690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Spiczyn (panorama)

Wiosna sprzyja wychodzeniu z domu, warto też korzystać z uroków budzącej się do życia przyrody. Na razie nie ma co liczyć na dłuższe wyjazdy, warto więc poznać bliżej urocze i warte odwiedzenia zakątki naszego regionu.

Lubelszczyzna to nie tylko popularne wśród turystów miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Na terenie województwa jest wiele ciekawych, lecz mało znanych miejsc. Potrafią one zachwycić i warto wybrać się tam np. na spacer, aby odpocząć od zgiełku miasta.

Tym razem zapraszamy do gminy Spiczyn, która znajduje się w niedalekiej odległości zarówno od Lublina, jak też Łęcznej i Lubartowa. Na terenie gminy znajduje się Nadwieprzański Park Krajobrazowy, który ciągnie się wzdłuż doliny Wieprza. Rzeka ta częściowo płynie przełomami o stromych zboczach, których wysokość dochodzi niekiedy do 25 m. Warte uwagi są również Otuliny Nawieprzańskiego i Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego oraz Aleje Lipowe przy drogach Zawieprzyce – Charlęż, Jawidz – Lubartów oraz Charlęż – Jawidz, zakwalifikowane jako pomniki przyrody.

Na terenie gminy wyznaczono trzy ścieżki rowerowe. Pierwsza przebiega przez Charlęż, Zawieprzyce, Stoczek i Ziółków, druga od gminy Ludwin przez Nową Wólkę, Zawieprzyce –kolonię do Zawieprzyc, z kolei trzecia z gminy Łęczna przez Kijany, Stawek i Ludwików.

Jeżeli chodzi o zabytki, na terenie gminy zachowały się dwa zespoły pałacowo – parkowe: w Kijanach i Zawieprzycach. Oba związane są z Janem III Sobieskim. Dodatkowo podobne obiekty znajdowały się również w Charlężu, Jawidzu, Spiczynie i Ziółkowie, jednak praktycznie nie przetrwały do naszych czasów.

Do rejestru zabytków wpisane są również: kościół p.w. św. Anny w Kijanach z przełomu XVII i XVIII wieku, cmentarz parafialny w Kijanach z grobowcem rodziny Skłodowskich gdzie pochowany jest dziadek Marii Skłodowskiej-Curie, pałac neorenesansowy wraz z salą balową w Kijanach z 1850 roku, mogiła w Spiczynie z prochami uczestników powstania styczniowego, czy też cmentarz wojenny austriacko-niemiecko-rosyjski w Charlężu z lat 1915-1918.

Jednym z atrakcyjnych miejsc jest zespół parkowo-pałacowy w Zawieprzycach, który obejmuje: kopiec z figurą zwieńczoną żelaznym krzyżem; oficynę barokową z XVIII wieku; barokową bramę wjazdową; ruiny zamku z XVII wieku; barokową kaplicę zamkową z końca XVII wieku; lamus z pierwszej połowy XVII wieku oraz ruiny klasycystycznej oranżerii z pierwszej połowy XVII wieku. Z zamkiem związana jest romantyczna legenda o brance greckiej, która została zamurowana w zamkowych lochach razem z ukochanym za odrzucenie zalotów kasztelana lubelskiego J. Gronowskiego.

Poniżej, dzięki naszym panoramom, można również bez wychodzenia z domu zobaczyć m.in. panoramę Spiczyna z lotu ptaka, kościół p.w. św. Anny w Kijanach, czy też właśnie zespół parkowo-pałacowy w Zawieprzycach.

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Spiczyn (panorama)

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

2 komentarze

  1. W luszczowie II tez jest szlak Jana III Sobieskiego też jest pomysł na weekend

  2. POLSKI LEKARZ PRACUJACY W NIEMCZECH POWIE CI PRAWDĘ ❗

    MATEUSZ NIE SZCZEPI SIĘ,
    ANDRZEJEK TEŻ,
    ANI NIEDZIELSKI.
    JA TEŻ NIE MAM ZAMIARU.
    A TY❓❓❓

Kursy walut

  • USD 4.0202zł 0.73%
  • GBP 5.0656zł 0.47%
  • EUR 4.3382zł 0.34%
  • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas