Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 180 ton podróbek w kontenerach z Chin (zdjęcia)

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz, kontrolując wjeżdżające do Unii Europejskiej składy towarowe, wykryli ponad 180 ton towarów podrabianych. To głównie obuwie, ale także kurtki, bluzki, spodnie i torebki. Gdyby towar był oryginalny jego wartość rynkowa wyniosłaby ponad 50 mln zł.

– W Małaszewiczach (woj. lubelskie) funkcjonuje jeden z największych w Polsce i Europie terminali przeładunkowych dla towarów wjeżdżających do Unii Europejskiej koleją. Każdego miesiąca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z miejscowego Oddziału Celnego w Małaszewiczach odprawiają setki ton towarów. Sprawdzają zarówno dokumenty towarzyszące transportom, jak i same ładunki, a gdy zachodzi potrzeba – próbki towarów przekazywane są do badań w laboratoriach KAS – wyjaśnia Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Tony przemytu w kilku kontenerach z Chin

W trakcie kontroli składów towarowych jadących z Chin funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz wykryli, że w 7 kontenerach znajduje się aż 195 ton towarów, których nie ma na żadnych dokumentach przewozowych (próba przemytu). Z tego aż 180 ton to były podróbki – bezprawnie opatrzone markowymi znakami towarowymi obuwie, a także bluzki, spodnie i torebki.

– Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziła m.in. jakość wykonania odzieży i akcesoriów modowych, znacząco odbiegająca od standardów znanych światowych marek. W innym kontenerze funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej – wśród tysięcy sztuk legalnego towaru – znaleźli ponad 350 kurtek sportowych, które również okazały się podróbkami – dodaje Michał Deruś.

Fakt, że zatrzymane przez KAS towary są podrabiane, potwierdziły kancelarie reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych. Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Wysokie kary za kradzież własności intelektualnej

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo własności przemysłowej, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Ponad 180 ton podróbek w kontenerach z Chin (zdjęcia)

Ponad 180 ton podróbek w kontenerach z Chin (zdjęcia)

Ponad 180 ton podróbek w kontenerach z Chin (zdjęcia)

Ponad 180 ton podróbek w kontenerach z Chin (zdjęcia)

(fot. KAS)

6 komentarzy

  1. Oddać Ukrainie.

  2. Chyba wiedzą kto był adresatem.

  3. Jedną przesyłkę udało się przechwycić, a ile jest w sprzedaży na rynku w pseudo – firmowych sklepach.
    Towar nijakiej jakości, wykonany przez dzieci. Cena towaru za to jest firmowa.

  4. Odkupię kilka rzeczy.

  5. Hehe gdyby był firmowy to by kosztował 50baniek…ile znaczek działa na ludzi

Dodaj komentarz

Z kraju