Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Podstawówka na lubelskich Bronowicach otrzyma nową siedzibę. Będzie miejsce dla 300 uczniów (wizualizacje)

Zamiast trzech obecnych lokalizacji, powstanie jedna, w zupełnie nowym miejscu. Niebawem ruszy budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie.

Do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie uczęszcza obecnie ok. 300 uczniów. Placówka mieści się w trzech lokalizacjach: w siedzibie przy ul. Bronowickiej, w dodatkowej lokalizacji przy ul. Krochmalnej oraz w Szkole Filialnej dla Dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera przy ul. Kurantowej. Za trzy lata ma powstać nowy budynek, do którego przeniesione zostaną wszystkie dzieci. Powstanie on przy ul. Hanki Ordonówny.

Jak wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk, budowa nowej szkoły zapewniającej kompleksową edukację specjalną dla ponad 300 uczniów to obecnie jeden z głównych priorytetów miasta w sferze zadań oświatowych. Powstanie szkoła o wysokim standardzie, w zielonym i przyjaznym miejscu, która zapewni znakomite warunki dla uczennic i uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie tylko z Lublina, ale i regionu.

Miasto zawarło już umowę z wykonawcą prac, którym jest firma Strabag. Jej zadaniem będzie zaprojektowanie i budowa nowego budynku szkoły z wyodrębnionymi różnymi zespołami pomieszczeń, z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną oraz urządzonymi terenami zielonymi. Inwestycja zakłada powstanie częściowo podpiwniczonego budynku o trzech kondygnacjach nadziemnych. Planowana powierzchnia użytkowa szkoły wyniesie niemal 8,5 tys. m2, zaś powierzchnia zabudowy 2,8 tys. m2. Nowa siedziba szkoły powinna zapewnić warunki dla edukacji specjalnej łącznie 300 uczniów.

Nowy obiekt będzie składał się z dwóch skrzydeł zlokalizowanych równolegle do granic działki wraz z otwartą częścią sportowo-rekreacyjną. Wejście główne znajdzie się od strony ul. Pogodnej i będzie dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Pomieszczenia jadalni, sali do gier stołowych, sali fitness i siłowni powinny ponadto posiadać możliwość wyjścia na taras. Obiekt ma być dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci niewidomych i niedowidzących, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Zakłada się, że klasy będą liczyły od 4 do 16 uczniów, stąd część sal dydaktycznych powinna mieć możliwość podziału mobilnymi ściankami. Wszystkie pracownie powinny zostać tak zaprojektowane, by mogły z nich korzystać dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wartość inwestycji to 54,7 mln zł, wykonawca ma czas na realizację zadania do końca czerwca 2027 r.

Autor: redakcja

4 komentarze

 1. Z jednej strony to dobry ruch, biorąc pod uwagę tempo wyludniania się miasta, po co płacić na 3 placówki, jak można na jedną

 2. Zakaz krzyży i symboli religijnych w warszawskich urzędach. Powrót czasów stalinizmu i Jaruzelskiego. Trzaskowski realizuje światopoglądowe wytyczne płynące z zagranicy. Kiedyś Moskwa, dzisiaj zachodnia lewica. Ciemnota, fanatyzm i dyskryminacja rodzi się na naszych oczach.

  • Wręcz na odwrót. Ciemnota, fanatyzm i dyskryminacja znikają na naszych oczach. Wiara jest jak „duDa” – każdy ma swoją. Nie trzeba nią epatować w każdym miejscu publicznym. Skoro już przywołujesz dyskryminację, to dlaczego w miejscach publicznych obecnie wisi tylko krzyż? Nadmieniam, że Polska jest krajem ŚWIECKIM. Wprowadzić finansowanie wyznań z podatków wiernych a nie z budżetu i zaraz się okaże ilu tych wiernych jest naprawdę.
   A tak w ogóle to temat o szkole w Lublinie a nie instytucjach w Warszawie.
   Kiedy powstanie szkoła na Jemiołuszki? Węglin Południowy ma już jakieś 3x więcej mieszkańców niż Północny… i dalej się zapełnia (pomimo tego „wyludniania” miasta… ciekawe).

 3. Może i dobry ruch, ale w sumie wydaje mi się , że tego typu szkoły powinny być małe, najlepiej by było, żeby tego typu szkoły było z 3-4 w Lublinie. Bo teraz powiedzmy 10 letni dzieciak z Felina, Sławinka, Czubów czy Czechowa musi jechać na Bronowice. Poza tym tylko 300 dzieci potrzebuje specjalnego nauczania w Lublinie? Naprawdę tak mało? Samym upośledzeniem umysłowym dotkniętych jest przynajmniej ok. 2% populacji. Do tego dochodzą jeszcze różne autyzmy, aspergery, niepełnosprawność ruchowa, dzieci niedowidzące, dzieci niedosłyszące etc.

Dodaj komentarz