690 680 960

Powiew zimy zbliża się do woj. lubelskiego. Spadnie śnieg, na drogach będzie ślisko

Modele numeryczne są zgodne, że pierwszy raz tej jesieni w całym regionie spadnie śnieg. Pierwsze opady deszczu ze śniegiem możliwe są w drugiej części nadchodzącej nocy i nad ranem w sobotę. Szczególnie intensywne opady śniegu prognozowane są w nocy z soboty na niedzielę.

Niż Tanja znajduje się dziś po południu w rejonie Estonii i będzie „nurkował” na południe, w stronę Białorusi i Ukrainy. Dla nas oznacza to adwekcję chłodu z północy kontynentu, gdyż znajdziemy się po zachodniej stronie niżu. W tym samym czasie nad Skandynawią ulokowane ma być centrum wyżu. W weekend oraz na przełomie miesięcy napływać ma powietrze arktyczne, dlatego na wysokie temperatury nie mamy co liczyć. Górny niż ulokuje się w tym czasie nad Polesiem i będzie mieć bezpośredni wpływ na pogodę. Dodatkowo w środkowych warstwach troposfery obecna ma być zatoka wypełniona arktycznym chłodem.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W pierwszej części nocy w wielu miejscach bez opadów, bądź tylko opadami przelotnymi. Sytuacja zacznie zmieniać się w drugiej części nocy. Wtedy też opady przelotne możliwe są w całym regionie. Początkowo będzie to deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza arktycznego przechodzić zaczną w deszcz ze śniegiem. Pokrywa śnieżna nie utworzy się jeszcze. Temperatura wyniesie od -1°C na południu woj. lubelskiego do 1°C/2°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby początkowo z zachodu, ale nad ranem zacznie zmieniać kierunek na północy. Wiać ma z niewielką siłą.

W sobotę zachmurzenie będzie duże, w wielu miejscach całkowite z większymi przejaśnieniami, lecz bez szans na dłuższe rozpogodzenia w regionie. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C w całym województwie lubelskim. Prognozowane są przez cały dzień opady przelotne deszczu ze śniegiem, a punktowo również mokrego śniegu. Może miejscami powstać niewielka pokrywa śnieżna. Odczucie chłodu potęgować ma umiarkowany wiatr z północy, którego prędkość nie przekroczy 30 km/h

 

 

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite. Już w pierwszej części nocy nad północną część regionu nasunie się strefa opadów śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Następnie obejmować ma kolejne powiaty położone na południu woj. lubelskiego. Prognozowane są w całym regionie opady śniegu. Temperatura wyniesie od -4°C do -2°C w Polsce wschodniej. Na drogach może być ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Wiatr ma być słaby z północy i północnego-wschodu do 15 km/h.

Niedziela dalej chłodna. Na termometrach zobaczymy od -3°C do -1°C. Zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W całym regionie występować mogą przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Wiatr będzie słaby z północy i północnego-wschodu do 12 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek z ujemnymi temperaturami w całym regionie. Termometry pokażą od -5°C do -2°C. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować mają przelotne opady śniegu o niewielkim natężeniu.

Ostatni dzień listopada dalej chłodny i z przymrozkami. Termometry pokażą od -4°C do -2°C. Zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. Możliwe są przelotne opady śniegu.

Do końca listopada wysokość pokrywy śnieżnej oscylować będzie w przedziale od 2 cm do 5 cm. Najwięcej śniegu będzie zalegać w centrum i na południu regionu. Początek grudnia dalej chłodny i z przymrozkami. Prawdopodobnie do 5-6 dnia grudnia pozostaniemy w chłodnych masach powietrza. Prognozy pomiędzy modelami na 1 dekadę nowego miesiąca są mocno rozbieżne. Niektóre wskazują na silne ocieplenie w okolicach Mikołajek. Inne w tym czasie prognozują niskie temperatury i opady śniegu. W kolejnych dniach przekonamy się, które modele pogodowe były bliżej prawdy, ale opady zimowe są możliwe na początku nowego miesiąca.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów o chmur

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do końca listopada dla woj. lubelskiego

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

 1. … czyli w niedzielę paraliż… tyle dobrze że to w niedzielę, obym się mylił…
  to niewiarygodne jak dużo ludzi jeździ nadal na letnich… bo oszczędzają zimowe….

 2. Blacharze od poniedziałku macie zapiernicz na dwa etaty.

  • Tera szkpda calkowita a sniegu brakowalo zeby firmy co zaskoczy zima byli tam gdzie maja byc dzis bilgoraj lublin

 3. Jak ja nienawidzę tej pory roku!. Idź zimo daleko od Lublina.

 4. ja tam wierzę drogowcom

  Ja tam wiem ze mogę spać spokojnie ,drogowcy się tu chwalili jak to są wyśmienicie przygotowani do zimy ,takze drogi na pewno posypią profilaktycznie zanim zacznie padać ,to czego tu się bać ?

 5. Jest na plusie i żadnego śniegu. Prognoza byle coś poprognozować.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin