690 680 960

Potężny atak zimy zbliża się do woj. lubelskiego. Spadnie ponad 20 cm śniegu, wystąpią zawieje i zamiecie

Od kilku dni modele pogodowe sygnalizują nadejście groźnego układu niżowego z rodowodem śródziemnomorskim. Wiele wskazuje, że w poniedziałek dostaniemy się pod wpływ wydajnego opadowo niżu znad Morza Śródziemnego o imieniu „LARS”, który przyniesie silną śnieżyce we wschodniej połowie Polski.

Wyliczenia modeli pogodowych na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek są alarmujące. W ciągu doby wystąpi przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 20 cm, Umiarkowane i silne opady o charakterze wielkoskalowym spowodują duże utrudnienia w ruchu drogowym, awarie w energetyce oraz opóźnienia na kolei. Umiarkowany, okresowo silny wiatr powyżej 50 km/h z kierunków północnych powodować może zawieje i zamiecie śnieżne, usypując miejscami metrowe zaspy.

Już w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek znad Słowacji nad Podkarpacie i Małopolskę nasunie się strefa opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, miejscami silnym, która z biegiem przemieszczać będzie się na północny-wschód. Do woj. lubelskiego opady dotrą jutro nad ranem.

Początkowo śnieżyca da się we znaki w powiatach na południu naszego regionu, ale z biegiem czasu ma przemieszczać się na północny-wschód, obejmując cały region. Do godzin południowych padać ma w całym województwie intensywnie śnieg. Szczególnie intensywne opady białego puchu występować mają w godzinach popołudniowych i wieczornych. Godzinowy przyrost pokrywy śnieżnej wahać ma się od 1 cm do 3 cm.

Temperatura powietrza w poniedziałek wyniesie od -1°C do 1°C. Padać ma ciężki i mokry śnieg, skutkujący szkodami w drzewostanie, miejscowymi przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz utrudnieniami w ruchu kołowym. Zawieje i zamiecie śnieżne utrudniać mogą w znacznym stopniu widzialność nawet do 100-200 metrów.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie stopniowo słabnące opady śniegu. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C. Możliwe oblodzenie dróg i chodników. Według prognoz numerycznych szczególnie intensywne opady białego puchu są prognozowane na godziny wieczorne i pierwszą część nocy. Na drogach w całym woj. lubelskim panować będą bardzo trudne warunki do jazdy. Śnieżyca zacznie stopniowo słabnąć w drugiej części nocy, ale opady śniegu o mniejszym natężeniu utrzymają się nawet do godzin porannych we wtorek.

Wiele wskazuje, że będzie to największy od kilku lat atak zimy. Niże śródziemnomorskie są groźne, gdyż wiosną i latem, jesienią oraz zimą przynoszą ogromne ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego, powodując nawet powodzie w Polsce. W półroczu chłodnym powodują okresami silne śnieżyce, które skutkują nawet paraliżem komunikacyjnym.

We wtorek zachmurzenie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W wielu miejscach wystąpią słabe opady śniegu. Temperatura wyniesie od -2°C do 0°C w najcieplejszym momencie dnia. Kolejne dni i noce z lekką zimą z ujemnymi wartościami na termometrach. Może popadać przelotnie śnieg.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów 
(fot. lublin112.pl)

43 komentarze

  1. Chyba 20 mm jak już ^^

  2. Jaki baran to musi pisać ,skoro on nawet wie co to może spowodować.

  3. Wy jestescie oderwani od rzeczywistości. Jeszcze zimą 2010/2011 20cm śniegu to była normalka. Ostatnie kilka lat zima nas rozpieszczała ale to nie powód żeby dramatyzować i siać niepokój.

  4. za dzieciństwa mówiliśmy na to zima a nie bestia, 30 stopni mrozu to trzymało się po tygodniu czasu, śnieg był od grudnia do marca, i wtedy nie było bestii, dzieci mogły robić kuligi, nikomu nie przeszkadzało to, można było na sankach i nartach jeździć nie groziły za to mandaty. ogólnie to fajnie było współczuje dzisiejszym dzieciom że mają tępych rodziców, i jeszcze gorszy rząd.

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas