Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podliczono szkody wywołane przez trąbę powietrzną. W gminie Wojciechów wciąż usuwają skutki żywiołu

Nie milion, jak początkowo szacowano, lecz cztery miliony złotych wynoszą straty wywołane przejściem trąby powietrznej przez teren gminy Wojciechów. Poszkodowani mieszkańcy otrzymują już pierwsze środki na naprawę zniszczeń.

Straty spowodowane przejściem trąby powietrznej, która w ubiegłym tygodniu siała spustoszenie na teren gminy Wojciechów, zostały wycenione na kwotę czterech milionów złotych. Są to głównie uszkodzenia blisko stu budynków w miejscowościach Stasin, Palikije, Halinówka, Cyganówka, Romanówka oraz Tomaszówka a także zniszczona infrastruktura drogowa.

Podsumowane zostały również działania służb ratunkowych, które już kilka minut po pojawieniu się trąby powietrznej ruszyły na pomoc poszkodowanym. W zdecydowanej większości byli to strażacy ochotnicy z terenu kilku gmin, którzy udrażniali nieprzejezdne z powodu powalonych drzew drogi a następnie aż do skutku zabezpieczali pozbawione dachów budynki aby zapobiec powstawaniu dalszych strat. Dla niektórych jednostek działania zakończyły się dopiero po kilku dniach.

Poszkodowani mieszkańcy nie zostali zostawieni bez pomocy. Oprócz instytucji swoje wsparcie oferują również prywatni przedsiębiorcy. Pierwsze pieniądze na usuwanie skutków żywiołu zostały przekazane już następnego dnia. Lubelski Urząd Wojewódzki przeznaczył na ten cel kwotę 192 tys. zł, pieniądze mają trafić do 32 najbardziej poszkodowanych rodzin. Sejmik województwa zadeklarował pomoc w kwocie 150 tys. złotych, jednak podczas posiedzenia Komisji Budżetowej zdecydowano, aby zwiększyć ją do 200 tys. złotych.

Mieszkańcy, którzy byli ubezpieczeni w PZU w ciągu doby od zgłoszenia otrzymywali już pierwsze odszkodowania. Pomoc oferują też niektóre gminy z naszego regionu, m.in. radni Końskowoli zadecydowali o przeznaczeniu na ten cel 30 tys. złotych. Łącznie samorządy zadeklarowały wsparcie w łącznej kwocie ok. 150 tys. zł. Nie pieniądze, lecz materiały budowlane w celu naprawy budynków zaoferowali niektórzy przedsiębiorcy. Zbiórkę na rzecz poszkodowanych prowadzi też lubelski Caritas a także Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Potrafisz”, które zbiera środki na portalu zrzutka.pl.

W poszczególnych miejscowościach wciąż trwa usuwanie skutków żywiołu. Większość prac porządkowych została już zakończona, niebawem żołnierze Obrony Terytorialnej zajmą się zbieraniem zerwanego z dachów eternitu, który został porozrzucany przez wiatr po polach.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. 4.000.000zl / 100 domow =40.000 na glowe.
    za 40.000 znow nabuduja lepianki i szalasy, ktore po kolejnej wiekszej burzy poleca hen do nieba.

    solide budynki tylko sie smieja z takiego wiatru.

    • A zdrowe psychicznie osoby tylko się śmieją z takich komentarzy. Chyba tylko bunkier wyszedłby bez szwanku z trąby powietrznej.

Z kraju