690 680 960

Podpalił punkt szczepień i maszty telekomunikacyjne. Zapewnił, że pokryje szkody, prosił też o łagodny wyrok

Za podpalenie punktu szczepień oraz masztów telekomunikacyjnych 42-latkowi groziło 15 lat pozbawienia wolności. Postanowił porozumieć się jednak z prokuratorem, jak też zadeklarował naprawę wyrządzonych szkód. Tym samym spędzi za kratkami znacznie mniej czasu.

Przed Sądem Rejonowym w Zamościu zakończył się proces w głośnej sprawie podpalenia budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków oraz mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym. Chodzi o zdarzenia, jakie miały miejsce na początku sierpnia ub. roku. Wtedy to sprawca nocą podłożył ogień pod oba obiekty a następnie uciekł.

W punkcie szczepień spaleniu uległo wyposażenie kontenera, z kolei w siedzibie Sanepidu ogień strawił jedno z pomieszczeń, gdzie znajdował się magazyn środków ochrony osobistej. Dzięki działaniom straży pożar ogień nie przeniósł się na inne pomieszczenia.

O sprawie mówiono w całym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski określił zdarzenie jako „aktu terroru, który był skierowany nie tylko wobec pracowników punktu szczepień i osób, które się szczepią, ale i wobec państwa”. Całość miało być z kolei „pokłosiem kampanii kłamstw i oszczerstw zniechęcających do szczepień, która eskaluje w Internecie„.

Poszukiwaniem podpalacza zajęli się policjanci. Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki powołał nawet specjalną grupę śledczą, której zadaniem było ustalenia i zatrzymanie sprawcy. W jej skład weszli policjanci z pionów kryminalnych komendy wojewódzkiej jak i KMP w Zamościu.

Publikowano zarejestrowany przez monitoring wizerunek mężczyzny, ufundowano też nagrody finansowe za każdą informację, która przyczyni się do jego ujęcia. Przez dłuższy czas jednak nie przynosiło to rezultatu. Niebawem wiadomo już było dlaczego. Sprawca widząc co się dzieje, postanowił uciec z Polski do Szwajcarii.

42-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego, a dokładnie gminy Nielisz, wpadł pod koniec lutego na terenie województwa podkarpackiego, kiedy postanowił wrócić do kraju. Zamojska prokuratura przedstawiła mu zarzuty. W trakcie czynności wyszło na jaw, że mężczyzna ma na swoim koncie więcej tego typu czynów. We wrześniu 2020 roku podpalił dwa maszty telekomunikacyjne w miejscowości Złojec.

Hubert C. przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Jeżeli chodzi o podpalenie Sanepidu i punktu szczepień zarzucono mu popełnienie czynu o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób. Łączne straty zostały oszacowane na blisko 240 tys. złotych. W przypadku masztów telefonii komórkowej mowa jest o zniszczeniu mienia. Tutaj wartość szkód wyniosła 140 tys. zł.

W czerwcu ruszył proces mężczyzny. Z uwagi, iż materiał dowodowy był bardzo bogaty, a 42-latek nie ukrywał też swojego udziału w sprawie, jego wina była bezsprzeczna. Dlatego też Hubert C. za pośrednictwem swojego obrońcy postanowił porozumieć się z prokuratorem co do kary. Sąd przychylił się do niej i orzekł, że mężczyzna spędzi za kratkami 5 lat. Dodatkowo został zobowiązany do naprawienia wyrządzonych przez siebie szkód. Chodzi tu o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych łącznej kwoty 380 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. policja)

13 komentarzy

 1. Zaangażowany foliarz

 2. No ale bandyta. Przecież to wszystko dla naszego dobra a ten psuje

 3. Jasne… Ciekawe skąd taką kasę weźmie…
  Albo będzie handlował narkotykami albo robił loda

  • komornik go zlicytuje:)

   • No nieźle, 42 lata i 4 stówy w plecy.
    Dla typowego przedstawiciela klasy średniej to większość (jak nie całość) posiadanego majątku netto.
    Nawet jak nie jest średniakiem, tylko ma łeb na karku, to 400 tysięcy to przyzwoity samochód.

    Tyle, że orzechy przeciwko dolarom, że to jakiś nieudacznik… i do końca życia nawet telefonu na abonament nie będzie już miał.

   • seniorita rozwalita

    sprzeda respiratory albo inne cuda które kupi państwo… i jeszcze mu dużo zostanie w kieszeni.

 4. Ciekawe, że aż trzeba było powołać specjalną grupę w policji. Szkoda, że wszystkie sprawy nie są tak priorytetowo traktowane.

 5. Mafia farmaceutyczna ma pieniądze na tego typu sprawy.

 6. Zrobili pokazówkę

 7. ŁEB..
  . On…
  A nasz ustrój polityczny
  DNO

 8. ” i wobec państwa” ok… a ten od respiratorów opala się w kuwejcie podobno tak ptaszki ćwierkają na yt

 9. Wielu jemu kibicowało że ok że fajnie itd. a teraz na nim psy wieszają jaki on zły jaką krzywdę wyrządził zamiast wspierać człowieka że zrobił coś szlachetnego

Kursy walut

 • USD 3.9478zł -0.68%
 • GBP 5.0066zł -0.26%
 • EUR 4.3327zł -0.49%
 • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas