Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Pogotowie Harcerek i Harcerzy angażuje się czynnie w służbę, podczas walki z pandemią koronawirusa (zdjęcia)

Od 11 marca Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, poprzez Pogotowie Harcerek i Harcerzy, angażuje się czynnie w służbę podczas walki z pandemią koronawirusa. Harcerze starają się nieść pomoc osobom potrzebującym, służbom publicznym oraz personelowi medycznemu. Pogotowie, podobnie jak ZHR, działa w całej Polsce, a także na Lubelszczyźnie.

W tym momencie gotowość do służby na terenie województwa lubelskiego zgłosiło: 163 harcerek i harcerzy, a także 28 wolontariuszy spoza ZHR-u. W ramach Pogotowia działają też skauci z Federacji Skautingu Europejskiego „Zawisza”. Harcerze pełnią służbę w różnych miejscowościach na terenie całego województwa: w Zamościu, Chełmie, Hrubieszowie, Lublinie, Międzyrzecu, czy Białej Podlaskiej.

We współpracy z lokalnymi Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej rozpoczęła się akcja sąsiedzka, polegającą m.in. na dostarczaniu zakupów dla osób starszych i potrzebujących, którzy nie mogą tej pomocy uzyskać od swoich bliskich czy sąsiadów. Osoby potrzebujące mogą dowiedzieć się o harcerskiej działalności z plakatów, które rozwieszają wolontariusze. Do tej pory udało się zrobić zakupy dla prawie 100 osób, które zgłosiły, że tego potrzebują, oraz rozwieźć 346 paczek z żywnością.

Harcerze opracowali wewnętrzną procedurę dostarczania zakupów, zakładającą minimalizację kontaktu z osobami, którym pomagają. Oprócz tego wolontariusze robiący zakupy wyposażeni są w: maseczki ochronne, rękawice oraz płyn do dezynfekcji rąk. Ponadto harcerze i harcerki podejmują się innych zadań zlecanych przez władze publiczne, takich jak: przygotowanie budynku po remoncie dla bezdomnych (Zamość), regularne wyrzucanie śmieci z bursy (Lublin), regularne wyprowadzanie na spacer psa osoby, która jest poddana kwarantannie (Lublin), czy przygotowanie podjazdu przed domem osoby niepełnosprawnej (Kraśnik).

Pogotowie Harcerek i Harcerzy rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen, w ramach której dostarczane są paczki z żywnością dla kombatantów na terenie Lublina. Akcję sąsiedzką koordynuje Piotr Warda (510-081-158), na którego numer mogą dzwonić osoby, które potrzebują pomocy w tym zakresie.

W ramach wsparcia personelu medycznego i instytucji publicznych harcerzom udało się uszyć prawie 2,5 tys. maseczek z flizeliny medycznej bądź bawełny, które przekazane zostały dla: Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie, SPZOZ w Kraśniku oraz dla lubelskiej policji.

W tym momencie w szycia maseczek zaangażowanych jest prawie 25 członków Pogotowia. Materiały do ich szycia kupują na własny koszt, zbierają z nieużywanych kołder, prześcieradeł, albo pozyskują bezpośrednio od instytucji publicznych, dla których szyją maseczki.

Pogotowie wyraziło – na prośbę Okręgowych Izb Lekarskich – gotowość do takiego wsparcia lekarzy w zakresie opieki nad dziećmi, kontaktu z seniorami, robieniu zakupów, czy doglądaniu zwierząt domowych. Harcerze pracują też nad organizacją regularnych korepetycji on-line dla osób potrzebujących pomocy. W tym momencie gotowość do podjęcia takiej służby zgłosiło 35 członków Pogotowia.

Osoby niebędące członkami Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, ale pragnące włączyć się służbę, zapraszamy do kontaktu z koordynatorem Pogotowia Harcerek i Harcerzy w województwie lubelskim – phm. Maciejem Żurkiem (531-245-670). Najszybciej skontaktować się z PHH, pisząc na adres mailowy: [email protected].

Pogotowie Harcerek i Harcerzy angażuje się czynnie w służbę, podczas walki z pandemią koronawirusa (zdjęcia)

Pogotowie Harcerek i Harcerzy angażuje się czynnie w służbę, podczas walki z pandemią koronawirusa (zdjęcia)

Pogotowie Harcerek i Harcerzy angażuje się czynnie w służbę, podczas walki z pandemią koronawirusa (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

  1. Przecież mlodziez nie może się szwendać

  2. Brawo dla Harcerek i Harcerzy jesteście świetni!!!

  3. Oj mają parcie na szkło, oj mają…

  4. wszystko cacy, ale czemu niepełnoletni łażą po ulicach?

    • Spokojnie, do Pogotowia Harcerskiego mogły dołączyć ososby, które ukończyły 17 lat, natomiast gdy weszło zaostrzenie dotyczące wieku osób, które mogą wychodzić wtedy w służbę poza domem zaangażowani byli pełnoletni członkowie pogotowia. Tak to jest, że nie każdy wygląda na swój wiek, mimo to są prawnie dorośli 🙂

  5. Super dziewczyny na zdjęciu. Brawo!

  6. Wciąż zastanawiam się skąd w części Polaków pojawia się taki hejt? Ludzie młodzi, którzy chcą angażować się społecznie i patriotycznie są pouczani… Że „za młodzi”, ” że się lansują”… Mało tego próbuje się ich wyśmiewać…. WTF? Powinniście być im wdzięczni, że im się chce. Przecież można siąść na 4 literach i biadolić, o jak mi źle na tym balkonie lub ogródku działkowym… Przecież wystarczy się zaangażować, ale nie… to wymaga wyrzeczeń. ja mam pracę, albo rodzinę, niech idą młodzi, ale tu temat powraca – dlaczego tacy młodzi, chyba się lansują…. Wasza retoryka jest nie tylko głupia, ale i podła! Zabijacie w młodych ludziach jakąkolwiek inicjatywę… Brawo harcerze, brawo wolontariusze…. Powinniście wszyscy wiedzieć, że normalni ludzie dziękują Wam za Wasza pracę dla ogółu społeczeństwa!!! Oby tak dalej!!!

  7. A gdzie maski?? Widać ze sa gdzieś na klatce a to jest teren pudliczny

Z kraju