690 680 960

Poziom Wisły podniósł się o 2,5 metra. Na Lubelszczyźnie ogłoszono pogotowie powodziowe

Z dnia na dzień przybywa wody w rzekach. W nadwiślańskich gminach ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Wydano też ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu.

W wyniku występujących w ostatnim czasie intensywnych opadów deszczu, znacznie przybywa wody w rzekach województwa lubelskiego. Na Wiśle w Annopolu poziom wody podniósł się o blisko 2,5 metra i dzisiaj rano osiągnął 510 cm. Tym samym przekroczony został stan ostrzegawczy o 10 cm. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze 40 cm, jednak wody wciąż przybywa.

Podobna sytuacja występuje w Puławach, gdzie rzeka podniosła swój poziom o 230 cm. Obecnie wodowskaz wskazuje 456 cm i również przekroczony jest stan ostrzegawczy. Tutaj jednak do stanu alarmowego brakuje blisko metra.

W związku z nagłym wzrostem stanu wody na Wiśle, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla podjął decyzję o wydaniu zarządzenia wprowadzającego pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Annopol. To samo uczynili Burmistrz Józefowa nad Wisłą oraz Wójt gminy Wilków.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu. Związane jest ono z dalszym wzrostem poziomu wody na skutek przemieszczania się fali wezbraniowej na Wiśle. Na Lubelszczyźnie stan ostrzegawczy przekroczyła również Tyśmienica. W Tchórzewie zanotowano poziom wody wynoszący 363 cm.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. janina Zdziurką - Łatka

    I niech mnie tu jaka reklama telewizyjna przekona, ze muszę gary myć tylko w zmywarce, żeby oszczędzić 8o litrów wody (pewnie dla moich prawnuków)

    • Porównujesz opady deszczu i wezbrania na rzekach do zużywania wody podziemnej pitnej? Ta woda z deszczu popłynie do Bałtyku a pod ziemią tak szybko się nie zregeneruje. Polska ma bardzo małe zasoby wód podziemnych w porównaniu do reszty Europy.

      • Ty myślisz że woda pitna którą masz w kranie pochodzi ze źródełka? Chłopie, na jakim ty świecie żyjesz. Miasta biorą wodę z rzek, oczyszczają ją i dopiero puszczają do obiegu. Szkoda gadać, jak takie masz pojęcie o otaczającym Cię świecie to nie mam więcej pytań.

  2. A w Tchórzewie mówią źe jak w popielniku będzie woda , to i ryby będą na łąkach , będzie co zbierać😃😃

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli