Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pomnik Hieronima Dekutowskiego odsłonięty. Okoliczne tereny były dla jego oddziału drugim domem (zdjęcia)

Wieloletnie starania Komitetu Budowy Pomnika H. Dekutowskiego ps. „Zapora”, Fundacji Non Notus oraz Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół AK i WiN cc. mjr. „Zapory” doprowadziły do odsłonięcia w Bełżycach pomnika Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Swój udział miały też władze miasta i radni, który przekazali teren pod jego budowę.

W niedzielę w Bełżycach nastąpiło odsłonięcie pomnika majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym p.w. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Parku Miejskiego. To centralne miejsce w mieście wybrane zostało na lokalizację pomnika. Trafiły tam również relikwie z powązkowskiej Łączki, gdzie latem 2012 r., po kilkudziesięciu latach poszukiwań, odnaleziono szczątki zamordowanego „Zapory”.

Odlana z brązu naturalnej wielkości postać Hieronima Dekutowskiego została zamontowana na bloku granitu. Figura “Zapory” waży około 400 kg. W fundamencie umieszczono również prochy pochodzące z ponad 100 miejsc pamięci – walki i męki – Żołnierzy Niezłomnych.

Podczas uroczystości podkreślano związki Hieronima Dekutowskiego i jego oddziału z Bełżycami. To właśnie okoliczne tereny były dla nich drugim domem. W przeciwieństwie do innych oddziałów partyzanckich, żołnierze „Zapory” ukrywali się nie po lasach, lecz w domach okolicznych mieszkańców. Społeczeństwo zapewniało zarówno kryjówkę, lecz wyżywienie i opiekę w potrzebie. Jak zaznaczają regionaliści, „Zapora” po prostu kochał Bełżyce.

18 komentarzy

  1. Odsłonięcie pomnika majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” to zasłużony hołd dla bohatera i jego oddziału. Ich poświęcenie i walka z okupantem zasługują na pamięć i szacunek. Pomnik stanowi nie tylko wyraz wdzięczności, lecz także przypomnienie o trudach i ofiarach ludzi, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny

Dodaj komentarz