Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pobyt w izbie wytrzeźwień może być droższy. W cenie wciąż transport, opieka lekarza i woda na kaca

Wzrosła górna stawka opłaty, jaką samorządy mogą pobierać od osób, które zostały doprowadzone do izb wytrzeźwień. Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni mają głosować nad podwyżką opłaty za pobyt w Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z problemem Alkoholowym i Ich Rodzin.

W czwartek lubelscy radni opowiedzą się na temat podwyższenia opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Obecnie koszt ten wynosi 309,01 zł, zaś propozycja ratusza mówi o 316,12 zł. Związane jest to z obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia, które ustala górną stawkę, jaką samorządy mogą pobierać od osób, które zostały doprowadzone do tego typu miejsc. Pod koniec stycznia resort określił tą kwotę właśnie na 316,12 zł. W ubiegłym roku opłata wzrosła z 304,14 zł na 309,01 zł.

W zamian za to każda z trafiających do izby wytrzeźwień osób ma zapewniony do niej darmowy transport oraz podstawowe badania lekarskie. Później umieszczana jest w odpowiedniej sali, gdzie otrzymuje do dyspozycji leżankę i koc. Ma też nielimitowany dostęp do wody pitnej. Po wytrzeźwieniu może się umyć, oraz skorzystać z pomocy psychologa.

W Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z problemem Alkoholowym i Ich Rodzin, gdyż taką oficjalną nazwie nosi lubelska izba wytrzeźwień, znajdują się miejsca dla 20 pensjonariuszy. Jednorazowo w 3-osobowych salach może przebywać 9 mężczyzn i 6 kobiet. Kolejne miejsca przeznaczone są dla nieletnich czy też dla osób u których występuje problem np. z wszawicą. Jest też izolatka dla osób agresywnych. Jak ustaliliśmy, dość często zdarza się, że ośrodek ma zapełnione wszystkie miejsca, szczególnie występuje to w weekendy.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

  1. Czy można wykupić karnet ze zniżką ?

  2. To dlaczego Pogotowie zawozi ich na SOR i zajmują tam leżanki skoro tu mają rezerwację?

  3. Znowu POdwyżka, jak żyć?

  4. Tylko woda do picia? Przecież to grozi efektem poodstawieniowym a w następstwie zgonem.

  5. Za tą stawkę to już całkiem przyzwoity hotel ze śniadaniem można mieć. Na co komu zapyziała izba wytrzeźwień.

  6. Zapłacił ktoś, chociaż jeden na setkę zatrzymanych ? Pewnie jak zwykle komornik na rodzinę. Może sponsorów poszukać mają ?

Wiadomości z info112