Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pobyt w lubelskiej izbie wytrzeźwień będzie jeszcze droższy. Miejsce to nigdy nie świeci pustkami

Będzie podwyżka opłat za pobyt w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Kwota ta nie wzrośnie zbyt dużo, gdyż jej maksymalną wysokość reguluje Ministerstwo Zdrowia.

Za blisko dwa tygodnie, a dokładnie od poniedziałku 22 marca, wzrośnie opłata za pobyt w Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z problemem Alkoholowym i Ich Rodzin, czyli lubelskiej izbie wytrzeźwień. Zgodnie z decyzją radnych, którzy zgodzili się na zmianę stawki opłat, kwota ta wyniesie 326,87 zł. Obecnie za pobyt w tym miejscu trzeba zapłacić 316,12 zł.

W zamian za to każda z trafiających do izby wytrzeźwień osób ma zapewniony do niej darmowy transport oraz podstawowe badania lekarskie. Później umieszczana jest w odpowiedniej sali, gdzie otrzymuje do dyspozycji leżankę i koc. Ma też nielimitowany dostęp do wody pitnej. Po wytrzeźwieniu może się umyć oraz skorzystać z pomocy psychologa.

Wzrost opłat związany jest z obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia, które ustala górną stawkę, jaką samorządy mogą pobierać od osób, które zostały doprowadzone do tego typu miejsc. Niedawno resort określił tą kwotę właśnie na 326,87 zł. W poprzednich latach opłata ta wzrastała z 304,14 zł na 309,01 zł a następnie do obecnych 316,12 zł. Ściągalność należnych miastu opłat wynosi ok. 33 procent, co oznacza, że jest bardzo duża w porównaniu do innych tego typu placówek w kraju.

Jak ustaliliśmy lubelska izba wytrzeźwień nigdy nie świeci pustkami. Są też dni, szczególnie dotyczy to weekendowych wieczorów, że nawet brakuje w niej miejsc. Jednorazowo w salach może przebywać 9 mężczyzn i 6 kobiet. Kolejne miejsca przeznaczone są dla nieletnich, czy też dla osób, u których występuje problem np. z wszawicą. Jest też izolatka dla osób agresywnych.

(fot. lublin112.pl)

20 komentarzy

 1. śmiech na sali ,co trzeci tylko placi …zlikwidować personel ,postawić zamykany kontener i tam zwozić pijusów , a nie luksusy im robić i plakać że nie sciągalni

  • Plastikowy kubek z wodą, prycza z kocem, możliwość skorzystania z toalety jak klawisz się zlituje, a jak nie to pod ścianę i niech wszyscy wąchają… No luksusy, nie ma co. Pod mostem pewnie masz gorzej, nie?

 2. Bzdura! To miejsce jest dziś zbędne! To nie Komuna.
  Zresztą większośc Itak nie płaci. Jak ktoś chory to szpital. Jak pijany to do domu zawieść! Ja się awanturje w domu to do aresztu na dobę.

  • Taa? a co zawieziesz takiego swoim autem? A może trzeba specjalnie klimatyzowaną limuzynę kupić na stan? Jak nie umie jeden z drugim pić żeby spokojnie wrócić do domu o własnych siłach, to niech nie pije. A jak nie umie pić a pije to niech płaci. A zawieźć to go można do żłobu, bez leżanki na gołe kafelki, a do wytrzeźwienia powinien wystarczyć szlauch z lodowatą wodą.

   • Od odwozenia jest policja. Tak,zobaczymy cwaniaczku jak ciebie samego to kiedyś spotka. Wtedy inaczej będziesz śpiewać.

 3. Alkoholik mimo woli

  Ja kategorycznie protestuje, chyba że jakość usługi będzie teraz na wyższym poziomie.

 4. „nielimitowany dostęp do wody pitnej” – żyć nie umierać! A jak z powietrzem?

 5. Jacy oni wszyscy zamaskowani. Covid im jak widać nie straszny w końcu pacjenci wszyscy przeszli dezynfekcje.

Wiadomości z info112