Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz obciążenia Polskiego Ładu dobijają mały biznes. Zamyka się lokal w centrum Lublina

Na pierwsze efekty zmian cen energii elektrycznej i gazu oraz programu Polski Ład nie trzeba było długo czekać. Jeden z lokali gastronomicznych w centrum Lublina ogłosił, że się zamyka.

W sobotę po południu na profilu na Facebooku lubelskiego lokalu gastronomicznego Viva La Pizza pojawił się komunikat o jego zamknięciu. Właściciele zakomunikowali, że decyzja ta podyktowania jest podwyżkami cen energii, a także obciążeniami, które nakłada na przedsiębiorcę program Polski Ład.

– Kochani! W związku z horrendalnymi podwyżkami nośników energii i obciążeniami jakie na nas przedsiębiorców nakłada tzw. Polski Ład, restauracja po 7 latach kończy swoją działalność – czytamy w komunikacie lokalu Viva La Pizza.

Pizzeria mieszcząca się przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie przez ostatnie lata zebrała bardzo dużo pozytywnych opinii. Klienci nie kryją rozgoryczenia całą sytuacją pisząc, że nie wierzą, że tak dobre miejsce na gastronomicznej mapie Lublina zniknie.

To kolejny sygnał z Lublina związany z problemami, jakie niosą ze sobą nowe ceny gazu i energii elektrycznej, ale również obciążenia fiskalne związane z Polskim Ładem. Branża gastronomiczna przez ostatnie dwa lata znacznie ucierpiała z powodu wprowadzanych obostrzeń. Pomimo rządowy tarcz, które miały pomóc przedsiębiorcom, wiele lokali gastronomicznych zniknęło z ulic Lublina.

Zresztą gastronomia to nie jedyna branża, która po nowym roku boryka się problemami rosnących kosztów funkcjonowania. Ostatnio poruszaliśmy na łamach portalu problemy, które dotknęły piekarnie. Kilkuset procentowe wzrosty rachunków są zabójcze dla małych biznesów, zwłaszcza rodzinnych, działających lokalnie.

?ZOBACZ – Najstarsza lubelska piekarnia ma płacić za gaz o 887 proc. więcej. „Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało”

Wiele firm nie zdążyło się podnieść po pandemii, a po 1 stycznia muszą stawić czoła kolosalnym podwyżkom cen gazu i energii elektrycznej. Co więcej, Polski Ład przyniósł im kolejne obciążenia fiskalne oraz nieklarowne przepisy, które już są „łatane” rozporządzeniem dotyczącym „zmiany techniki poboru zaliczek”. Niektórzy przedsiębiorcy mówią wprost, że część firm będzie działać w szarej strefie. Małym firmom nie pomaga również rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja, która w ciągu roku pożarła prawie 90 zł z każdego zaoszczędzonego 1 tys. zł. Niestety, zmiany podatkowe już uderzają w rodzinne firmy, wiele z nich w 2022 roku po prostu się zamknie, bo nie udźwignie obciążeń podatkowych.

(fot. pixbay.com)

174 komentarze

 1. Czy to prawda że właściciel od 2019 wziął miłon złotych, bezzwrotnych pożyczek, dotacji, ogólnie publicznego wsparcia?

 2. WAKE UP! POBUDKA!!!

  TO CO ROBI RZĄD PRZYPOMINA DZIAŁANIA CHŁOPKA Z OSP W KOZIEJ WÓLCE, KTÓRY PODPALA SWOJĄ STODOŁĘ, A POTEM WSZCZYNA ALARM I CAŁY ODDZIAŁ RUSZA DO GASZENIA POŻARU…
  NASI WŁODARZE NIE SĄ POLAKAMI!!!
  OD WIEKÓW PODSUWA SIĘ NAM PRZEBIERAŃCÓW, KTÓRZY MÓWIĄ PO POLSKU, ALE W SERCU ALBO MAJĄ SIERP I MŁOT, GWIAZDĘ DAWIDA ALBO ORŁA- ALE CZARNEGO Z DWIEMA GŁOWAMI.

 3. LUDZIE!!! WEŹMY POLSKĘ W SWOJE RĘCE!!!

  LUDZISKA!!!
  NASI WŁODARZE NIE SĄ POLAKAMI!!!
  OD WIEKÓW PODSUWA SIĘ NAM PRZEBIERAŃCÓW, KTÓRZY MÓWIĄ PO POLSKU, ALE W SERCU ALBO MAJĄ SIERP I MŁOT, GWIAZDĘ DAWIDA ALBO ORŁA- ALE CZARNEGO Z DWIEMA GŁOWAMI!!!

 4. Brawo dla PiS!!! Koniec prywaciarzą. wszystko będzie państwowe. Każdemu po równo, każdemu po g….

 5. Drogi Gabrysiu co do naszymi wypłatami!!!:)
  Lokal był na sprzedaż juz dawno więc nie rób zamieszania