690 680 960

Najstarsza lubelska piekarnia ma płacić za gaz o 887 proc. więcej. „Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało”

Horrendalne podwyżki cen gazu dla firm sprawią, że zapłacimy za to my wszyscy. W jaki sposób? Przedstawia to przykład najstarszej lubelskiej piekarni rodzinnej.

O podwyżkach gazu głośno jest już od dłuższego czasu. Jednak teraz dopiero odbiorcy przekonują się o jej wysokości. Najgorszą sytuację mają przedsiębiorcy, u których rachunki mają być kilkukrotnie wyższe.

W przypadku najstarszej rodzinnej piekarni w Lublinie, w której pieczywo wytwarzane jest od 1944 roku, podwyżka wyniosła aż 887 proc. Właściciele piekarni Kuźmiuk postanowili podzielić się tą informacją z klientami wskazując, iż przełoży się to na ceny pieczywa.

– Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało – napisali w mediach społecznościowych dodając, że w tej chwili nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak duża będzie podwyżka. Na razie musimy ochłonąć – tłumaczą.

Gaz w piekarni używany jest do ogrzewania pieców piekarniczych. Z tego też względu jego zużycie jest dość spore. Jest to też jedna ze znaczących pozycji w kosztach prowadzenia tego typu zakładu. Do tej pory cena na rachunkach wynosiła 8 groszy za jednostkę, obecnie dostawca, jakim jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, zaoferował 79 groszy.

– Z jakiegoś powodu ceny gazu „domowego” podlegając regulacji Urzędu Regulacji Energetyki, a ceny gazu dla firm nie. Nadto są uznaniowe. PGNiG może każdemu przedsiębiorcy, szczególnie małemu, za którym nie stoi siła korporacji, „przydzielić” cenę wg uznania. W ramach jakichś tam widełek – dodają przedstawiciele piekarni.

Piekarnia zaznacza, że nigdy nie korzystała z pośredników i od „zawsze” jest związana z PGNIG. Dodaje jednocześnie, iż rzemiosłem powinny się opiekować Izby Rzemieślnicze i Cechy, tymczasem jest kompletny brak zainteresowania.

Piekarnia rodziny Kuźmiuków założona przez seniora rodu Włodzimierza, rozpoczęła działalność przy ulicy Furmańskiej w Lublinie w grudniu 1944 roku. Przez wszystkie lata pieczywo wytwarzane jest według tej samej, tradycyjnej receptury. Nie są stosowane mieszanki, polepszacze i konserwanty. W ich chlebie są tylko zakwas, mąka, woda i sól, a w niektórych gatunkach jeszcze drożdże. Reszta składników, to kunszt i doświadczenie.

(fot. piekarnia Kuźmiuk)

114 komentarzy

 1. 500+ bierzecie ?
  13 i 14 emeryturę ?
  to jeszcze chcecie tani chleb ??

  czekajcie na następne obiecanki.
  wybory już niedługo.

  • Gaz za drogi to niech grzeje na prąd z paneli albo z wiatraczka. Nabrał kasy z pięknej unii, to niech nie dziaduje.
   Nic nie trwa wiecznie

 2. Oj, zatęsknimy jeszcze do węgla, który teraz jest „be”, zatęsknimy…

  • „Be” jest tylko polski węgiel. Ukraiński i rosyjski, który jest spalany zamiast polskiego, są już super i ekologiczne.

   • najbardziej ekologiczny będzie teraz gaz płynący przez Nordstream2, za który będziemy płacić Putinowi i Niemcom, to będzie bardzo ekologiczne i czyste, zielone

   • Prawda jest taka, że naprawdę węgiel ze wschodu jest czystszy. Na początku importu górnicy zażądali badań aby normami wykończyć import, ale po badaniach zamilkli ponieważ wyszło, że ruski jest o wiele wiele czystszy, i temat zniknął.

  • paliłoby sie weglem elegancko i truło sie gdyby rząd(pis) nie sprzedał praw do emisji co2

 3. Teraz wychodzi szydło z worka i złodzieje pokazują swoje prawdziwe oblicze. Ciemniaki oglądające tylko TVPiS dalej są karmione propagandą sukcesu i twardo zostaną sprowadzeni na ziemię.

 4. Przypomni ktoś jak to było.
  Polska miała podpisane umowy długoterminowe na dostawy gazu od ruskich.
  Przyszedł kaczor ze swoją świtą i uznali że umowy są krzywdzące, teraz kupują bez umów po lepszych cenach 😆

  • Ciemniaku wzrost cen jest w całej Europie nie tylko w Polsce.

   • Sam jesteś ciemniakiem pisowska gnido. Większość komentujących tak jak Ty nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Jak byś się zagłębił w temat podwyżek gazu w Europie to może byś wiedział jak to funkcjonuje. Tylko obawiam się że i tak nic byś nie zrozumiał

   • no jest tylko że we fr i hiterowców 3% a u nas 8, za tuska byliśmy ziloną wyspą
    zaciagniete kredyty i niegospodarnosc trzba spłacić

 5. Przez jedną nastolatkę świat zgłupiał, węgiel be,ropa be,gaz be,samochody spalinowe be tylko prąd.Nikt z tych myślących nie zastanowi się że ten prąd trzeba z czegoś wyprodukować i samo słońce i wiatr nie wystarczą.

  • „Według autorów badania niechlubnym liderem pod względem śmierci z powodu smogu w Europie jest Polska. Udział zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza wynosi 23,8 proc., co przekłada się na 93 842 zgonów rocznie.”
   ale płaskoziemcy i antykowidianie wiedzą swoje. wirusa nie widać to go nie ma smogu też nie widać

  • Nastolatka jest nadzorowana przez fundację Sorosa i Bono. Jedna wielka inżynieria społeczna i podkładka do wzrostu cen/zysków spekulantów na gazie/certyfikatach co2

 6. wina tuska, ewidentnie pisowiec by nic źle nie zrobił szczególnie morawiecki który tuskowi doradzał XD

 7. Więcej kasy na utrzymanie różnej patologii i nierobów,a napewno będzie taniej i pracującym będzie żyło się lepiej.
  ***** ***

 8. widziałem ptaka cień

  na szczęście, nie jem pieczywa pszennego

  • A co jesz? I czy na pewno jest to produkowane jest poprzez spontaniczne klonowanie? Bo jeśli nie, to zapewne jego cena również wzrośnie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej