Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Podrobiona elektronika w magazynie w Lublinie. Zabezpieczono prawie 2 tys. urządzeń

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili grupę zajmującą się obrotem podrobionym sprzętem elektronicznym. W wyniku działań kontrolnych zabezpieczyli ponad 1850 urządzeń. Dwie osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie.

Pod koniec marca 2023 roku na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze dokonali kontroli wyjeżdżającego z Polski busa, który przewoził urządzenia elektroniczne, w tym telewizory i telefony. Sprzęt wyglądał na podrobiony, co wskazywało niedbałe wykonanie i nierówno przyklejone oznakowanie. Część przedmiotów była także niezgodna z przedstawionym zgłoszeniem celnym, w tym nie zgadzały się numery seryjne.

Podmiotem zgłaszającym towary do procedury wywozu była spółka z siedzibą w Lublinie. W wyniku przeprowadzonych działań operacyjnych, funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej dokonali siłowego wejścia do magazynu należącego do podejrzanego podmiotu. W czterech pomieszczeniach znaleziono sprzęt elektroniczny, w tym telewizory, złożone z części często używanych lub nieoryginalnych, co wskazywały m.in. wycięte etykiety i numery seryjne.

W wyniku przeszukania pomieszczeń magazynowych funkcjonariusze zabezpieczyli 1850 urządzeń – telewizorów, słuchawek i gier. W tej sprawie już usłyszały zarzuty dwie osoby, a wobec jednego z podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze, takie jak dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

Sprawa ta ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze prowadzą dalsze działania mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie osób odpowiedzialnych za proceder obrotu podrobionymi produktami elektronicznymi.

(fot. KAS\źródło KAS)

7 komentarzy

  1. „Sprzęt wyglądał na podrobiony, co wskazywało na niedbałe wykonanie i nierówno przyklejone oznakowanie.” – to „na” powinno być przed „co”.

  2. Pewnie trafił do sklepu rtv u nas skoro darek sugier walczy z jednym ze sklepòw o kasę za lapka ktòry okazał się słabej jakości

    • Nie obracam się w tym światku, ale obstawiałbym, że takim „towarem”, to raczej w sieci się handluje.

  3. Bus wjeżdżał pod koniec marca, a kiedy był ten „wjazd” na magazyn?

  4. A przy wyjeździe zgłosił tax free i vat do zwrotu. A potem rozmontują i wwiozą do UE i ponownie jako nowe, drogie z wysokim vatem i kolejne odbióry vatu. Co z tymi celnikami?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo