Pokazali, jakimi autobusami będą jeździć mieszkańcy

Dzisiaj w Zamościu odbyła się prezentacja nowego autobusu, które niedługo będą woziły mieszkańców. Zastąpią one najbardziej wyeksploatowane pojazdy.

W środę prezydent Zamościa Andrzej Wnuk podpisał umowę na dostawę nowych autobusów. Przetarg wygrał podpoznański Solaris, i to właśnie pojazdy tej marki zasilą tabor zamojskiego MZK. Zgodnie z umową, producent do 4 maja 2019 roku dostarczy dziesięć fabrycznie nowych autobusów. Pierwszy z nich ma trafić do Zamościa pod koniec października b. roku. Część z nich ma być wyposażonych w bramki liczące pasażerów.

Zakup niskoemisyjnych autobusów, zmniejszających emisję gazów cieplarnianych jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość, Gminy Zamość oraz gmin ościennych”. Miasto zapłaci za nowe pojazdy prawie 11,5 mln zł. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, która dołoży 10,8 mln zł.

Z okazji podpisania umowy, odbyła się także prezentacja pojazdu. Mieszkańcy mogli obejrzeć nowy autobus od środka, jak też się nim przejechać. Jedynym konkurentem Solarisa w przetargu był MAN. Jednak jego oferta była o ponad 600 tys. zł droższa. Obecnie tabor MZK Zamość liczy 49 autobusów, z czego 31 z nich zasilanych jest sprężonym gazem ziemnym CNG.

60

61

62

64

(fot. UM Zamość)
2018-05-09 20:00:13

13 komentarzy

 1. oo w zamosciu sie da a w lublinie juz nie. dlaczego? pozdrawiam wszystkich w mpk co zarobili 1700 na reke:)

 2. Zastanawiam się, czy też będą mocy urzędowej nabierać na zajezdni jak u Żuka?

 3. A u nas ciągle stara, trzecia generacja…

  • Ale pewna i sprawdzona. Tylko czemu i który to miesiąc od przekazania jak nie jeżdżą ?

 4. Mają autobusy na gaz , a zmieniają na ropę ? To które spaliny bardziej trują środowisko ?

 5. aby tylko DOjna zmiana się nie dorwała bo pomnik wybudują , albo coś w tym stylu

 6. Jak to jest, że taki Zamość kupuje nowoczesne Solarisy a Lublin, który wszędzie się chwali jakim to jest nowoczesnym miastem, zakupił pojazdy od tego samego producenta ale starej generacji, która 2 lata temu została wycofana z seryjnej produkcji? Jest ktoś to w stanie logicznie wytłumaczyć? Nie wspomnę, że 15 sztuk od dwóch miesięcy nie jest w stanie wyjechać na miasto i grzeją miejsce w zajezdni.

  • Bo w Lublinie sitwa Żuka i PO rządzi. Nauczeni doświadczeniem Pana Tik-Taka, zegarki w szufladach trzymają.

   • Jak rządzi Żuk każdy rozsądnie myślący człowiek widzi. Ogromne zadłużenie, nietrafione inwestycje, brak nadzoru i rozsądnego terminarza inwestycji drogowych, spółki miejskie zarządzane przez ludzi bez kompetencji, zniszczona komunikacja miejska i ogromne korki. Problem tylko w tym, że nie ma dla niego rozsądnej alternatywy, bo niby kto? Tułajew? Bez jaj…

  • A ile autobusow kupil Lublin a ile Zamosc? Poza tym bulenie za III gen. Bo wyglada jak po lifcie i niewiele poza tym to troche wywalanie kasiory, nie sadzisz?

 7. Bo tak to jest

  Ja jestem ciekaw co się dzieje z naszymi lubelskimi prześwietnymi Solarisami III generacji, które od ponad dwóch miesięcy grzeją miejsce na zajezdni. W innej gazecie można było wyczytać zapewnienie że wyjadą pod koniec kwietnia i termin ten nie jest zagrożony, tutaj jakiś czas temu ponawijali też jakiegoś makaronu na uszy, tymczasem mamy 10 maja a tych autobusów dalej ulice nie widziały. W innych miastach pojazdy wyjeżdżają w przeciągu tygodnia a tutaj stoją ponad 2 miesiące.
  Wstyd i żenada – zarówno dla ZTM jak i dla producenta. W innych miastach w takim przypadku to by odesłali te buble w drogę powrotną razem z przyłożoną siedmiocyfrową karą.

 8. JESZCZE TROCHĘ NIE WYJADĄ. CODZIENNIE SERWISANCI PRZY NICH GRZEBIĄ.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska