Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 100 osób bierze udział w szkoleniu „Trenuj z wojskiem” w 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej (zdjęcia)

Projekt bezpłatnych szkoleń wojskowych w całej Polsce zaczął się we wrześniu i potrwa do końca października. Hasłem tej edycji jest „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie”. Dzisiaj byliśmy w 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie w całodniowym szkoleniu udział bierze 108 osób z Lublina i regionu.

W jednostkach wojskowych na terenie całej Polski można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy.

– Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię jak się bronić i być bezpiecznym – podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego.

Przez 8 tygodni (od 9 września do 28 października), co sobota, wojskowi instruktorzy będą zapoznawać chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu i wielu innych. Na 8 godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt.

Do tej pory w wojskowych szkoleniach wzięło udział prawie 20 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98% uczestników wyraża zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99% zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym.

Dzisiaj, na zaproszenie 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej, gościliśmy na szkoleniu, na które zapisało się 108 osób z Lublina i całego regionu. Zostały one podzielone na grupy, a następnie przystąpiono do szkoleń. Na jednym ze stanowisk można było nauczyć się rozpalania ognia, w trudnych leśnych warunkach. Instruktorzy tłumaczyli, jak pozyskać materiał do wykonania ogniska, a także, co zrobić, aby samodzielnie rozpalić ogień przy pomocy kory z brzozy i krzesiwa.

Na kolejnym stanowisko tłumaczono zasady działania wojskowej radiostacji, na innym zaś przeprowadzono ćwiczenie z rzutu granatem. Kluczową częścią szkolenia jest nauka posługiwania się bronią. Instruktorzy uczą poruszania się z bronią, przyjmowania właściwej postawy, jest możliwość zapoznania się z elementami broni. Na wyznaczonych stanowiskach pod okiem instruktorów należy taką broń samodzielnie złożyć. Następnie są ćwiczenia na strzelnicy z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Szkolenie zawiera również naukę podstaw pierwszej pomocy, czy  też wyszukiwania niewybuchów za pomocą wykrywacza metali. W ramach pobytu w jednostce wojskowej dla każdego uczestnika przewidziany jest również posiłek.

5 komentarzy

  1. później powie dziewczynom że jest po wojsku.

  2. Dyrdymałkiewicz nijaki

    Uważam, że taki udział w szkoleniu „Trenuj z wojskiem”, jest bardziej pożyteczny niż dreptanie „z buta” po 300 kilometrów z pielgrzymką do matki boskiej Afropolki.

  3. a później na przysięgę ale tego nie powiedzą xD

Dodaj komentarz