Podrabiane palety, bursztyn oraz wojskowe celowniki. Służby celne podsumowały wrzesień na granicy (zdjęcia)

Z miesiąca na miesiąc magazyny celników zapełniają się kontrabandą. Przeważają papierosy zza wschodniej granicy, jednak nie brakuje też równych nietypowych towarów. W ubiegłym miesiącu były wśród nich drewniane palety czy też wojskowe celowniki.

We wrześniu, jak co miesiąc, na przejściach granicznych w naszym regionie najwięcej było prób przemytu wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zarekwirowali blisko 265 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,7 mln zł.

Przykładowo na przejściu drogowym w Dorohusku w ciągu zaledwie jednego dnia i jedynie trzech kontroli funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 6,6 tys. paczek wyrobów tytoniowych. We wszystkich przypadkach kontrabandę próbowali wwieźć do Polski obywatele Ukrainy. Papierosy ukryte były w kołach jezdnych, kołach zapasowych, zbiornikach paliwa oraz drzwiach samochodów osobowych. Przemytnicy, oprócz przewożonych papierosów, stracili także samochody, którymi się poruszali. Wszystko dlatego, że dokonano w nich przeróbek służących właśnie do ukrywania kontrabandy.

Również w Dorohusku, tym razem na przejściu kolejowym, podczas kontroli wagonów pociągu wjeżdżającego z Ukrainy, funkcjonariusze znaleźli ponad 1,2 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w jednym z pustych wagonów. W kołach jezdnych samochodu ciężarowego, którym kierował obywatel naszego kraju, funkcjonariusze z Koroszczyna ujawnili natomiast blisko 2,4 tys. paczek wyrobów tytoniowych. Z kolei na przejściu granicznym w Zosinie wpadł obywatel Ukrainy, który próbował wwieźć do Polski blisko 17 kg bursztynu. Co ciekawe, ukryty w specjalnej skrytce w tunelu środkowym osobowej toyoty ładunek, znalazł pies wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych. Kilka dni wcześniej, w podłużnicach osobowego renaulta, znaleziono blisko 12,5 kg bursztynu.

Na przejściu drogowym w Dorohusku, w trakcie kontroli pojazdu ciężarowego, funkcjonariusze zainteresowali się przewożonymi paletami EURO. Podejrzenia wzbudził sposób ich wykonania, był niezgodny z oryginalnymi, produkowanymi według określonych norm. Jak się okazało, 756 palet było podrobionych co narusza prawa własności intelektualnej. W tym samym miejscu, podczas kontroli autobusu rejsowego relacji Kijów – Warszawa, funkcjonariusze ujawnili toporek o długości 35 cm. Obywatel Ukrainy, w bagażu którego znaleziono niebezpieczny przedmiot, został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej.

W kontrolowanym na przejściu granicznym w Dołhobyczowie samochodzie osobowym marki Volkswagen, którym kierował obywatel Ukrainy, funkcjonariusze znaleźli zaś przedmioty o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Były to: celownik noktowizyjny, celownik termowizyjny oraz termowizor. Na obrót tego typu towarami niezbędne są odpowiednie dokumenty, których mężczyzna nie okazał podczas kontroli.

(fot. KAS)

6 komentarzy

 1. Niby tyle konfiskują fajek na granicy,a handel kwitnie w najlepsze:-)

 2. Grześ przez wieś,zwaną lublinem

  Jak konfiskują samochody,to czemu nie konfiskują pociągu w którym też są wykonane skrytki i służą do przemytu.

 3. To nawet palety podrabiają i przemycają

 4. toporek konfiskować ? bez przesady przecie to mozna kupić bez problemu

 5. Jakby nie bylo mozliwosci sprzedazy na bazarach przemyt spadlby o 80% a skoro na bazarze mozna kase zarabiac ze sprzedazy lewych fajek to jak tu nie przemycac. Na granicy lapia a na bazarach interes kwitnie. Nie bedzie gdzie sprzedawac to i nie oplaci sie miec stodoly fajek.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika