Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Budynki legły w gruzach, setki zabitych (wideo)

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do silnego trzęsienia ziemi w południowej Turcji oraz północnej Syrii. Jego siłę obecnie szacuje się na 7,8 stopni w skali Richtera. Na filmach pojawiających się w sieci widać ogrom zniszczeń.

Trzęsienie ziemi miało miejsce o godz. 4.17 czasu lokalnego, czyli 2.17 w Polsce. Wstrząsy trwały ponad minutę. Epicentrum znajdowało się około 30 km od tureckiego miasta Gaziantep, na głębokości około 18 km.

Było ono odczuwalne w wielu miastach, zwłaszcza Malatya, Gaziantep Diyarbakır i Adıyaman. Cały czas w rejonie zniszczeń działają ekipy ratunkowe. Po trzęsieniu ziemi wystąpiły jeszcze 42 wstrząsy wtórne, z których największy miał siłę 6,6 w skali Richtera.

W wyniku trzęsienia ziemi zwaleniu lub uszkodzeniu uległo w Turcji ponad pół tysiąca budynków. Z nagrań, które pojawiają się w sieci wynika, że pod gruzami nadal znajdują się żywi ludzie. Pierwsze państwa deklarują już pomoc Turcji, swoich ratowników na miejsce wysyła m.in. Azerbejdżan, swoją pomoc deklarują również Stany Zjednoczone.

Wysłanie na miejsce strażaków zaoferowała Polska. Poinformował o tym na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne przestrzegło przed możliwością pojawienia się fal tsunami w basenie Morza Śródziemnego. Cały czas lokalne władze zbierają informację o uszkodzeniach oraz ofiarach. Obecnie mówi się o setkach zabitych. Dane te na bieżąco są aktualizowane. Jak przekazują lokalne media, trzęsieni ziemi odczuwalne było również w Libanie, Jordanii i na Cyprze.

Uszkodzeniu uległ również zabytkowy zamek

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

 1. W najbliższych miesiącach na świecie będzie się sporo działo , niestety nie czeka nas nic dobrego .

  • Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

   Mietek, i bez księdza wiedzą kiedy jest niedziela. Wystarczy popatrzeć w byle jaki telewizor, a co jeden/jedna, to mądrzejszy/sza od ciebie.

 2. A wiadomo, co było przyczyną owego trzęsienia ziemi, ludzie czy natura ?

 3. A kogo to obchodzi ?

 4. Powoli spełniają się słowa Pana jezusa. 8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”.
  Nie chodźcie za nimi!
  9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
  10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.
  11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.
  Prześladowanie uczniów
  3
  12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą
  do królów i namiestników.
  13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.
  14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony.
  15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
  16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią.
  17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.
  18 Ale włos z głowy wam nie zginie.
  19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

  • Rrr eeedakor Mi MIchnik

   Różnie ludziom fermentuje w twardych dyskach, ale tobie to normalnie odwaliło !!!

 5. Pismaki znów będą mieć pożywkę na nieszczęsciu ludzkim .

 6. od kiedy ziemia istnieje takie rzeczy się działy – nic to nadzwyczajnego

  • Anioł cieć (dawniej; stróż)

   Nooo… tak było… i dziwię się, że Turcy zamiast organizować swoje zastępy OSP, proszą o pomoc Polaków, zapominając jakiego łupnia dostali pod Wiedniem

Z kraju