Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Modliborzyce (panorama)

Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu i korzystaniu z uroków budzącej się do życia przyrody. Z uwagi na wprowadzane przez rząd kolejne ograniczenia w działalności m.in. obiektów noclegowych, na razie nie ma co liczyć na dłuższe wyjazdy. Warto więc poznać bliżej urocze i warte odwiedzenia zakątki naszego regionu.

Lubelszczyzna to nie tylko popularne wśród turystów miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Na terenie województwa jest bowiem wiele ciekawych, lecz mało znanych miejsc, które również potrafią zachwycić, oraz gdzie warto się wybrać np. na spacer, aby odpocząć od zgiełku miasta. Tym razem zapraszamy do gminy Modliborzyce. Leży ona na pograniczu trzech regionów – Wyżyny Lubelskiej, Kotliny Sandomierskiej i Roztocza.

Gmina ma typowo rolniczy charakter, działa w niej niewiele zakładów produkcyjnych, co więcej, jedną trzecią jej terenu zajmują lasy. Nie wychodząc z lasu można dotrzeć aż do granicy z Ukrainą, na wał Wiślany lub też do przedmieść Zamościa. Na terenie gminy znajdują się dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków. Są to zespoły pałacowo – parkowe w Wierzchowiskach Drugich i w Kolonii Zamek.

W Modliborzycach jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika, którego budowa trwała od 1644 do 1664 roku. W pobliżu niego znajduje się dzwonnica pochodząca z 1775 roku. Zabytkiem jest też Synagoga wybudowana w okolicach 1760 roku która została zdewastowana podczas II wojny światowej, a następnie odrestaurowana w latach 1957- 1965. Obecnie pełni ona funkcję Gminnego Ośrodka Kultury. Nie brakuje też szlaków pieszych jak też rowerowych.

Jeżeli chodzi o walory przyrodnicze gminy, warto wymienić źródła znajdujące się wzdłuż rzeki Sanny, obszary chronione przyrody, czy też bukowe lasy w rejonie Wierzchowisk. Do tego dochodzi Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”, a w nim rezerwat przyrody „Imielty Ług” z bogactwem flory i fauny.

Obejmuje on obszar 804 ha głównie torfowisk wysokich, przejściowych, stawów i borów. Przez ten prezentujący wybitne wartości krajobrazowe teren poprowadzona została ścieżka edukacyjna. Jej początek znajduje się przy drodze łączącej miejscowości Łążek i Gwizdów. Na cyplu Dużej Grępy umieszczono platformę widokową. Czas przejścia całej 2 km trasy zajmuje około 1,5 godziny.

Poniżej, dzięki naszym panoramom, można również bez wychodzenia z domu odwiedzić Modliborzyce zarówno z ziemi jak też z lotu ptaka, a także źródła Dąbie, Stojeszyn, Wolicę, Wierzchowiska I oraz oczywiście rezerwat przyrody „Imielty Ług”.

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Modliborzyce (panorama)

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

4 komentarze

  1. Znam takiego co jeździ tam często w celach „rekraacyjnych”. Jak to bywa, po takim odpoczynku wraca jeszcze bardzoej zmęczony 😉

  2. Zaraz będzie płacz kowidian, że na dwór nie można wychodzić bo promieniowanie kuppleweisera jest na poziomie bilion i wszyscy umrzemy jak nas dotknie

  3. No gdzie takie rzeczy ….przecież tam wirus czai się za kazdym krzakiem i roślinką i pewnie z wody też wyskakuje

  4. Zapomnieli dodać, iż w Modliborzycach nie jest zakazane wifi, nie wyłączają na razie LTE czy też nie zakazane jest 5G… Nie to co w prawie sąsiedzkim Kraśniku.
    Do Modliborzyc przyjedziesz i możesz się czuć jak w domu….