Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Poczta Polska uruchomiła w Lublinie maszynę sortującą za 50 mln zł. Obsługa przesyłek ma być szybsza (zdjęcia)

Poczta Polska przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową. W Lublinie właśnie uruchomiono nowoczesny sorter paczkowy za 50 mln zł. Inwestycja ma na celu przyspieszenie obsługi przesyłek.

W środę w lubelskiej sortowni Poczty Polskiej na Felinie miało miejsce uroczyste uruchomienie nowego sortera paczkowego. Maszyna wyposażona jest w trzy podajniki ręczne, jeden teleskopowy, strefę kodowania ręcznego, 98 ześlizgów kierunkowych, 5 ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych oraz strefę podawania ręcznego małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera. Długość całej pętli sortera wynosi 285 m, a jego wydajność operacyjna pozwoli na posortowanie ok. 7 tys. przesyłek na godzinę.

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Jan Kanthak, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz oczywiście władze spółki. Jak podkreślano, jest to druga z trzech nowoczesnych maszyn do automatycznego sortowania przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych, które poczta oddaje w tym roku do użytku w swoich sortowniach. W maju uruchomiony został sorter w sortowni we Wrocławiu, a w trzecim kwartale br. planowane jest zakończenie montażu kolejnego sortera w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

Poczta Polska przeznaczyła na realizację lubelskiej inwestycji niemal 50 mln zł. Władze spółki nie ukrywały, że było to możliwe dzięki dokapitalizowaniu Poczty. W 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o przeznaczeniu 190 mln zł na jej rozwój spółki. Środki te zostały przekazane właśnie na realizację zakupu i montażu nowoczesnych sorterów.

Z uwagi na postępujący spadek przesyłek listowych, Poczta Polska skupiła się na przesyłkach kurierskich. W planach jest znaczące podniesienie przychodów oraz szybka obsługa rosnących wolumenów przesyłek e-commerce. Aby go osiągnąć podjęto decyzję o inwestycjach w modernizację obiektów logistycznych i parku maszynowego. To jedno z najważniejszych, strategicznych zadań prowadzonych obecnie w spółce. Do tego dochodzi wzrost terminowości, przepustowości sieci i optymalizacja kosztów związanych z obsługą przesyłek, co z kolei ma się przełożyć na wzrost konkurencyjności usług.

– Automatyzacja Poczty Polskiej nabiera coraz większego tempa. Dzięki zrealizowanej inwestycji Spółka będzie dysponowała w pełni zmodernizowanym oraz umaszynowionym obiektem logistycznym we wschodniej części Polski. Zyskają na tym zarówno klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, jak też pracownicy, którym znacząco poprawią się warunki pracy – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Uruchomiony w Lublinie sorter został zbudowany i dostosowane do potrzeb użytkowych Poczty Polskiej, jak również wielkości oraz potencjału sortowni. Jego innowacyjność pozwoli na uniwersalizm i obsługę różnej wielkości przesyłek. Dziennie przez sortownię na Felinie przechodzi około 30 tys. sztuk przesyłek kurierskich i listowych.

39 komentarzy

  1. Sortownia paczek? Przecież PP już dawno przegrała walkę o paczki. Zostały im tylko kartki świąteczne, proszki, mydło i powidło i czasopisma religijne i pisowskie. Napędzają jeszcze grube listy z PGNiG i PGE z propagandą na kilku stronach na makulaturę. Nie korzystam i nie będę

Dodaj komentarz