Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę w trakcie świąt

W okres świąt Bożego Narodzenia wiele osób wyruszy w trasę pokonując duże odległości. Każdy z nas siadając za kierownicę powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które przewozi. Policjanci apelują o spokojną i rozsądną jazdę – aby te święta były dla nas radosnym czasem i nie skończyły się tragedią.

– Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz światła. Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach – informuje kom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Apel do pieszych

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym powinni pamiętać również piesi. Aby poprawić swoją widoczność dla kierujących pojazdami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć założony odblask.

– Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym zwłaszcza tam gdzie nie ma wydzielonych chodników i piesi bez elementów odblaskowych są niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia kom. Annna Kamola.

Intensywny czas dla policjantów na drogach

Dla policjantów ruchu drogowego Boże Narodzenie to czas intensywnej pracy. Mundurowi będą obecni na trasach całego województwa, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast. Do patrolowania ulic wyruszą radiowozy oznakowane, jak i nieoznakowane wyposażone wideorejestratory. Policjanci będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów.

Nie będzie taryfy ulgowej

Dla kierujących, którzy w rażący sposób będą naruszać przepisy, nie będzie taryfy ulgowej – zapowiadają policjanci. Podobnie będzie w przypadku ujawniania kierujących na tzw. podwójnym gazie.

– Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, ale ono w głównej mierze zależy od nas samych. Apelujemy jeszcze raz do kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Święta to czas szczególny, spędzany w gronie rodziny – dlatego zróbmy wszystko, aby minęły one w spokojnej atmosferze nie tylko przy stole, ale także na drodze – apeluje kom. Annna Kamola.

3 komentarze

  1. Całe szczęście! Święta tuż tuż, a nigdzie nie widziałem apelu policji o bezpieczeństwo. Martwiłem się, że będzie niebezpiecznie, ale teraz już jestem spokojny…
    Wiadomo, że jak ktoś ma w nosie prawo i normy społeczne, to apelu policji jednak posłucha!

    • Policji może i nie posłucha, ale jakby tak ksiądz proboszcz „dobrodziej” z ambony przykazał…

  2. Trup będzie się słał. Czas przed świętami to żniwa dla sprzedawców choinek i karpi, a po świętach swoje żniwa mają grabarze

Dodaj komentarz

Z kraju