Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Podróżna miała przy sobie złote monety warte niemal 1,5 mln złotych (zdjęcia)

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Hrebennem ujawnili przy kobiecie przekraczającą granicę 670 złotych monet. Numizmaty zostały wycenione na blisko 1,5 mln zł. Waga czystego złota w monetach to ponad 5 kg.

Pod odzieżą miała 670 złotych monet

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego trafili na nietypowy towar. 68-letnia pasażerka pojazdu pod odzieżą wierzchnią ukryła 670 monet w kolorze złota. Kobieta wyjaśniła, że numizmaty kupiła we Lwowie od kolegi.

Przeciwko kobiecie funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe. Monety zabezpieczyli do postępowania. W celu określenia wartości historycznej i materialnej ujawnionych pieniędzy powołany został biegły sądowy z zakresu numizmatyki.

Wartość numizmatów to blisko 1,5 mln złotych

Zgodnie ze sporządzoną przez niego opinią wszystkie monety zostały wykonane ze złota, a ich wartość do blisko 1,5 mln zł. Większość numizmatów pochodzi z XIX i XX wieku. Są to m.in. korony z Królestwa Węgier, francuskie, belgijskie i szwajcarskie franki, austriackie korony, brytyjskie suwereny. Najstarsza moneta, pochodząca z 1817 r., to 20 franków przedstawiające króla Ludwika XVIII.

Biegły orzekł, że 661 spośród 670 poddanych oględzinom monet, to złoto dewizowe, do którego należą m. in. złote monety wybite po 1850 r. Ponadto część z nich to monety stanowiące legalny środek płatniczy, czyli monety obiegowe. Pozostałe to tzw. monety lokacyjne lub inwestycyjne, traktowane jako lokata kapitału. Z kolei 9 monet, wybitych przed 1850 r., to monety o wartości historycznej, nie stanowiące złota dewizowego.

Przyznała się do próby przemytu, zapłaciła 50 tys. złotych kary

Podróżna miała obowiązek zgłosić do kontroli celnej zarówno przewóz wartości dewizowych, jak również pozostałych 9 monet. Kobieta przyznała się do próby przemytu i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Wpłaciła tez 50 tys. zł tytułem kary grzywny oraz pokryła koszty prowadzonego postępowania, w tym opinii biegłego. Monety stanowiące złoto dewizowe zostały podróżnej zwrócone.

 

Podróżna miała przy sobie złote monety warte niemal 1,5 mln złotych (zdjęcia)

fot. KAS

 

Podróżna miała przy sobie złote monety warte niemal 1,5 mln złotych (zdjęcia)

fot. KAS

35 komentarzy

 1. biedne ukraki jada za chlebem (z technicznego zboza)

  • To to pikuś. Gorzej że wielu pewnie tu wjechało z jakimś orężem a my jesteśmy totalnie rozbrojeni.

  • A kto powiedział że są tam sami biedni ludzie? A zborze techniczne kto wymyślił i kto na handlu tym się dorobił w Polsce? Najlepiej podaj konkretne nazwy firm handlujących tym w Polsce.

   • Przyjdź na dworzec pks to zobaczysz jakie bogactwo wsiada i wysiada do nowoczesnych autokarów ukraińskich.

  • jakbyś był w temacie to wiedziałbyś że to Polka, a nie Ukrainka.

 2. To do ciebie franikensztajnie.

 3. Trzeba jej pomóc biedaczce jak tak możecie trzeba było przymknąć oko i wpuścić przecież by wydała je w POlsce na zakup mieszkań.

 4. mogła zgłosić że to złoto – monety techniczne i bez problemu by przejechała 😉

 5. O i pieniążki dla biednych dzieci w Polsce dziękuję Pani za 50 koła hihi

Dodaj komentarz