Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Poziom Wisły podniósł się o 2,5 metra. Na Lubelszczyźnie ogłoszono pogotowie powodziowe

Z dnia na dzień przybywa wody w rzekach. W nadwiślańskich gminach ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Wydano też ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu.

W wyniku występujących w ostatnim czasie intensywnych opadów deszczu, znacznie przybywa wody w rzekach województwa lubelskiego. Na Wiśle w Annopolu poziom wody podniósł się o blisko 2,5 metra i dzisiaj rano osiągnął 510 cm. Tym samym przekroczony został stan ostrzegawczy o 10 cm. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze 40 cm, jednak wody wciąż przybywa.

Podobna sytuacja występuje w Puławach, gdzie rzeka podniosła swój poziom o 230 cm. Obecnie wodowskaz wskazuje 456 cm i również przekroczony jest stan ostrzegawczy. Tutaj jednak do stanu alarmowego brakuje blisko metra.

W związku z nagłym wzrostem stanu wody na Wiśle, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla podjął decyzję o wydaniu zarządzenia wprowadzającego pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Annopol. To samo uczynili Burmistrz Józefowa nad Wisłą oraz Wójt gminy Wilków.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu. Związane jest ono z dalszym wzrostem poziomu wody na skutek przemieszczania się fali wezbraniowej na Wiśle. Na Lubelszczyźnie stan ostrzegawczy przekroczyła również Tyśmienica. W Tchórzewie zanotowano poziom wody wynoszący 363 cm.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. janina Zdziurką - Łatka

    I niech mnie tu jaka reklama telewizyjna przekona, ze muszę gary myć tylko w zmywarce, żeby oszczędzić 8o litrów wody (pewnie dla moich prawnuków)

    • Porównujesz opady deszczu i wezbrania na rzekach do zużywania wody podziemnej pitnej? Ta woda z deszczu popłynie do Bałtyku a pod ziemią tak szybko się nie zregeneruje. Polska ma bardzo małe zasoby wód podziemnych w porównaniu do reszty Europy.

      • Ty myślisz że woda pitna którą masz w kranie pochodzi ze źródełka? Chłopie, na jakim ty świecie żyjesz. Miasta biorą wodę z rzek, oczyszczają ją i dopiero puszczają do obiegu. Szkoda gadać, jak takie masz pojęcie o otaczającym Cię świecie to nie mam więcej pytań.

  2. A w Tchórzewie mówią źe jak w popielniku będzie woda , to i ryby będą na łąkach , będzie co zbierać??

Z kraju