru policyjnego wobec Jerzego K. Ponadto dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci samochodu osobowego oraz pieniędzy.

2013-11-20 15:02:08
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Jakich strat? Czy firma coś straciła? Czy może ewentualnie czegoś nie zyskała?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1503zł 0.38%
  • GBP 5.0538zł -0.01%
  • EUR 4.5234zł -0.29%
  • CHF 4.2688zł -0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport