Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci radzą, jak bezpiecznie podróżować korzystając z aplikacji przewozowych

Jak informują policjanci, nie od dzisiaj wiadomo, że zawsze warto rozmawiać o bezpieczeństwa. Czy jednak zawsze mamy taką pewność, że zrobiliśmy wszystko, abyśmy sami lub bliskie nam osoby wróciły bezpiecznie do domu?

Pamiętajmy, że poruszając się samotnie, zarówno pieszo jak i korzystając ze środków komunikacji, w szczególności w porze wieczorowo – nocnej, możemy stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przypomina o kilku zasadach bezpiecznego zachowania, o których warto pamiętać na co dzień. Dobry nastrój, do którego skłania coraz lepsza pogoda może spowodować, że wracając z wieczornych spotkań u znajomych, bądź z lokalu rozrywkowego zapominamy, że nasze własne bezpieczeństwo lub naszych najbliższych może być zagrożone.

Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność. Dlatego też korzystając np. z płatnych przejazdów taksówką lub firm przewozowych wykorzystujących aplikacje pamiętaj:

– jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
– sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
– bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
– udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
– dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia.

Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła, jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca! Pamiętaj, w jednostce Policji możesz zgłosić każdy rodzaj przestępstwa.

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

  1. No to niezłe sytuacje muszą się dziać w boltach i uberach jak takie artykuły powstają o bezpieczeństwie.

    • W samej Warszawie w tym roku 20 zgłoszeń gwałtów i molestowań. Ustalono 12 podejrzanych – żaden nie jest Polakiem.

  2. Nie ma się co dziwić. Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, ale kto jeździ na bolcu lub sruberze???
    Malolaty bez żadnego doświadczenia, mocno opaleni i ukr.

  3. Wreszcie i lubelskie media zaczynają poruszać temat gwałtów w przewozach na aplikacje. Może dzięki lublin112 choć kilka dziewczyn uniknie „przygody”. Posłanka Aleksandra Gajewska która „rozdmuchała” sprawę jest jak pisze zszokowana masowością zjawiska.

  4. Najpierw stworzyć problem a potem w świetle radzić

  5. W normalnym taxi jedziesz sam, czy sama i jest bezpiecznie. Normalnie wracasz do domu czy gdzie tam chcesz. Po co robić sobie problemy ? Pozdrawiam normalnych ludzi

  6. Fajnie, że tak naprawdę kierowców ma się za nic. Bezpieczeństwo pasażerów to jedno, wiadomo priorytetowa sprawa ale kierowca też może paść ofiarą przestępstwa ze strony agresywnych pasażerów, szczególnie właśnie w porze nocnej. Był przypadek w Lublinie gdzie dotkliwie pobito kierowcę i grożono mu śmiercią bo pasażer miał pretensje co do trasy przejazdu…

Z kraju