Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad tysiąc drzew zasadzono w tym roku w Lublinie. Do tego dochodzi 5 tys. krzewów

Jesienią w Lublinie zasadzono 1125 drzew oraz 5000 krzewów. Wilgotna i ciepła jesień ma sprawić, że rośliny te szybko się zaaklimatyzują i nie będzie problemów z ich wzrostem.

Miasto Lublin podsumowało jesienne prace w zakresie nasadzeń drzew, krzewów, bylin oraz żywopłotów, jakie prowadzono w 2020 roku. Nowe rośliny pojawiły się w wielu dzielnicach miasta, w tym w Śródmieściu, gdzie drzew jest bardzo mało. Oprócz zasadzonych 1125 drzew oraz 5000 krzewów, założono również rabaty. Jedna z większych powstała w dzielnicy Sławinek, przy skrzyżowaniu ulic Czeremchowej i Bohaterów Monte Cassino. Zagospodarowano tam pas drogowy, gdzie założono dwie rabaty o łącznej powierzchni około 185 m2. Znajduje się na nich 356 róż i 140 traw ozdobnych.

W pasie drogowym ul. Nowy Świat zasadzono 8 lip, 379 krzewów, 364 róże i 1129 traw ozdobnych, w okolicach dworca PKS przy al. Tysiąclecia, pojawiły się 1 klon, 2 graby i 20 porzeczek alpejskich, o 86 dereni białych i 76 lilaków uzupełniono nasadzenia w pasie drogowym przy Arenie Lublin, przy ul. Karłowicza obok pl. Kaczyńskiego powstało 88 m żywopłotu, w pasie drogowym ul. Braci Wieniawskich zasadzono 60 szt. pęcherznicy kalinolistnej, na skarpie przy ul. Dolnej 3 Maja rośnie już 28 grabów, 73 jałowce, 360 róż i 45 szt. prosa rózgowatego, przy al. Kraśnickiej zasadzono 5 lip drobnolistnych, przy ul. Kalinowszczyzna powstały żywopłoty z blisko tysiąca szt. irgi błyszczącej, przy Krakowskim Przedmieściu zasadzono 13 dużych lip a przy ul. Niecałej, Radziwiłłowskiej i al. Piłsudskiego 22 wiśnie nippońskie w donicach.

Ponad 350 róż zasadzono przy ul. Wodopojnej, kolejne 138 róż przy skrzyżowaniu al. Solidarności, Tysiąclecia i ul. Lubartowskiej, na rabacie przy ul. Narutowicza 165 szt. bodziszka kantabryjskiego, przy ul. Jezuickiej 13 cisów, 58 irg i 28 białych dereni a przy ul. Furmańskiej 78 ogników szkarłatnych. Ponadto, 51 nowych drzew zostało zasadzonych przy ul. Nowomiejskiej, Łabędziej, Dulęby, Drodze Męczenników Majdanka, Rzeszowskiej, Koło, Przeskok, Agatowej, Muzycznej, Szczerbowskiego, Biedronki, Romera, Zemborzyckiej, Spółdzielczości Pracy, Krańcowej, Koncertowej, Namysłowskiego, Gospodarczej, Koryznowej, Kiwerskiego a także przy al. Warszawskiej. Wśród gatunków są: jarząb pospolity, jarząb szwedzki, brzoza brodawkowata, śliwa wiśniowa, czeremcha wirginijska, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon srebrzysty, grusza drobnoowocowa, wierzba płacząca, klon jawor, klon pospolity a także świerk pospolity.

Nasadzenia wykonywano również w ramach rekompensat przyrodniczych w zamian za usunięcie drzew uschniętych, zamierających, które zagrażały bezpieczeństwu. W tym przypadku posadzono 472 drzewa w pasach drogowych przy ul. Krężnickiej, Melomanów, Strojnowskiego, Spółdzielczej, Filaretów, Orkana, Zemborzyckiej i al. Kompozytorów Polskich. Są to głównie lipy szerokolistne i klony pospolite. 53 nowe drzewa posadzono także wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego od ul. Klepackiego do ul. Lipniak, 36 przy al. Solidarności w pobliżu ul. Głównej oraz 11 przy ul. Podzamcze. W Parku Zawilcowa wymieniono 160 drzew. Nowe drzewa pojawiły się także przy ul. Tarasowej – 7 klonów, 8 lip oraz 588 krzewów, ul. Kalinowszczyzna – 5 klonów, ul. Lwowskiej – 12 lip, al. Unii Lubelskiej – 8 lip, ul. Biskupińskiej – 15 lip, ul. Relaksowej – 10 lip i 6 dębów, ul. Jana Pawła II – 14 lip, al. Kompozytorów Polskich – 15 lip, Zygmunta Augusta – 18 drzew i 246 krzewów a pojedyncze drzewa m.in. przy ul. Sokolej, Nowy Świat, Odlewniczej, Prusa, Czwartek, Samsonowicza, Gospodarczej i Hutniczej.

