Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Krajobraz po przejściu trąby powietrznej w powiecie biłgorajskim. Zobacz nagranie (wideo)

Przedwczoraj w miejscowości Tereszpol Zygmunty przeszła trąba powietrzna. Jak oceniają specjaliści, siła wiatru przekraczała 200 km/h. Żywioł zrywał dachy i niszczył drzewa, uszkodzone zostały ogrodzenia, pojazdy oraz sprzęt rolniczy.

W minioną niedzielę podczas burz przechodzących przez woj. lubelskie, w powiecie biłgorajskim w miejscowości Tereszpol Zygmunty, pojawiła się trąba powietrzna. Silny wiatr uszkodził budynki, ogrodzenia, drzewa, a nawet pojazdy. Jak szacują specjaliści, prędkość wiatru mogła przekroczyć ponad 200 km/h.

Europejska baza danych o trudnych warunkach pogodowych zaklasyfikowała siłę tornada na F2/T4. Co to oznacza? Według skali TORRO, siła wiatru mieściła się w przedziale od 185 do 220 km/h.

Według tej skali było to silne tornado. W przypadku tornada o sile T4 wiatr jest w stanie przemieszczać samochody, zrywać dachy i odsłaniać belki stropowe mocniejszych domów, wyrywać drzewa z korzeniami, wyginać znaki drogowe, zaś gruz i elementy pochodzące ze zniszczonych domów przenosić na odległość do 2 kilometrów.

 

(fot. wideo fanipogody.pl)

6 komentarzy

  1. to co bez wieńca i przyśrubowanej murłaty to poleciało – nowe stoi bo powiązane ze ścianami a nie partactwo jak to kiedyś na wsi robiono

  2. A teraz zrobią remont na koszt gminy i ubezpieczyciela

  3. Gdybyśmy umieli przekształcić tą siłę w energię elektryczną…
    1 taka trąba i miesiąc prądu dla województwa gratis 🙂

  4. Taka trąba co tylko pare chatek sobie uwidziała ?

Z kraju