Ponad 4,5 tys. uczniów lubelskich szkół rozpocznie dzisiaj zdawanie egzaminu dojrzałości

We wtorek ponad 4,5 tys. uczniów lubelskich szkół rozpocznie zdawanie egzaminu dojrzałości. Mimo panującej epidemii matury odbędą się w zaplanowanym terminie, ale zdających obowiązywać będzie reżim sanitarny.

Do matur przystąpi 4630 abiturientów z 40 szkół prowadzonych przez Miasto Lublin: 21 liceów dla młodzieży, 1 liceum specjalnego, 1 liceum dla dorosłych, 15 techników dla młodzieży, 2 techników specjalnych. Wśród nich jest 3632 tegorocznych absolwentów oraz 998 osób, które ukończyły szkołę w poprzednich latach.

– Drodzy Maturzyści, życzę Wam najlepszych wyników egzaminu maturalnego i dobrego startu w dorosłe życie. Trzymam za Was kciuki i życzę Wam, abyście potrafili wykorzystać swój potencjał i dzielili się nim z innymi. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom lubelskiej oświaty, których zaangażowanie i troska o dobro ucznia pozwoliły na sprawną kontynuację procesu nauczania w tych wyjątkowych okolicznościach. Dziękuję również rodzicom, którzy wyrozumiale wspierali młodzież w czasie trudnego czasu nauki zdalnej, za ich wytrwałość. Gratuluję Państwu zdolnych dzieci, które są nasza dumą – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przygotowywanie do matur przebiegało w trudnych warunkach nauki zdalnej. W związku z tym ich zakres został ograniczony. Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz uzyskać w nich co najmniej 30% punktów.

W tym roku nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ani przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego. Oczywiście, uczniowie mają prawo do rozszerzenia zakresu egzaminu maturalnego, jeśli na przykład wymagają tego warunki rekrutacji na wybrany kierunek studiów i zdecydowana ich większość zdaje egzaminy z kilku przedmiotów.

– W czasie trwania matur wybrani pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania pełnić będą dyżur. Ma to na celu wsparcie dyrektorów szkół w organizacji przeprowadzenia egzaminów. Kibicuję naszej młodzieży, życząc konstruktywnej mobilizacji podczas matury i pozytywnych wyników egzaminu – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Русский тролл

    Ofiary zdalnej nauki…

  2. Anioł Cieć Dyżurny

    Ponad 4,5 tys. uczniów lubelskich szkół rozpocznie dzisiaj zdawanie egzaminu dojrzałości – straszne !!!
    Zacznie się płacz w obie garście i zgrzytanie zębów… oj zacznie… 😆 😆 😆

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!