Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 540 tys. wykonanych szczepień w kraju, 195 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Następuje zmiana kolejności szczepień

W kraju wykonano już 541 229 szczepień przeciwko COVID-19. Na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono 29 687 szczepień, w tym 687 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki. Zwiększyła się liczba osób z niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Z danych przekazanych przez internetową stronę rządową zawierającą raporty szczepień wynika, że w kraju wykonano do dzisiaj 541 229 szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory zutylizowano 1 753 dawek szczepionki.

Do środy w regionie wykonano ogółem 29 687 szczepień, w tym w Lublinie 13 063. W trakcie szczepień w całym kraju doszło do 195 niepożądanych odczynów poszczepiennych, część z nich dotyczy osób z woj. lubelskiego.

Bieżący raport dotyczący NOP. Dane na dzień: 19.01.2021 r.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 195 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 154 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Bieżący raport dot. NOP 19.01.2021

Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 757 tys., a w magazynach jest poniżej pół mln szczepionek tzn., że redukcje dostaw Pfizer wpłynęły na zaburzenie utrzymywanego balansu.

– Osoby, które otrzymały 1. dawkę mają gwarancję 2. dawki, bo bezpieczeństwo w Narodowym Programie Szczepień jest nadrzędne. Cały czas kontrolujemy proces i jeżeli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, powinien on być niezaburzony. Nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy 1., czyli seniorów 70+ – 25.01 one się rozpoczynają, nic się tu nie zmienia. Musieliśmy jednak spowolnić proces szczepienia grupy 0 – poinformował w środę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Do dziś zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów 80+. Razem z seniorami 80+ z DPS, którzy już są szczepieni, ta grupa wynosi ponad 700 tys. seniorów, po 5 dniach od uruchomienia rejestracji.

– Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział 1. etapu na 3 części. 1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to przedstawiciele służb mundurowych. Niestety terminów wyznaczonych do końca Q1 nie jest tak dużo jak chcielibyśmy, z powodu ograniczonego dostępu do szczepionek. Na mocy umowy unijnej są one dostarczane proporcjonalnie do wszystkich krajów w tym samym czasie. Mamy nadzieję, że jeszcze w Q1 zostaną zarejestrowane kolejne szczepionki, wtedy terminów będzie więcej. Dlatego prosimy o zrozumienie, że nie dla wszystkich seniorów i nie we wszystkich częściach Polski terminów będzie odpowiednio dużo – powiedział Michał Dworczyk.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. 1653 dawki do utylizacji – tylu celebrytów można by było zaszczepić i nie robić afery 😉

 2. Dzięki za uwagę.

  Czyli w tym tempie reszta społeczeństwa zostanie zaszczepiona za 3-4 lata.

  • proszę bardzo :)

   Nie ma to, jak precyzyjne i logiczne wyliczenia 🙂
   Czasami aby wyjechać z Lublina (korki, remonty) wychodzi średnia 30-40 km/h
   Dojazd do Warszawy pewnie planujesz na cały dzień 🙂

   • Dzięki za uwagę.

    A co myślisz, że przyspiesza szczepienia jak na wylocie do Wawy? z 30 km/h na 120? Masz logiczne myślenie? Czy liczba ludności zmniejszy się o połowę przez kowidka? zejdz na ziemię

 3. Niedorzecznik prasowy

  Spokojnie, w tzw. międzyczasie część seniorow umrze na choroby współistniejące, a szczepionki mogą być przeznaczone dla tych co odpowiednio sugestywnie rozpychają się w kierunku pierwszeństwa do szczepień, np. celebryci

 4. Bezsprzeczne pierwszeństwo do szczepień powinni mieć tzw. przedstawiciele Narodu z przenajświętszego Parlamentu, (ale tylko ci, którzy podczas ślubowania wykrztusili: „Tak mi dopomóż Bóg” (nawiasem mówiąc wynalazca i producent koronawirusa).

  • Wyznawcy takiego z rogami z synagogi diabła?

  • odczyny niepożądane będą się nasilać w związku z decyzją o możliwości wyłudzenia do 100 tys, zł jako rekompensaty. Otrzymają zapewne tylko wyznaw2cu partii wiodącej

 5. Po co podają te codzienne statystyki… cała ta epidemia to jest jedna wielka statystyka i wyliczanie, jak w skarbówce, co do grosza musi się zgadzać. To, że robią statystyki nie jest może jeszcze niczym dziwnym, ale to, że codziennie podają je do opinii publicznej to już zastanawia. Nie jeden pewnie już dostał świra od czytania codziennie tych cyferek.

  • Bo trzeba podtrzymywać iluzje. Jak to mawiał pinkas w telewizji maseczki nie są po to żeby nas chronić tylko po to żebyśmy nie zapominali że jest epidemia. Jak by ktoś nie wiedział kto to pinkas to taki koleś który zarządza prywatną firmą zarejestrowaną w Niemczech a u nas nazywanej sanepid. Tak to ta co straszy nas niezgodnymi z prawem karami po 30 tysięcy. Jak to mawiał żyd morawiecki „co z tego że nie zgodne z prawem skoro działa”.