Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Podróżni z fałszywymi dokumentami na granicy polsko-białoruskiej

Dwaj podróżni próbowali przekroczyć granicę polsko – białoruską posługując się podejrzanymi dokumentami. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola w obu przypadkach wykryli fałszerstwo.

30 stycznia br., funkcjonariusze NOSG z Placówki w Terespolu, na terenie drogowego przejścia granicznego w Kukurykach, na kierunku wyjazdowym z Polski, przerwali podróż obywatelowi Ukrainy. Mężczyzna był kierowcą zestawu ciężarowego. Do kontroli granicznej okazał węgierskie świadectwo kierowcy, które prawdopodobnie zostało sfałszowane. Gruntowne zbadanie dokumentu potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy.

Kolejnego dnia, tym razem na terenie drogowego przejścia granicznego w Terespolu, na kierunku wjazdowym do Polski, funkcjonariusze NOSG zatrzymali obywatela Rosji, który podróżował jako pasażer samochodu osobowego. Podczas prowadzonej kontroli granicznej, okazał on do kontroli austriacką kartę pobytu. Dokładna analiza dokumentu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu wykazała, iż został on sfałszowany. W paszporcie cudzoziemca mundurowi odkryli również fałszywe odbitki stempli greckiej i włoskiej kontroli granicznej.

W obu sprawach wszczęto postępowania przygotowawcze. Fałszywe dokumenty zostały zabezpieczone, zaś nieuczciwi podróżni odpowiedzą teraz za przerobienie dokumentu i posłużenie się nim jako autentycznym oraz usiłowanie przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Czyn ten usankcjonowany jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas prowadzonych odpraw granicznych ujawnili w ubiegłym roku ponad 1800 fałszerstw różnych dokumentów, przedstawianych do kontroli przez podróżnych.

(fot. źródło NOSG)

3 komentarze

  1. To pewnie nowi hiszpanie przyjechali szukać bursztynów

  2. I co?! I tutaj nagle nie ma w komentarzach o braciach? O pomocy itd? Widać jak pracują płatne ameby. Byle UA się pojawi i kilkanaście komentarzy hejtujących.

  3. w y e ba ć tych towarzyszy zurick do towarzysza U k aszenki…niech tam b u r d e l robią

Z kraju

Polityka i społeczeństwo