Drzewa zostały zasadzone również przez miejskie spółki. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w ramach rekompensat za prowadzone inwestycje, zasadził 97 drzew i 2934 krzewów w rejonach ulic: al. Jana Długosza, al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, al. Witosa, ul. Przyjaźni, ul. Jana Pawła II, ul. Wojciechowskiej, ul. Królowej Bony, ul. Zygmunta Augusta, ul. Głęboka, ul. Berylowa, ul. Daszyńskiego, ul. Wapiennej, ul. Trześniowskiej, ul. Diamentowej, ul. Grabskiego i ul. Żelaznej. Ponadto, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zasadził 11 buków w okolicach stadionu przy Al. Zygmuntowskich, zaś Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – 4 lipy na cmentarzu na Majdanku.

Ponad tysiąc drzew zasadzono w tym roku w Lublinie. Do tego dochodzi 5 tys. krzewów

Ponad tysiąc drzew zasadzono w tym roku w Lublinie. Do tego dochodzi 5 tys. krzewów

Ponad tysiąc drzew zasadzono w tym roku w Lublinie. Do tego dochodzi 5 tys. krzewów

(fot. UM Lublin)

33 komentarze

  1. Jeżeli rzeczywiście posadzono taką liczbę drzew i krzewów, to dlaczego tego nie widać w centrum miasta, gdzie wycięto duże pojedyńcze drzewa? Zasądzono kilka skupisk drzew na peryferiach, a w samym Żukowie nadal piękne betonowe przestrzenie! Ważne, by zaszokować liczbą. No cóż. Pan Właściciel naszego miasta chyba nigdy nie czekał na autobus w upalny dzień na przystanku, gdzie wycięto drzewo lub dwa i ułożono kostkę.

  2. Ciekawi mnie co by powiedzieli obrońcy drzewek, gdyby np. takie stare drzewko uszkodziło im auto wartościowe albo podczas wichury uszkodziło budynek mieszkalny. Czy tak by protestowali w objęciach w obronie tych drzewek. A prawda jest taka, ze za komuny obsadzili cały kraj Topolami, a teraz problem jest dla ludzi, aut, budynków, lini energetycznych, tych pozytywów można wymieniać bez końca. Bo topolowego g…na ruszyć nie można.

  3. No jasne! W takim razie zrównać wszystko z ziemią i ułożyć kostkę. Wtedy AnnaM poczuje się bezpiecznie i nic jej na wartościowy samochód nie spadnie. Sprawa bezpieczeństwa jest najważniejsza, jednak nie trzeba niszczyć wszystkiego co teoretycznie może nam kiedyś rzekomo zagrozić, by poczuć się w miarę bezpiecznie. Wystarczy odrobinę myślenia, dbałości i staranności. A jeżeli chodzi o wypadki, to nigdy się ich całkowicie nie wyeliminuje. Dbałość o bezpieczeństwo, to zawsze będzie kwestia kompromisów. Chodzi tylko o to by myśleć co się robi, a nie tylko robić żeby robić, żeby nikt nam nie zarzucił że nic nie robimy.

  4. do Pana Ad. tak na marginesie, to były tylko przykłady zagrożenia ze strony bezmyślnie zasadzonych drzew, Do twojej wiadomości i innych nie mam auta.! A najwięcej maja do powiedzenia krzykacze z blokowisk.

  5. Jeżeli były to tylko przykłady bezmyślnie zasądzonych drzew, to zwracam honor. Tak jak pisałem, trzeba myśleć co się robi. Szanowna Pani AnnoM. Nie mieszkam w blokowisku, tylko w Śródmieściu. Gorąco leży mi na sercu ochrona tej resztki zieleni w centrum Żukowa. Nie jestem jakimś nawiedzonym ekologiem. Jeżeli nie ma Pani auta, to po co wypisuje Pani głupoty? Ja mam auto, a ponadto pracuję jako kierowca. Też codziennie boję się wypadku, jednak muszę dalej żyć. Sympatyzuję z ludźmi którym zależy na podtrzymaniu walorów estetycznych własnej okolicy. Estetyka to nie tylko asfalt i beton. Asfalt i beton potrzebny jest przy budowie pomniku władcy i placu na defilady ku czci władcy. Trzeba mieć gdzie pracować i trzeba mieć gdzie odpoczywać. Jeżeli nie jest Pani całkowicie pochłonięta walką z obrońcami drzew, to pozdrawiam, chylę czoła i przepraszam jeżeli czymś uraziłem. Mam nadzieję że kiedyś będzie Pani jeździć własnym autem. Naprawdę fajnie i wygodnie??!

Z kraju