Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 1,2 tys. jednostek OSP z Lubelszczyzny otrzymało pieniądze na zakup sprzętu

Utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego na terenie województwa lubelskiego jest celem wsparcia finansowego, jakie otrzymały właśnie jednostki OSP. Pieniądze te mają trafić na zakup sprzętu.

We wtorek Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie przyznania dotacji dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z naszego regionu. Chodzi o ogłoszony pod koniec ub. roku konkurs „Lubelskie wspiera OSP”. Jego celem jest doposażenie strażaków w niezbędny sprzęt służący ochronie życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem oraz zapewniający ochronę osobistą.

Początkowo pula środków do rozdysponowania wynosiła 6 mln zł. Jednak akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że Sejmik Województwa Lubelskiego podjął decyzję, aby kwotę tą podwoić. Jak wskazywano, pozwoli to na zwiększenie potencjału ratowniczego oraz poprawę możliwości funkcjonowania jednostek ochotniczych straży pożarnych. To z kolei przełoży się na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego na terenie naszego regionu.

Na terenie województwa lubelskiego jest ponad 1,7 tys. jednostek OSP. Pieniądze trafią do 1211 z nich. W zdecydowanej większości są to kwoty po 10 tys. zł. Część jednostek wnioskowała o mniejsze środki.

Jak podkreślono, Samorząd Województwa Lubelskiego stoi na stanowisku, że nie ma bezpieczeństwa bez ochotniczych straży pożarnych. Odgrywają one kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego lokalnych społeczności, a przez to także regionu i całego kraju, realizując zadania w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska.

Przed służbami ratowniczymi, w tym przed ochotniczymi strażami pożarnymi, będącymi często „na pierwszej linii frontu”, stawiane są coraz większe wyzwania. Rosną też wobec nich społeczne oczekiwania. Strażacy do skutecznego działania ratowniczego potrzebują jednak specjalistycznego wyposażenia.

Lista jednostek, jakie otrzymały dofinansowanie dostępna jest TUTAJ.

8 komentarzy

 1. Wszystko dzięki PiS.

 2. To jeszcze inicjatywa PiS. Więcej nie będzie rudy nie da.

 3. To jeden WIELKI PRZEKRĘT !. Patrz pozycja 1053 – dotacja dla OSP Motycz – kwota 9990 złotych ! Ta jednostka ANI RAZU NIE Wyjechała do pożaru w 2023 roku i ani razu w 2024 roku. Rachunki za OSP ( gaz, szambo, woda, prąd) płaci Urząd Gminy Konopnica.
  I mamy — „BAL NA TYTANIKU „

 4. Kiedy obiecane 60.000zł wolne od podatku???

  Udało się – przez kolejne 4 lata banda „13 grudnia” na Lubelszczyznę nie da ani złotówki!!! ***** **

 5. Ostatnie zbrojne ramię pis czyli kraśnicki gentleman próbuje za nasze publiczne pieniądze kupić trochę głosów dla swoich, bo główne koryto odjechało. A pasibrzuchy po 8 latach nie mają w zwyczaju jeść za swoje. Ale ciemny buraczany lud już płacze – patrzta Łony dajo, rudy nie do. Chwalmy pana jak mu coś ze stołu spadnie. Zabór rosyjski długo jeszcze nie wyjdzie z głów…

 6. Lewaczek LoLo miły miękki chłopiec

  Cóż, PiS próbował w ten sposób przekupić, przekonać do siebie elektorat PSL, ale to nie z naszymi chłopami. Kasę, owszem, wezmą, ale i tak zrobią po swojemu. Tylko oderwane od rzeczywistości inteligenciki mogą się oburzać na taką pozorną dwulicowość. Tak było zawsze z chłopami. Wstąpić do partii, żeby mieć lepszy dostęp do paliwa i nawozów? Chętnie. Wysłać syna, żeby wstąpił do LWP albo milicji? Spoko, dostanie mieszkanie szybciej i więcej kartek. Ale do kościoła co niedzielę, dzieci ochrzczone, post w piątek… Ci ludzie setki lat byli traktowani jak dwunożne by dło, nie dziwcie się, że są jacy są.

Dodaj komentarz